برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
به از بین رفتن شفافیت و کدر شدن عدسی چشم انسان، آب مروارید می گویند. آب مروارید باعث کاهش بینایی می گردد.
علائم شایع آب مروارید عبارتند از:
 • بدون درد است
 • حساسیت به نور
 • تغییرات مکرر نمره عینک
 • دو بینی در یک چشم
 • احتیاج به نور بیشتر برای مطالعه
 • کاهش دید در شب
 • محو شدن یا زرد شدن رنگها
 •  تاری دید، دید ابرآلود
 • دیدن هاله اطراف وسایل روشنایی
مقدار و شکل کدر شدن عدسی متفاوت است. چنانچه کدر شدن عدسی نزدیک مرکز عدسی نباشد ممکن است شما از وجود آب مروارید آگاه نباشید.


چه زمانی می بایست به پزشک مراجعه کرد؟

اگر هر تغییری در دید شما به وجود آمد به پزشک مراجعه کنید.هر تغییر ناگهانی در دید شما مانند دید بلوری و یا دو دیدی نیز می بایست مورد توجه جدی شما باشد.
عدسی‌ چشم‌ یک‌ ساختار شفاف‌ و انعطاف‌پذیر در نزدیکی‌ جلوی‌ کره چشم‌ است‌. عدسی‌ کمک‌ می‌کند تا اشیایی‌ که‌ چشم‌ به‌ آنها نگاه‌ می‌کند تار به‌ نظر نرسند و نیز در شکست‌ و تمرکز نور روی‌ شبکیه‌ نقش‌ دارد. عدسی‌ رگ‌ خونی‌ ندارد و توسط‌ زجاجیه‌ که‌ در اطراف‌ آن‌ قرار دارد تغذیه‌ می‌شود. اگر تصلب‌ شرایین‌ موجب‌ عدم‌ تغذیه‌ مناسب‌ زجاجیه‌ شود، عدسی‌ چشم‌ نیز منبع‌ تغذیه‌ خود را از دست‌ خواهد داد (این‌ مشکل‌ اغلب‌ در سنین‌ پیری‌ رخ‌ می‌دهد). سپس‌ شفافیت‌ و انعطاف‌ پذیری‌ عدسی‌ کم‌ می‌شود و آب‌ مروارید اتفاق‌ می‌افتد. آب‌ مروارید ممکن‌ است‌ در یک‌ یا هر دو چشم‌ تشکیل‌ شود. البته‌ در این‌ حالت‌، سرعت‌ رشد آب‌ مروارید در دو چشم‌ ممکن‌ است‌ متفاوت‌ باشد. آب‌ مروارید سرطان‌ نیست

‌شایعترین شکل آب مروارید ناشی از افزایش سن است. سایر علل آب مرواریدعبارتند از:
 • سابقه خانوادگی ابتلا به آب مروارید
 • مشکلات طبی مانند بیماری قند (دیابت)
 • ضربه به چشم
 • مصرف طولانی داروها مانند کورتن
 • قرار گرفتن طولانی مدت و بدون محافظت در مقابل نور آفتاب
 • سابقه جراحی چشم
معاینه دقیق توسط چشم پزشک میتواند وجود و وسعت آب مروارید، و همچنین هر گونه مشکل دیگری که باعث کاهش دید یا ناراحتی می شود را مشخص کند. ممکنست علل دیگری علاوه بر آب مروارید بویژه مشکلات پرده شبکیه و یا عصب بینایی باعث کاهش دید شود. چنانچه این مشکلات وجود داشته باشد، بعد از عمل آب مروارید ممکنست دید کامل به دست نیاید. در صورتیکه این مشکلات شدید باشد، حتی عمل آب مروارید نیز ممکنست باعث بهبود دیده نشود. چشم پزشک میتواند به شما بگوید که چقدر احتمال دارد این مشکلات در چشم شما وجود داشته باشد.
تنها راه درمان آب مروارید جراحی است. بهر حال چنانچه علائم آب مروارید خفیف باشد تغییر نمره عینک ممکنست موقتا مشکلات شما را حل نماید. هیچگونه دارو، روش تغذیه، ورزش یا وسائل نوری وجود ندارد که باعث درمان یا جلوگیری از آب مروارید شوند. دوری از نور خورشید ممکن است به جلوگیری یا کند شدن پیشرفت آب مروارید کمک کند. عینکهای آفتابی که نور ماورا بنفش را جذب می کنند یا عینکهای طبی با یک پوشش ضد اشعه ماورا بنفش باعث حفاظت چشم می شوند.
 

چه موقع بایستی جراحی انجام شود؟

هنگامیکه آب مروارید بحدی باعث کاهش دید شود که مانع انجام فعالیتهای روزانه بشود. این عقیده که آب مروارید بایستی جهت عمل "رسیده" باشد درست نیست.

وقتی که آب مروارید ایجاد می شود عدسی چشم ضخیم و کدر می گردد. نور نمی تواند از آن به آسانی عبور کند و به این ترتیب باعث تاری دید می شود.

جراحی آب مروارید هنگامیکه نیازهای بینایی شما آن را ایجاب کند می تواند انجام شود. شما باید ببینید که آیا دید شما در حدی است که بدون هیچ ناراحتی کارتان را انجام دهید یا خیر؟ بدون خطر رانندگی کنید؟ آیا می توانید براحتی بخوانید و تلویزیون تماشا کنید؟ آیا شما می توانید فعالیتهای روزانه مثل پخت و پز، خرید، کارهای منزل، خوردن داروهایتان را بدون مشکل انجام دهید.

بر اساس مشکلاتتان، شما و چشم پزشکتان می توانید با هم تصمیم بگیرید که چه موقع جراحی لازم است.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • صفحه‌های نمایش ایمن برای کسانی که چشم از مونیتور برنمی‌دارند۱۳۹۴/۰۶/۱۸

   هرچه چشم برداشتن از تلفن‌های هوشمند،‌ تلویزیون‌ها، تبلت‌ها یا کامپیوترها سخت‌تر می‌شود، نگرانی‌ها درباره نور آبی انتشاریافته از صفحه‌های نمایش این دستگاه‌ها که در آسیب رساندن به شبکیه و ایجاد اختلال خواب مقصر دانسته شده است،‌ بالا می‌گیرد.
  • نکات مهمی که چشم پزشکان از شما می خواهند بدانید۱۳۹۴/۱۱/۰۶

   نکته‌های مهم و کوچکی که چشمان از ما پنهان می‌کنند، سرشار از جزئیات مهمی هستند که نه‌تنها درباره وضعیت دید ما صحبت می‌کنند بلکه درباره سلامت ما به‌طورکلی نیز اطلاعاتی می‌دهند.نکته‌های مهم و کوچکی که چشمان از ما پنهان می‌کنند، سرشار از جزئیات مهمی هستند که نه‌تنها درباره وضعیت دید ما صحبت می‌کنند بلکه درباره سلامت ما به‌طورکلی نیز اطلاعاتی می‌دهند.
  • آیا مصرف مکمل برای حفظ سلامت چشم ضروری است؟۱۳۹۶/۰۱/۲۷

   در دهه گذشته چشم پزشکان مکمل‌های غذایی را به منظور پیشگیری یا آهسته کردن روند پیشرفت دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) تجویز کرده‌اند. در حال حاضر استفاده از مکمل‌ها برای سلامت چشم شایع‌تر است.
  • زمان بندی مناسب برای معاینات چشمی۱۳۹۷/۰۲/۰۳

   بیماری های چشمی از آن دسته عارضه ها هستند که گویی ناگهان به سراغ انسان می آیند. ضعف بینایی، آب مروارید، آب سیاه و تاری دید از جمله عارضه های بینایی هستند که معمولا به طور ناگهانی با آن ها مواجه می شویم. اگر می خواهید سلامت چشم همواره تامین شود یا عارضه های چشمی را پیش از حاد شدن درمان کنید ،بهترین راه داشتن برنامه زمانی منظم معاینه به چشم پزشک است. اما این برنامه منظم باید چند وقت یک بار تنظیم شود؟
  • اگر می خواهید چشم های قوی داشته باشید۱۳۹۵/۰۶/۲۳

   با توجه به افزایش مشکلات چشمی مراقبت از سلامتی چشم از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. متاسفانه اکثر افراد تا پیش از آنکه با یک مشکل چشمی مواجه نشوند به‌سلامتی چشم خود اهمیت نمی‌دهند. به این دست از افراد باید گفت که اکثر بیماری‌های چشمی با ورود به مرحله پیشرفته علائم خود را نشان می‌دهند و درنتیجه

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

تیرویید

پاسخ توسط محبوبه سادات حسینی ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
#4090

محبوبه سادات حسینی

با سلام خیر تاثیری نداره ولی انچه مسلم است این است که بعد از سن چهل سالگی کم بودن ذخیره تخمدانی کاملا طبیعی و قابل انتظار است.

قرمزی پوست،پوست پوست شدن و سوزش و خارش

پاسخ توسط ربابه غیبی ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
#4086

ربابه غیبی

سلام شما احتمالا اگزماى سبوره دارید. اما بهتر است از نزدیک ویزیت شوید

گرفتن پا

پاسخ توسط الهه دولتشاهی ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
#4085

الهه دولتشاهی

سلام لطفا سن و داروهای مصرفی خود را ذکر کنید.

آزمایش کلسترول

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
#4084

ادمین بهپو

سلام. بدون معاینه حضوری و مشاهده شرح حال نمیتوان تصمیم وتشخیصی لحاظ کرد. بهتراست شما با یک پزشک مشورت کنید.