برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
اختلال پر‌خوری افراطی یک اختلال جدی مربوط به غذا خوردن است که در آن شما خیلی از اوقات، به طور غیرعادی و فوق‌العاده، مقدار زیادی مواد غذایی، مصرف می‌کنید. تقریبا برای هر فردی پیش می‌آید که در بعضی مواقع، مثلا در روزهای تعطیل، در خوردن زیاده‌روی کند، اما در مورد بعضی از افراد، افراط در غذا خوردن، مصادف است با اختلال پرخوری افراطی که تبدیل به امری عادی و همیشگی برای فرد می‌شود که معمولا نیز در خفا انجام می‌شود.
وقتی شما مبتلا به این اختلال هستید، ممکن است عمیقا از این پرخوری و با حرص و ولع غذا خوردن، احساس خجالت و شرمساری کرده و به خود قول دهید که آن را متوقف کنید اما چنان احساس اجبار می‌کنید که نمی‌توانید در مقابل میل و انگیزه خود مقاومت کنید و همچنان به خوردن با حرص و ولع ادامه می‌دهید. در صورت ابتلا به این عارضه، درمان می‌تواند کمک‌کننده باشد.
در صورت ابتلا به اختلال پرخوری افراطی، ممکن است هیچ علامت و نشانه جسمانی و فیزیکی مشخص و آشکاری نداشته باشید. این امکان وجود دارد که چاق بوده یا دچار اضافه وزن باشید، یا اینکه ممکن است وزن طبیعی و نرمال داشته باشید. هرچند ممکن است تعداد زیادی علائم و نشانه‌‍‌های رفتاری و احساسی شامل موارد زیر را داشته باشید:
 • به طور غیرعادی مقدار زیادی مواد غذایی در مقدار خاص از زمان مثلا طی 2 ساعت، مصرف می‌کنید.
 • حتی وقتی که سیر هستید یا احساس گرسنگی نمی‌کنید، به غذا خوردن ادامه می‌دهید.
 • در طول دوره‌های پرخوری، تند و به‌سرعت غذا می‌خورید.
 • غذا خوردن را تا جایی ادامه می‌دهید که به طور ناخوشایندی احساس سیری و پری می‌کنید.
 • بیشتر اوقات به صورت انفرادی و تنها غذا می‌خورید.
 • این احساس را دارید که رفتارهای تغذیه‌ای شما، خارج از کنترل‌تان است.
 • احساس افسردگی، تنفر، خجالت و شرمساری، گناه یا ناراحتی و آشفتگی در مورد غذا خوردن خود دارید.
 • تجربه افسردگی، نگرانی و اضطراب دارید.
 • احساس تنهایی کردن، و مشکل در بیان احساسات خود با دیگران دارید.
 • رژیم‌‎های غذایی مکرر را تجربه کرده‌اید، که شاید اصلا با کاهش وزن نیز همراه نبوده باشد.
 • لاغر و چاق شدن‌های مکرر برای شما رخ داده، که «پدیده یویو» نیز نامیده می‌شود.
بعد از یک دوره پرخوری، این امکان وجود دارد که شما سعی بر گرفتن رژیم غذایی یا خوردن وعد‌های غذایی به‌طور طبیعی داشته باشید، اما همین محدودیت در غذاخوردن، ممکن است درحقیقت منجر به غذاخوردن بیشتر و حرص و ولع بیشتر شود که درنهایت موجب ایجاد یک سیکل و چرخه معیوب می‌شود.
 

عوارض پرخوری افراطی

این امکان وجود دارد که مشکلات جسمانی و روانی در ارتباط با اختلال پر‌خوری افراطی در شما ایجاد شود. بعضی از این عوارض ناشی از اضافه‌وزنی است که به علت خوردن بیش از حد و مکرر رخ می‌دهد. سایر عوارض هم ممکن است به علت عادات ناسالم پدیده یویو، اینکه در زمانی مقدار زیادی غذا خورده شود و به دنبال آن، رژیم‌های سخت و شدید گرفته شود، رخ دهد. علاوه بر این، مواد غذایی مصرف شده در طول مدتی که زیاده‌خوری و پرخوری افراطی رخ می‌دهد، اغلب غنی از چربی و از لحاظ محتوای پروتئینی و سایر مواد مغذی، پایین است که می‌تواند منجر به بروز مشکلات مربوط به سلامتی شود.
عوارضی که ممکن است در ارتباط با اختلال پر‌خوری افراطی به وجود آید یا با آن در ارتباط باشد، شامل موارد زیر است:
 • افسردگی
 • افکار وابسته به خودکشی
 • بی‌خوابی
 • چاقی
 • فشارخون بالا
 • دیابت نوع 2
 • کلسترول بالا
 • بیماری کیسه صفرا و سایر مشکلات گوارشی
 • بیماری قلبی
 • بعضی از انواع سرطان
 • درد مفاصل
 • درد ماهیچه
 • سردرد
 • مشکلات وابسته به عادات ماهانه
علل و عوامل بروز اختلال پر‌خوری افراطی، ناشناخته است اما سابقه خانوادگی، عوامل بیولوژیکی، رژیم‌های غذایی طولانی‌مدت و مسائل روانی و روانشناختی احتمال خطر ابتلاء را افزایش می‌دهند.
 

عوامل خطر

عواملی که احتمال خطر ابتلاء را به اختلال پرخوری افراطی افزایش می‌دهد، شامل موارد زیر است:
 • سابقه خانوادگی و عوامل بیولوژیکی: اگر والدین یا خواهر و برادر شما مبتلا به اختلالات مربوط به غذاخوردن هستند یا بوده‌اند، احتمال بیشتری جهت ابتلا به این اختلالات تغذیه‌ای برای شما وجود دارد. بعضی از افراد مبتلا به اختلال پر‌خوری افراطی، ژن‌هایی را که آنها را جهت ابتلا به این اختلال مستعدتر می‌سازد، به ارث می‌برند یا ممکن است مواد شیمیایی موجود در مغز آنها تغییراتی کرده باشد.
 • مسائل روانشناختی: بیشتر افراد مبتلا به اختلال پر‌خوری افراطی، دچار اضافه وزن هستند، و به شدت مراقب وضعیت ظاهری خود بوده و درمورد آن احساس بدی دارند. وقتی شما مبتلا به اختلال پر‌خوری افراطی هستید، ممکن است که بدون اراده عمل کنید و حس کنید نمی‌توانید رفتار خود را تحت کنترل داشته باشید. این امکان هست که سابقه افسردگی، مصرف مواد مخدر یا سوءاستفاده از مواد را داشته باشید یا اینکه در فائق آمدن بر استرس، نگرانی، خشم، ناراحتی، و خستگی، مشکل داشته باشید.
 • رژیم گرفتن: بسیاری از افراد مبتلا به اختلال پر‌خوری افراطی، سابقه گرفتن انواع رژیم‌ها را دارند. سابقه رژیم گرفتن خیلی از آنها به زمان خیلی قبل، مثلا به دوران کودکی بازمی‌گردد. این امکان وجود دارد که رژیم گرفتن میل و انگیزه خوردن را با حرص و ولع زیاد و زیاده‌خوری شعله‌ور کند، به‌خصوص اگر اعتماد به‌نفس پایینی داشته باشید یا نشانه‌های افسردگی در شما دیده شود.
 • سن: گرچه افراد در هر سنی، می‌توانند به این اختلال دچار شوند، اغلب این اختلال در اواخر سن نوجوانی یا نزدیک 20 سالگی شروع می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر متوجه هرگونه علامت یا نشانه اختلال پرخوری افراطی در خود شدید، هرچه ‌سریع‌تر به دنبال راه‌ چاره و کمک پزشکی باشید. معمولا این اختلال به خودی‌خود بهتر نمی‌شود و در صورتی‌که درمان نشود، این امکان هست که روز به‌ روز بدتر نیز شود. با پزشک یا روانپزشک، در مورد نشانه‌های پرخوری و احساسات خود، صحبت کنید.
اگر نسبت به درمان تمایلی ندارید، با فردی که مورد اطمینان شماست، در مورد آنچه که برسرتان آمده، و مشکل خود صحبت کنید. یک دوست، یا فردی که مورد علاقه شماست، معلم یا یک راهنمای مذهبی، می‌تواند به شما کمک کند تا اولین قدم‌ها را جهت درمان موفقیت‌آمیز این اختلال بردارید.
فردی که مبتلا به اختلال پر‌خوری افراطی است، می‌تواند آنچنان در پنهان کردن رفتار خود مهارت پیدا کند، که امر شناسایی مشکل خود را از جانب دیگران برای آنها دشوار ‌سازد. اگر شما به فردی علاقه دارید که فکر می‌کنید علائم و نشانه‌های اختلال پرخوری افراطی را از خود نشان می‌دهد، یک بحث و گفتگوی صریح، صمیمانه و صادقانه در مورد نگرانی‌های خود داشته باشید. شما می‌توانید دلگرمی و حمایت خود را ارائه دهید و به فرد مورد علاقه خود کمک کنید تا یک پزشک واجدشرایط یا روانپزشک پیدا کند و ترتیب قرار ملاقاتی را با او بدهد. می‌توانید حتی پیشنهاد همراهی با او را هم بدهید.

 

آزمایش‌های تشخیصی

اختلال پر‌خوری افراطی، مشابه دیگر اختلال مربوط به غذا خوردن، بولیمیا است، هرچند افراد مبتلا به اختلال پر‌خوری افراطی، با استفراغ از روی عمد یا انجام عمل تنقیه، خود را از شر کالری‌های اضافی دریافتی خلاص نمی‌کنند. به همین دلیل است که بیشتر افراد مبتلا به اختلال پر‌خوری افراطی، اغلب دچار اضافه وزن هستند.
برای تشخیص مورد اختلال مربوط به غذا خوردن، ممکن است پزشک شما موارد زیر را توصیه کند:
 • انجام معاینه بدنی
 • انجام آزمایشات خون و ادرار
 • ارزیابی روانشناختی، شامل بحث و گفتگو در مورد عادات تغذیه‌ای شما
ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای بررسی پیامدهای احتمالی مربوط به سلامت این اختلال، مثل مشکلات قلبی یا بیماری کیسه صفرا، آزمایشات دیگری را نیز انجام دهید.
 

معیارهای تشخیص

پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که آیا شما مبتلا به اختلال غذا خوردن هستید یا خیر. برای اینکه اختلال پرخوری در شما تشخیص داده شود، شرایط شما باید با یکسری معیارهایی که در دستورالعمل تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) نوشته شده و توسط انجمن روانپزشکی امریکا انتشار یافته، مطابقت داشته باشد.

دوره‌های عودکننده و برگشت‌کننده پرخوری، شامل خوردن غیرعادی مقدار زیادی مواد غذایی و احساس عدم کنترل روی غذاخوردن خود.

پرخوری افراطی و هله‌هوله خوری که حداقل با سه مورد از موارد زیر در ارتباط است: با سرعت غذا خوردن، غذاخوردن تا جایی‌که احساس ناخوشایندی از سیری و پربودن به شما دست دهد، خوردن مقادیر زیادی از مواد غذایی وقتی گرسنه نیستید، تنها غذا خوردن بدون خجالت از دیگران یا احساس تنفر، افسردگی یا گناه بعد از غذا خوردن.

نگرانی در مورد پرخوری خود و اهمیت به این موضوع

پرخوری افراطی، حداقل دو بار در هفته حداقل به مدت شش ماه

پرخوری افراطی که با پاک‌سازی، مثل استفراغ از روی عمد همراه نیست.
 اهداف درمانی اختلال پرخوری افراطی، کاهش پرخوری بیش از حد و هله‌هوله خوری جهت بهبود خلق وخو از لحاظ احساسی و در صورت نیاز، کاهش وزن است. از آنجایی که پرخوری افراطی، با خجالت و شرمندگی، تصویر ذهنی پایین، احساس تنفر از خود و سایر احساسات منفی، کاملا گره خورده، هدف درمان باید، این موارد به‌علاوه سایر مسائل روانی باشد. با کمک گرفتن جهت درمان اختلال پرخوری افراطی، شما یاد می‌گیرید که چگونه وزن کم کنید و از این بیماری دور شوید. در اینجا، چهار روش اصلی درمان جهت اختلال پرخوری افراطی وجود دارد:

1-روان‌درمانی

روان‌درمانی، چه به صورت جلسات فردی و چه به صورت جلسات گروهی، می‌تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید که چگونه عادات ناسالم خود را با عادات سالم عوض کنید و دوره‌های پرخوری افراطی را کاهش دهید. مثال‌هایی از روان‌درمانی شامل موارد زیر است:
 • درمان رفتاری شناختی (CBT): ممکن است به شما کمک کند تا بتوانید بهتر از عهده مسائلی که می‌تواند دوره‌های پرخوری افراطی را در شما شعله‌‌ور کند، برآیید، مسائلی مانند احساس منفی در مورد بدن خود یا حالت افسردگی. همچنین می‌تواند حس بهتری جهت کنترل و نظارت بر رفتار خود و الگوهای تغذیه‌ای، به شما بدهد. اگر شما دچار اضافه وزن باشید، این امکان وجود دارد که به مشاوره جهت کاهش وزن علاوه بر CBT نیاز داشته باشید.
 • روان‌درمانی میان‌فردی: روان‌درمانی میان فردی بر روابط رایج و شایع با سایر افراد، متمرکز است. هدف، بهبود مهارت‌های میان‌فردی شما است، اینکه چگونه با سایرین، شامل اعضاء خانواده، دوستان و همکاران خود ارتباط برقرار کنید. ممکن است این روش به کاهش اختلال پرخوری افراطی که به واسطه ارتباطات ضعیف و مهارت‌های ارتباطی ناسالم، به‌وجود می‌آید، کمک کند.
 • درمان رفتار منطقی: این شکل از درمان می‌تواند به شما کمک کند تا مهارت‌های رفتاری لازم را جهت کمک به تحمل فشارهای روانی(استرس‌ها)، تنظیم و تعدیل احساسات خود و بهبود ارتباطتان با سایرین، فرا بگیرید، که تمامی این موارد می‌توانند میل به پرخوری افراطی را در شما کاهش دهند.

2-داروها

هیچ داروی به‌خصوصی جهت درمان اختلال پرخوری افراطی، ساخته نشده است اما این امکان وجود دارد که استفاده از بعضی ازانواع داروها، به خصوص وقتی که با روان‌‌درمانی همراه ‌باشند، به کاهش علائم و نشانه‌های این اختلال کمک کنند.
نمونه‌هایی از آن شامل موارد زیر است:
 • ضدافسردگی‌ها: داروهای ضدافسردگی از جمله بازدارنده‌های انتخابی سروتونین (SSRIs)، و ضدافسردگی‌های سه‌حلقه‌ای (TCAs)، می‌توانند مفید و سودمند باشند. این که چگونه این داروها می‌توانند پرخوری افراطی و هله‌هوله‌خوری را کاهش دهند، مشخص نیست، اما نقش آنها ممکن است در ارتباط با تاثیری باشد که روی مواد شیمیایی مغزی که در ارتباط با خلق و خو است، می‌گذارند.
 • داروهای ضدتشنج (توپاماکس): توپیرامات‌ها معمولا برای کنترل بیماری صرع به کار می‌روند، اما دریافته‌اند که جهت کاهش دوره‌های پرخوری در اختلال پرخوری افراطی نیز می‌توانند موثر باشند، هرچند به‌طور بالقوه، می‌توانند موجب بروز عوارض جانبی جدی شوند، بنابراین در مورد خطرات احتمالی مصرف آن‌ها، با پزشک خود صحبت کنید.

3-تغییر شیوه زندگی

 برنامه‌های رفتاری کاهش وزن: بسیاری از افراد مبتلا به اختلال پرخوری افراطی، سابقه طولانی‌ مدتی در گرفتن رژیم‌های غذایی و کوشش‌های شکست‌خورده‌ای در زمینه کاهش وزن خود داشته‌اند. هرچند برنامه‌های کاهش وزن تا زمانی که اختلال پرخوری افراطی درمان نشده باشد، توصیه نمی‌شود، چراکه این امکان وجود دارد که رژیم‌هایی با کالری بسیار پایین، موجب تحریک و به‌وجود آمدن بیشتر دوره‌های پرخوری در فرد شود.

برنامه‌های کاهش وزن در زمان و موقعیت مناسب، عموما تحت نظارت کامل پزشکی، جهت اطمینان یافتن از اینکه تمامی نیازهای تغذیه‌ای شما، برآورده می‌شود، انجام می‌گیرد. هنگامی که تحت درمان رفتاری شناختی هستید، برنامه‌های کاهش وزنی که عوامل تحریک کننده پرخوری افراطی را در شما مورد هدف قرار می‌دهد، خصوصا می‌تواند مفید و سودمند باشد.

 

4-روش‌ها و استراتژی‌های کمک به خود(SELF-HELP)

بعضی از افراد مبتلا به اختلال پرخوری افراطی، استفاده از کتاب‌ها، فیلم‌ها، برنامه‌های اینترنتی یا گروه‌های حمایتی را جهت کمک به خود موثر می‌بینند. برخی از برنامه‌های مربوط به اختلالات وابسته به غذا خوردن، کتاب‌های راهنمایی را جهت کمک فرد به خود، پیشنهاد می‌کنند، که شما می‌توانید یا به شخصه از آنها استفاده کنید یا با راهنمایی کارشناسان خبره سلامت روان، از آنها بهره ببرید. هرچند، شما همچنان به درمان حرفه‌ای و تخصصی، با استفاده از روش روان‌درمانی و یا مصرف دارو احتیاج دارید.
 

سبک زندگی و درمان های خانگی

به‌طور مشخص، درمان اختلال پرخوری افراطی، توسط خود شما موثر نیست. اما شما در کنار کمک حرفه‌ای و تخصصی، می‌توانید این اقدامات خودمراقبتی را جهت تقویت و تحکیم برنامه درمانی خود به کار ببرید:
 
 • به درمان خود پایبند باشید: از جلسات درمانی خود فرار نکنید. اگر یک برنامه غذایی دارید، به بهترین نحو ممکن به آن پایبند بوده، و نگذارید عقب‌نشینی از آن، تلاش‌های همه‌جانبه شما را از بین ببرد.
 • از گرفتن رژیم اجتناب کنید: گرفتن رژیم غذایی می‌تواند موجب تحریک و به‌وجودآمدن بیشتر دوره‌های پرخوری و ایجاد یک سیکل معیوب شود که شکستن آن سخت و دشوار است. با پزشک خود درمورد روش‌های مدیریت مناسب وزن برای خود صحبت کنید. رژیم نگیرید، مگر اینکه برای درمان اختلال تغذیه‌ای شما و تحت نظارت پزشکتان توصیه شده باشد.
 • صبحانه بخورید: بسیاری از افراد مبتلا به اختلال پرخوری افراطی، از وعده صبحانه فرار می‌کنند. اما اگر شما وعده صبحانه را مصرف کنید، این احتمال وجود دارد که به خوردن مواد غذایی حاوی کالری بیشتر در سایر وعده‌های غذایی در طول روز، کمتر تمایل داشته باشید.
 • مواد غذایی را ذخیره و انبار نکنید: در خانه خود مواد غذایی کمتری نسبت به آنچه که معمولا انجام می‌دهید، نگهداری ‌کنید. ممکن است این امر موجب شود تا مجبور باشید برای تهیه مواد غذایی، بیشتر به فروشگاه‌ها مواد غذایی بروید، اما در عین حال شما را از وسوسه دسترسی به مواد غذایی و پرخوری به دنبال آن، دور نگاه می‌دارد.
 • مواد مغذی مناسب را انتخاب کرده، دریافت کنید: اینکه شما در اختلال پرخوری افراطی، مواد غذایی زیادی مصرف می‌کنید، بدین معنی نیست که شما از انواع مواد غذایی که مواد مغذی ضروری بدن شما را تامین می‌کند، استفاده می‌کنید. با پزشک خود در مورد استفاده از انواع مکمل‌های ویتامینی و املاح، صحبت کنید.
 • ارتباط خود با دیگران را حفظ کنید: خود را از توجه و حمایت افراد خانواده و دوستانی که می‌خواهند شما را سلامت و سرحال ببینند، جدا نکنید. بدانید که آنها از صمیم قلب بهترین‌ها را برای شما می‌خواهند.
 • فعال باشید: از اعضاء تیم سلامتی خود بپرسید که چه نوع فعالیت بدنی مناسب شما است، خصوصا اگر دچار مشکلات قلبی ناشی از اضافه وزن هستید.
 

چند نکته عملی

زندگی کردن با اختلالی که مرتبط با غذا خوردن است، بسیار سخت و دشوار است، چراکه شما باید به‌طور روزانه با غذای خود درگیر باشید و به‌آن رسیدگی کنید. در اینجا نکاتی برای کمک به شما جهت غلبه بر این اختلال بیان می‌شود:
بر خود آسان بگیرید: خود را مورد انتقاد و نکوهش قرار ندهید، در خود عیبجویی نکنید.
موقعیت‌هایی را که ممکن است برانگیزاننده رفتارهای مخرب پرخوری افراطی باشد، شناسایی کنید؛ در این صورت می‌توانید یک برنامه عملی جهت مقابله با آنها ترتیب دهید.
به دنبال مدل‌ها و الگوهایی با نقش مثبت و سازنده باشید، که می‌توانند در بالا بردن اعتماد به نفستان کمک کنند، حتی اگر پیدا کردن آنها آسان نباشد. به خود یادآوری کنید که مدل‌های بسیار لاغر یا هنرپیشه‌هایی که عکسشان روی جلد مجلات زنان قرار دارد، به طور واقع‌بینانه، اغلب بدن‌های سالمی ندارند.
سعی کنید تا یک فرد قابل اطمینان پیدا کنید، فردی که بتوانید با او در مورد آنچه که پیش آمده، صحبت کنید. با کمک هم، این احتمال وجود دارد که شما بتوانید موارد مربوط به گزینه‌های درمانی را نیز مطرح کنید.
سعی کنید تا فردی را به عنوان شریک خود، در جدال با اختلال پرخوری پیدا کنید، فردی که می‌توانید به عنوان تکیه‌گاه و جهت کسب حمایت و پشتیبانی با او تماس بگیرید، به جای آنکه به پرخوری افراطی مشغول شوید.
راه‌های سالمی را در زندگی خود برای زیستن و تغذیه پیدا کنید، حتی با انجام کارهایی که فقط برای سرگرمی یا تمدد اعصابتان به کار می‌رود، مثل یوگا، مدی‌تیشن یا یک پیاده‌روی ساده.
در مورد احساسات و رفتارهای خود گزارش روزانه‌ای تهیه کرده و آن را یادداشت کنید، این‌گونه می‌توانید از احساسات و عملکرد خود، بیشترآگاهی یابید و اینکه آنها چگونه با یکدیگر در ارتباط هستند را متوجه شوید.

 

نکات تغذیه‌ای

خطرات احتمالی استفاده از گیاهان دارویی و مکمل‌های تغذیه‌ای: این امکان وجود دارد که مکمل‌های تغذیه‌ای و محصولات گیاهی، که جهت کاهش اشتها یا کمک به کاهش وزن، تولید شده‌اند، توسط افراد مبتلا به اختلالات مربوط به غذا خوردن، به خوبی استعمال نشده و به اصطلاح سوءمصرف شوند. مکمل‌های کاهش وزن یا گیاهان دارویی، دارای عوارض جانبی هستند که به طور خطرناکی با سایر داروها تداخل می‌کنند. اگر شما از مکمل‌های تغذیه‌ای یا گیاهان دارویی استفاده می‌کنید، با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی بالقوه مصرف آنها صحبت کنید.
 

نکات اساسی درمان

پاره‌ای از درمان‌های جایگزین و تکمیلی، مانند موارد زیر، ممکن است در دستیابی به اهدافی که توسط اعضای گروه مراقبین سلامتی شما در نظر گرفته شده، مفید و سودمند باشد:
ماساژ و لمس‌درمانی، ممکن است در کاهش اضطراب و نگرانی که اغلب با اختلالات مربوط به غذا خوردن همراه است، نقش کمک کننده‌ای داشته باشد.
درمان‌های ذهنی - جسمی، مثل مدی‌تیشن، یوگا، بیوفیدبک و هیپنوتیسم (خواب در اثر تلقین)، ممکن است آن حس توجه و آگاهی را فراهم کند که بتواند هوشیاری بدن را نسبت به حالات خوردن و احساس سیری افزایش دهد، و نیز حس سرزندگی و تمدد اعصاب را ارتقاء بخشد.
طب سوزنی، گرچه هنوز اثبات نشده، نویدهایی را در ارتباط با درمان اضطراب، نگرانی و افسردگی می‌دهد.

 

پیشگیری

اگر شما مبتلا به اختلال پرخوری افراطی هستید، این امکان وجود دارد که شما یا خانواده شما، نقش گروه‌های حمایتی را در تشویق و دلگرمی، امیدواری و ارائه توصیه و مشورت جهت غلبه کردن بر بیماری، مفید و سودبخش بدانید. اعضاء گروه‌های حمایتی، به‌درستی مشکل شما را درک می‌کنند، چراکه خود نیز این مشکل را داشته‌اند. از پزشک خود در مورد گروه‌های حمایتی منطقه خود سوال کنید.

گرچه راه مطمئنی جهت پیشگیری از اختلال پرخوری افراطی وجود ندارد، اگر شما علائم و نشانه‌های این اختلال را در خود مشاهده کردید، به دنبال راه چاره و کمک تخصصی و حرفه‌ای باشید. پزشک یا سایر اعضای گروه سلامت، می‌توانند به شما توصیه کنند که برای درخواست کمک به کجا مراجعه کنید.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • عدم تعادل هورمونی در زنان چه عوارضی به دنبال دارد؟۱۳۹۴/۱۲/۰۱

   اگر نفخ شکم دارید یا کج خلق و زودرنج شده اید یا مثل گذشته نیستید ممکن است علت، عدم تعادل هورمونی باشد. هورمون ها پیام رسان های شیمیایی هستند، که روی کارکرد سلول ها و اندام ها تاثیر می گذارند.
  • واقعیت هایی درباره درد۱۳۹۲/۰۲/۲۲

   بسیاری معتقدند که درد چیزیست که بایستی با آن زندگی کرد و اجتناب ناپذیر می باشد ولی این موضوع به این معنی نیست که همه درد ها را انکار کنیم.
  • سرکه در درمان کولیت موثر است۱۳۹۴/۱۱/۲۴

   مطالعات محققان نشان می دهد که سرکه قادر به درمان کولیت زخمی است.
  • درمان آنتی بیوتیکی جایگزین جراحی آپاندیس می شود۱۳۹۷/۰۷/۰۹

   محققان فنلاندی دریافتند بیمارانی که از آپاندیسیت حاد رنج می برند می توانند با آنتی بیوتیک ها درمان شوند بدون اینکه نیاز به عمل خارج کردن آپاندیس داشته باشند.
  • نفخ، علل بروز و روش های درمان۱۳۹۳/۰۹/۲۴

   بخشی از گازی که در معده وجود دارد، ناشی از هوایی است که ما آن را می‌بلعیم و به‏طور طبیعی وجود دارد، اما در بعضی شرایط مثل غذا خوردن با استرس، حرف زدن هنگام غذاخوردن، آدامس جویدن، مصرف نوشابه‌های گازدار و... میزان بلع هوا بیشتر می‌شود.

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

تیرویید

پاسخ توسط محبوبه سادات حسینی ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
#4090

محبوبه سادات حسینی

با سلام خیر تاثیری نداره ولی انچه مسلم است این است که بعد از سن چهل سالگی کم بودن ذخیره تخمدانی کاملا طبیعی و قابل انتظار است.

قرمزی پوست،پوست پوست شدن و سوزش و خارش

پاسخ توسط ربابه غیبی ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
#4086

ربابه غیبی

سلام شما احتمالا اگزماى سبوره دارید. اما بهتر است از نزدیک ویزیت شوید

گرفتن پا

پاسخ توسط الهه دولتشاهی ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
#4085

الهه دولتشاهی

سلام لطفا سن و داروهای مصرفی خود را ذکر کنید.

آزمایش کلسترول

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
#4084

ادمین بهپو

سلام. بدون معاینه حضوری و مشاهده شرح حال نمیتوان تصمیم وتشخیصی لحاظ کرد. بهتراست شما با یک پزشک مشورت کنید.