برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
تاندنیت پاتلا یا التهاب تاندون کشکک در اثر آسیب به تاندون پاتلا که کاسه زانو را به استخوان شین یا درشت نی (تیبیا) وصل می کند، ایجاد می شود. تاندون پاتلا با عضلات جلوی ران همکاری می کند تا زانو توانایی صاف شدن و انجام حرکاتی چون پا زدن، دویدن و پریدن را داشته باشد.
تاندنیت پاتلا به زانوی جهندگان نیز معروف است چرا که در ورزشکارانی که زیاد حرکات پرشی انجام می دهند بیشتر دیده می شود، مثل بسکتبالیست ها و والیبالیست ها. با اینحال، حتی کسانی که در ورزشهای پرشی شرکت نمی کنند نیز ممکن است به این عارضه دچار شوند.
درد اولین علامت تاندنیت پاتلا است که معمولا بین کاسه زانو و نقطه ای که تاندون به استخوان درشت نی متصل می شود، احساس می گردد.
درد زانو ممکن است:
 • ابتدا فقط با شروع یک فعالیت فیزیکی یا پس از ورزش شدید احساس شود.
 • به هنگام ورزش کردن تشدید شود.
 • نهایتا با فعالیت های روزمره مثل بالا رفتن از پله ها یا بلند شدن از صندلی تداخل ایجاد کند.
تاندنیت پاتلا در اثر استفاده بیش از حد از زانو و بدلیل وارد شدن فشارهای تکراری به تاندون پاتلا (تاندون کشکک) ایجاد می گردد. این فشارها منجر به پارگی های کوچک در تاندون می گردد و بدن برای ترمیم آنها تلاش می کند. اما با زیاد شدن پارگی ها در تاندون، التهاب بروز می کند که همراه با درد است و باعث ضعیف شدن تاندون نیز می گردد. وقتی آسیب تاندون بیش از چند هفته طول بکشد، به آن تندینوپاتی می گویند.
روش های درمانی فیزیکی زیادی وجود دارد که به کاهش درد و التهاب کمک می کند. از جمله:
 • ورزش های کششی
 • ورزش های تقویتی
 • نوار تاندون پاتلا: نواری که همانند زانوبند بسته شده و به تاندون پاتلا فشار وارد می کند و نیروی وارد بر تاندون را توزیع می کند و باعث کاهش درد می گردد.
 • یونتوفروزیس: در این روش داروی کورتونی را روی پوست پخش می کنند و به کمک شارژ الکتریکی پایین دارو را از طریق پوست به بدن وارد می کنند.
 
اگر درمان های فوق موثر واقع نشود از تزریق کورتون به داخل پوشش اطراف تاندون یا روش های جراحی کمک می گیرند. جراحی بندرت برای درمان این بیماری بکار برده میشود. جراحی ممکن است بصورت خارج کردن بافت های آسیب دیده تاندون و یا ایجاد شکاف هایی در کنار تاندون برای کم کردن کشش روی آن باشد. با این حال تاثیر عمل جراحی همیشه بهتر از روش های غیر جراحی نیست.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • دارویی برای درد آرتروز زانو۱۳۹۴/۰۶/۲۵

   داروسازی فلکسیون اخیرا اعلام کرده که نتایج اولیه یکی از 2 مطالعه بالینی دارویFX006 در بیماران با آرتروز متوسط تا شدید مفصل زانو را منتشر کرده است.
  • درمان درد زانو با چند حرکت ورزشی ساده۱۳۹۱/۱۰/۱۶

   برای کاهش علائم آرتریت روماتوئید لازم نیست که همانند یک دونده دو ماروتن یا شناگر حرفه ای المپیک ورزش کنید! حتی یک تمرین ورزشی آهسته و نرم نیز می تواند درد شما را کاهش داده و وزنتان را در حالت ایده آل نگه دارد. دقیقا در زمانیکه بخاطر تورم مفاصل تحرک بدنی شما محدود شده است، ورزش شما را به تحرک وادار می کند.البته زمانیکه مفاصل به اصطلاح عامیانه چوب شده اند و دردناک هستند و باعث از کار افتادگی شما شده اند، پیاده روی و یا شنا کردن ممکن است موجب انقباض غیرارادی ماهیچه ها شود.
  • درمانی جدید برای آرتروز زانو۱۳۹۶/۰۱/۲۱

   شرکت دارویی فلکسیون اخیرا اعلام کرده که سازمان غذا و داروی آمریکا درخواست بررسی ثبت داروی جدید برای داروی تحقیقاتی زیلرتا(Zilretta) که نام تحقیقاتی آنFX006 است را پذیرفته است.
  • ضربدر شدن پاها در هم!۱۳۹۲/۰۹/۱۶

   اگر به هر دلیلی فاصله بین زانوها افزایش یابد، در حالی که قوزک‌ها به هم چسبیده است، پاها حالت پرانتزی و اگر با وجود کنار هم بودن زانوها، بین مچ پاها یا قوزک‌ها فاصله ایجاد شود، حالت ضربدری پیدا می‌کند.
  • سومین سمپوزیوم تازه‌های آرتروز زانو برگزار می شود۱۳۹۴/۰۸/۳۰

   سومین سمپوزیوم تازه‌های آرتروز زانو به همت انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران، پنجم آذر ۹۴ در بیمارستان شهید مدرس تهران برگزار می‌شود.

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

تیرویید

پاسخ توسط محبوبه سادات حسینی ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
#4090

محبوبه سادات حسینی

با سلام خیر تاثیری نداره ولی انچه مسلم است این است که بعد از سن چهل سالگی کم بودن ذخیره تخمدانی کاملا طبیعی و قابل انتظار است.

قرمزی پوست،پوست پوست شدن و سوزش و خارش

پاسخ توسط ربابه غیبی ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
#4086

ربابه غیبی

سلام شما احتمالا اگزماى سبوره دارید. اما بهتر است از نزدیک ویزیت شوید

گرفتن پا

پاسخ توسط الهه دولتشاهی ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
#4085

الهه دولتشاهی

سلام لطفا سن و داروهای مصرفی خود را ذکر کنید.

آزمایش کلسترول

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
#4084

ادمین بهپو

سلام. بدون معاینه حضوری و مشاهده شرح حال نمیتوان تصمیم وتشخیصی لحاظ کرد. بهتراست شما با یک پزشک مشورت کنید.