برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
پولیپ های رحم توده هایی چسبیده به دیواره داخلی رحم هستند که در داخل حفره رحم گسترش پیدا می کنند. رشد بیش از اندازه سلول های غشای پوششی رحم -آندومتر- منجر به تشکیل پولیپ رحم می شود که به نام پولیپ آندومتر هم شناخته می شوند. این پولیپ ها معمولا سرطانی نیستند، البته ممکن است بعضی از آن ها سرطانی باشند یا تبدیل به توده های سرطانی شوند.
پولیپ های رحم اندازه های متعددی دارند؛ از چند میلی متر –اندازه دانه کنجد- گرفته تا چند سانتی متر –به اندازه توپ گلف- یا بزرگتر. خود این توده ها به دیواره رحم می چسبند یا با ساقه ای کوچک به آن وصل می شوند.
ممکن است فرد یک یا چند پولیپ رحمی داشته باشد. معمولا این پولیپ ها درون رحم باقی می مانند، اما گاهی اوقات سٌر می خورند و وارد مجرای دهانه رحم به واژن می شوند. پولیپ رحم در زنان یائسه شایع تر است، البته جوان تر ها هم به آن دچار می شوند.
علایم و نشانه های پولیپ رحم:
ممکن است این علایم در همه زنان دیده نشود یا بعضی ها خونریزی های سبک یا لکه بینی داشته باشند.
 

عوارض

از جمله عوارض ناشی از پولیپ رحم می توان به ناباروی اشاره کرد. اگر فردی مبتلا به پولیپ رحم و ناباروری باشد. ممکن است با برداشتن پولیپ بارداری حاصل شود، البته داده های تحقیق در این زمینه به نتیجه قطعی نرسیده اند.
عوامل هورمونی نقش مهمی دارند. پولیپ های رحمی حساس به استروژن هستند. یعنی به جریان استروژن پاسخ می دهند.
 

عوامل خطر ساز

عواملی که احتمال ابتلا به پولیپ رحم را بیشتر می کند به شرح زیر است:
اگر پزشک به پولیپ رحم مشکوک شود از روش های تشخیصی زیر استفاده می کند:
 • سونوگرافی ترنس واژینال
 • هیسترسکوپی
 • نمونه برداری –بیوپسی- از آندومتر
بیشتر پولیپ ها غیر سرطانی هستند. با این وجود می توانند دچار تغییرات سرطانی شوند. پزشک معمولا پولیپ را خارج می کند و آن را به آزمایشگاه می فرستد تا سرطانی بودن آن را مورد بررسی قرار دهد.
 • نظارت و انتظار: اگر پولیپ کوچک باشد و علامتی نداشته باشد ممکن است به خودی خود از بین برود. درمان پولیپ های کوچک ضروری نیست مگر اینکه خطر سرطان رحم بالا باشد.
 • دارو: گاهی اوقات برخی از دارو های هورمونی مثل آگونیست هورمون آزاد کننده پروژستین و گنادوتروپین علایم پولیپ را کاهش می دهند، اما مصرف این دارو ها یک درمان کوتاه مدت محسوب می شود و با قطع آن ها علایم باز می گردند.
 • خارج کردن پولیپ: می توان با عمل هیسترسکوپی پولیپ را خارج کرد. پولیپ خارج شده برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شود.
پولیپ های رحمی به ندرت عود می کنند.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • علل لکه بینی بین دوره های عادت ماهانه۱۳۹۷/۰۷/۰۸

   لکه بینی پس از پایان دوره عادت ماهانه اتفاقی است که بیشتر زن ها آن را تجربه کرده اند. درست زمانی که فکر می کنید دوره عادت ماهانه تمام شده و به روال عادی زندگی برگشته اید، ناگهان لکه هایی قرمز یا صورتی رنگ در لباس خود مشاهده می کنید. علل لکه بینی متفاوت است و معمولا جای نگرانی نیست؛ اما اگر به همراه لکه بینی درد زیر شکم، تب و خونریزی های سنگین تر مشاهده کردید، باید به پزشک مراجعه کنید.
  • نقش سبک زندگی در پیشگیری از اندومتریوز۱۳۹۷/۰۵/۲۰

   با اینکه راهی برای پیشگیری کامل از «اندومتریوز» وجود ندارد، اما می توان احتمال ابتلا به آن را کاهش داد و علایم را تحت کنترل درآورد.
  • بایدها و نبایدهای هورمون درمانی در زنان یائسه۱۳۹۶/۱۱/۲۳

   استفاده از «هورمون درمانی» برای تسکین علایم «یائسگی» یکی از روش های درمانی معمول بوده و هست؛ اما آزمایش های بالینی بزرگ نشان دادند که این روش درمانی دارای عوارض و خطراتی است.
  • بارداری برای مبتلایان به تخمدان پلی کیستیک محال نیست۱۳۹۷/۰۴/۲۰

   وقتی زنی دچار «سندرم تخمدان پلی کیستیک» می شود، اولین چیزی که به او گفته می شود این است که باردار شدن او با مشکلاتی همراه خواهد بود. متخصصان می گویند باردار شدن این بیماران زمان بر است، اما با انجام درمان های مناسب، تخمک گذاری و بارداری صورت خواهد گرفت.
  • تاثیر درمان های سرطان بر باروری زنان۱۳۹۷/۰۴/۱۷

   تاثیر درمان های سرطان روی باروری زنان

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

تیرویید

پاسخ توسط محبوبه سادات حسینی ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
#4090

محبوبه سادات حسینی

با سلام خیر تاثیری نداره ولی انچه مسلم است این است که بعد از سن چهل سالگی کم بودن ذخیره تخمدانی کاملا طبیعی و قابل انتظار است.

قرمزی پوست،پوست پوست شدن و سوزش و خارش

پاسخ توسط ربابه غیبی ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
#4086

ربابه غیبی

سلام شما احتمالا اگزماى سبوره دارید. اما بهتر است از نزدیک ویزیت شوید

گرفتن پا

پاسخ توسط الهه دولتشاهی ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
#4085

الهه دولتشاهی

سلام لطفا سن و داروهای مصرفی خود را ذکر کنید.

آزمایش کلسترول

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
#4084

ادمین بهپو

سلام. بدون معاینه حضوری و مشاهده شرح حال نمیتوان تصمیم وتشخیصی لحاظ کرد. بهتراست شما با یک پزشک مشورت کنید.