برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
تاندنیت پاتلا یا التهاب تاندون کشکک در اثر آسیب به تاندون پاتلا که کاسه زانو را به استخوان شین یا درشت نی (تیبیا) وصل می کند، ایجاد می شود. تاندون پاتلا با عضلات جلوی ران همکاری می کند تا زانو توانایی صاف شدن و انجام حرکاتی چون پا زدن، دویدن و پریدن را داشته باشد.
تاندنیت پاتلا به زانوی جهندگان نیز معروف است چرا که در ورزشکارانی که زیاد حرکات پرشی انجام می دهند بیشتر دیده می شود، مثل بسکتبالیست ها و والیبالیست ها. با اینحال، حتی کسانی که در ورزشهای پرشی شرکت نمی کنند نیز ممکن است به این عارضه دچار شوند.
درد اولین علامت تاندنیت پاتلا است که معمولا بین کاسه زانو و نقطه ای که تاندون به استخوان درشت نی متصل می شود، احساس می گردد.
درد زانو ممکن است:
 • ابتدا فقط با شروع یک فعالیت فیزیکی یا پس از ورزش شدید احساس شود.
 • به هنگام ورزش کردن تشدید شود.
 • نهایتا با فعالیت های روزمره مثل بالا رفتن از پله ها یا بلند شدن از صندلی تداخل ایجاد کند.
تاندنیت پاتلا در اثر استفاده بیش از حد از زانو و بدلیل وارد شدن فشارهای تکراری به تاندون پاتلا (تاندون کشکک) ایجاد می گردد. این فشارها منجر به پارگی های کوچک در تاندون می گردد و بدن برای ترمیم آنها تلاش می کند. اما با زیاد شدن پارگی ها در تاندون، التهاب بروز می کند که همراه با درد است و باعث ضعیف شدن تاندون نیز می گردد. وقتی آسیب تاندون بیش از چند هفته طول بکشد، به آن تندینوپاتی می گویند.
روش های درمانی فیزیکی زیادی وجود دارد که به کاهش درد و التهاب کمک می کند. از جمله:
 • ورزش های کششی
 • ورزش های تقویتی
 • نوار تاندون پاتلا: نواری که همانند زانوبند بسته شده و به تاندون پاتلا فشار وارد می کند و نیروی وارد بر تاندون را توزیع می کند و باعث کاهش درد می گردد.
 • یونتوفروزیس: در این روش داروی کورتونی را روی پوست پخش می کنند و به کمک شارژ الکتریکی پایین دارو را از طریق پوست به بدن وارد می کنند.
 
اگر درمان های فوق موثر واقع نشود از تزریق کورتون به داخل پوشش اطراف تاندون یا روش های جراحی کمک می گیرند. جراحی بندرت برای درمان این بیماری بکار برده میشود. جراحی ممکن است بصورت خارج کردن بافت های آسیب دیده تاندون و یا ایجاد شکاف هایی در کنار تاندون برای کم کردن کشش روی آن باشد. با این حال تاثیر عمل جراحی همیشه بهتر از روش های غیر جراحی نیست.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • طراحی میز کاری متفاوت برای سلامت کارمندان۱۳۹۴/۰۸/۱۸

   شرکت آسپیروس (Aspirus) برای تأمین سلامتی کاربران کامپیوتری، میز کار جدیدی ابداع کرده است که به کاربر اجازه می‌دهد به‌طور ایستاده با آن کار کرد و هم‌زمان با آن، بتواند پاها را آزادانه حرکت بدهد.
  • امکان تعویض مفصل زانو در سنین پایین‌تـر۱۳۹۴/۰۷/۰۹

   پژوهشی جدید در آمریکا نشان می‌دهد که شمار متقاضیان تعویض مفصل زانو، چه در میان سالخوردگان متعلق به نسل پس از جنگ جهانی دوم و چه در میان افرادی جوان‌تر، نسبت به گذشته افزایش یافته است.
  • پارگی رباط صلیبی، جراحی یا فیزیوتراپی؟ ۱۳۹۱/۱۲/۱۹

   یکی از راه‌های متداول درمان آسیب دیدگی‌ ACL (رباط صلیبی داخلی زانو)، جراحی است. اما به تازگی محققان به این نتیجه‌ رسیده‌اند که بهتر است از توان‌بخشی برای این کار استفاده کنند.
  • چرا ورزش برای مبتلایان به آرتروز مهم است؟ ۱۳۹۱/۱۰/۱۱

   در افراد مبتلا به آرتروز ورزش کردن بسیار مهم است. ورزش باعث افزایش قدرت و انعطاف پذیری و کاهش درد مفاصل می شود و به فرد کمک می کند با خستگی و کوفتکی ناشی از آرتروز مغابله کند.
  • آرتروز شایع ترین بیماری در بین زنان و مردان است۱۳۹۴/۱۰/۱۹

   آرتروز یا سائیدگی مفاصل در تمام دنیا شایع ترین بیماری مفصلی در بین زنان و مردان به شمار می رود.

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

تیرویید

پاسخ توسط محبوبه سادات حسینی ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
#4090

محبوبه سادات حسینی

با سلام خیر تاثیری نداره ولی انچه مسلم است این است که بعد از سن چهل سالگی کم بودن ذخیره تخمدانی کاملا طبیعی و قابل انتظار است.

قرمزی پوست،پوست پوست شدن و سوزش و خارش

پاسخ توسط ربابه غیبی ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
#4086

ربابه غیبی

سلام شما احتمالا اگزماى سبوره دارید. اما بهتر است از نزدیک ویزیت شوید

گرفتن پا

پاسخ توسط الهه دولتشاهی ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
#4085

الهه دولتشاهی

سلام لطفا سن و داروهای مصرفی خود را ذکر کنید.

آزمایش کلسترول

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
#4084

ادمین بهپو

سلام. بدون معاینه حضوری و مشاهده شرح حال نمیتوان تصمیم وتشخیصی لحاظ کرد. بهتراست شما با یک پزشک مشورت کنید.