برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
دکوروان تنوسینوویتیس، وضعیت دردناکی است که در آن تاندون های انگشت شست که به مچ دست کشیده می شوند، ملتهب می گردند. تاندون های ملتهب و پوشش آنها برخلاف جهت تونل باریکی که در آن قرار دارند، کشیده شده و در نتیجه باعث بروز درد در قاعده انگشت شست و انتشار آن به ساعد می گردند.
  • درد نزدیک قاعده انگشت شست
  • تورم نزدیک قاعده انگشت شست
  • حرکت شست و مچ هنگام انجام کارهایی که مستلزم استفاده از شست برای گرفتن اشیا است، سخت می شود
  • احساس تقه در انگشت شست وقتی حرکت داده می شود
  • اگر بیماری به مدت طولانی بدون درمان رها شود، درد ممکن است به انگشت شست، پشت ساعد یا هردو بیشتر انتشار یابد. گرفتن اشیا با شست و سایر حرکات با شست و مچ نیز درد را بدتر خواهد کرد.
استفاده بیش از اندازه از مچ دست معمولا با دکوروان رابطه مستقیم دارد.
تاندون ها، ساختارهای طنابی شکل هستند که عضله را به استخوان وصل می کنند. وقتی شما شیء را می گیرید، چنگ می زنید، گره می زنید، نیشگون می گیرید یا می پیچانید، دو تاندون در مچ دست و پایین شست بطور طبیعی در کانال کوچکی که در آن قرار دارند و از طریق آن به قاعده شست می رسند، به نرمی حرکت می کنند. وقتی حرکت خاصی را دائما و به مدت طولانی تکرار کنید ممکن است غلافی که اطراف دو تاندون قرار گرفته تحریک شده و ضخیم و متورم گردد که نتیجه آن محدودیت حرکتشان است.
از دیگر علل دکوروان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • آسیب مستقیم به مچ دست یا تاندون؛ بافت اسکار می تواند حرکت تاندون ها را محدود کند
  • آرتریت های التهابی مثل آرتریت روماتوئید
هدف درمان در دکوروان کاهش التهاب، حفظ حرکت شست و پیشگیری از عود بیماری است. پرهیز از انجام کارهای تکراری با شست و پرهیز از گرفتن اشیا با شست وقتی مچ را از یک طرف به طرف دیگر حرکت می دهید، خط اول درمان را تشکیل می دهد.
پزشک احتمالا برای شما اسپلینت تجویز می کند که باید آن را 24 ساعته و به مدت 4 تا 6 هفته بپوشید تا ناحیه مورد نظر را محکم و بدون حرکت نگه دارد.
گذاشتن یخ روی ناحیه درد برای کاهش التهاب توصیه می شود. اگر علائم ادامه داشته باشد، پزشک برای شما داروهای ضدالتهابی مثل ناپروکسن یا ایبوپروفن تجویز می کند. گاهی نیز نیاز به تزریق استروئید در ناحیه مورد نظر برای از بین بردن درد و تورم است.
اگر با این درمان ها درد کاهش پیدا نکند، گزینه آخر جراحی است. در این جراحی، پوشش سخت تاندون آزاد می شود تا تاندون بتواند به راحتی حرکت کند. این جراحی نیاز به بستری ندارد و پس از آن بیمار مرخص می شود. سپس به بیمار ورزش های درمانی توصیه می شود تا شست و مچ تقویت گردد.
دوران بهبودی با توجه به سن، سلامت کلی و مدت زمانی که بیمار علائم را داشته است، فرق می کند. اگر بیماری به تدریج توسعه پیدا کرده باشد درمان آن نیز سخت تر خواهد بود.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

تیرویید

پاسخ توسط محبوبه سادات حسینی ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
#4090

محبوبه سادات حسینی

با سلام خیر تاثیری نداره ولی انچه مسلم است این است که بعد از سن چهل سالگی کم بودن ذخیره تخمدانی کاملا طبیعی و قابل انتظار است.

قرمزی پوست،پوست پوست شدن و سوزش و خارش

پاسخ توسط ربابه غیبی ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
#4086

ربابه غیبی

سلام شما احتمالا اگزماى سبوره دارید. اما بهتر است از نزدیک ویزیت شوید

گرفتن پا

پاسخ توسط الهه دولتشاهی ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
#4085

الهه دولتشاهی

سلام لطفا سن و داروهای مصرفی خود را ذکر کنید.

آزمایش کلسترول

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
#4084

ادمین بهپو

سلام. بدون معاینه حضوری و مشاهده شرح حال نمیتوان تصمیم وتشخیصی لحاظ کرد. بهتراست شما با یک پزشک مشورت کنید.