برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
حمله قلبی وقتی اتفاق می افتد که جریان خون به سمت قلب متوقف می شود. این حالت اغلب به دلیل وجود چربی، کلسترول و سایر مواد موجود در خون و تشکیل پلاک در رگهای خون رسان به قلب (عروق کرونر) اتفاق می افتد. قطع جریان خون می تواند بخشی از ماهیچه قلب را آسیب رسانده یا تخریب کند.
حمله قلبی که به آن انفارکتوس میوکارد نیز می گویند ممکن است باعث مرگ شود اما درمان های پیشرفته در سال های اخیر امید به زنده ماندن را در این بیماران افزایش داده است. درصورتی که احتمال می دهید به حمله قلبی دچار شده اید بلافاصله با اورژانس 115 تماس بگیرید.
علائم شایع حمله قلبی شامل موارد زیر است:
 • فشار، سنگینی، درد یا احساس فشردن یا درد در قفسه سینه یا بازوها که ممکن است به گردن، فک یا کمر انتشار یابد
 • تهوع، سوء هاضمه، سوزش سر دل یا درد شکمی
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • خستگی
 • سبکی سر یا سرگیجه ناگهانی

علائم حمله قلبی متنوع است

همه کسانی که دچار حمله قلبی می شوند علائم مشابه ندارند یا شدت علائم در همه یکسان نیست. برخی درد خفیف دارند؛ دیگران درد شدیدتری احساس می کنند. برخی هیچ علامتی نشان نمی دهند درحالیکه در بعضی ها ممکن است اولین علامت ایست قلبی باشد. با این وجود، هرچه علائم و نشانه ها در شما بیشتر باشد، احتمال وجود حمله قلبی در شما قوت می گیرد.
برخی حملات قلبی یکباره اتفاق می افتد اما بعضی افراد علائم هشداردهنده ای را در ساعات، روزها یا هفته های قبل نشان می دهند. اولین علامت هشدار ممکن است درد قفسه سینه راجعه (آنژین قلبی) باشد که با تقلا و فعالیت بدنی بدتر و با استراحت بهتر می گردد. آنژین قلبی در اثر کاهش موقتی جریان خون به قلب اتفاق می افتد.
حمله قلبی با ایست قلبی متفاوت است. حمله قلبی می تواند باعث ایست قلبی شود اما تنها دلیل موجود، نیست.
حمله قلبی وقتی اتفاق می افتد که یک یا تعداد بیشتری از عروق کرونر قلب مسدود شوند. عروق کرونر در طول زمان و در اثر تجمع مواد مختلف از جمله کلسترول (تصلب شرایین) تنگ می شوند. این وضعیت به بیماری عروق کرونر معروف است که دلیل اغلب حملات قلبی است.
در طول حمله قلبی، یکی از این پلاک ها می تواند جدا شود و کلسترول و دیگر مواد را به داخل جریان خون بریزد. در نتیجه در محل جداشدن، لخته خون تشکیل می شود. اگر لخته خون به اندازه کافی بزرگ باشد باعث توقف کامل جریان خون در عروق کرونر می گردد.
از دیگر عوامل حمله قلبی اسپاسم عروق کرونر است که جریان خون را به بخشی از عضله قلب می رسانند. مصرف تنباکو و مواد مخدر مثل کوکائین می تواند عامل اسپاسم باشد. حمله قلبی در اثر یک بریدگی در عروق قلب (پارگی خودبخودی عروق کرونر) نیز اتفاق می افتد.
با هر دقیقه عبور پس از حمله قلبی، بافت قلب بیشتری اکسیژن از دست داده، آسیب دیده و یا می میرند. راه اصلی برای جلوگیری از آسیب قلب بازگرداندن هرچه سریع تر جریان خون به قلب است. داروهایی که به بیمار مبتلا به حمله قلبی می دهند شامل داروهای زیر است:
 • آسپرین
 • ترومبولیتیک
 • داروهای ضد لخته خون
 • داروهای رقیق کننده خون
 • مسکن
 • نیتروگلیسیرین
 • داروهای مسدود کننده بتا
 • مهارکننده های ACE
گاهی علاوه بر درمان دارویی، بیمار نیاز به اقدامات جراحی نیز پیدا می کند:
 • آنژیوپلاستی عروق کرونر و استنت گذاری
 • جراحی بایپس عروق کرونر

کی به دکتر مراجعه کنیم؟

اقدام سریع و به موقع ضروری است. برخی افراد در مواجهه با کسی که دچار حمله قلبی شده عجله نمی کنند چون علائم حمله قلبی را نمی شناسند. مراحل زیر را انجام دهید:
 • به اورژانس زنگ بزنید. اگر به اورژانس دسترسی ندارید از کسی بخواهید شما را به اورژانس برساند. خودتان راننگی نکنید مگر اینکه واقعا گزینه دیگری برای انتخاب نداشته باشید.
 • نیتروگلیسیرین بخورید اگر پیش از این پزشک تجویز کرده است. در حالیکه منتظر اورژانس هستید طبق دستور مصرف کنید.
 • آسپرین بخورید، اگر تجویز شده است. آسپرین مانع از لخته شدن خون می شود و مصرف آن به هنگام حمله قلبی از آسیب قلب پیشگیری می کند.
آسپرین می تواند با دیگر داروها اختلال ایجاد کند بنابراین فقط در صورتی آسپرین مصرف کنید که پزشک یا اورژانس آن را تجویز کرده باشد. در تماس با اورژانس تاخیر نکنید. مصرف آسپرین را به بعد از تماس موکول کنید.
 

اگر فردی دچار حمله قلبی شد چه کنیم؟

اگر به کسی برخوردید که بیهوش است ابتدا با اورژانس تماس بگیرید. سپس برای بازگرداندن جریان خون، احیای قلبی-ریوی را شروع کنید. روی قفسه سینه به سرعت و محکم فشار وارد کنید. در حدود 100 فشار در دقیقه کافی است. اگر در انجام احیای قلبی-ریوی دانش و تجربه کافی ندارید لازم نیست مسیر هوایی فرد را چک کرده و یا تنفس مصنوعی بدهید.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • 5 تصور نادرست درباره ضربان قلب۱۳۹۶/۰۹/۲۵

   طبیعی است که نگران باشید ضربان قلب شما نرمال است یا خیر. ممکن است گاهی اوقات تصور کنید قلبتان بسیار کند می زند یا اینکه ضربان تند قلب، شما را نگران کند. حقیقت این است که حرف های زیادی درمورد ضربان قلب می شنوید که بسیاری از آن ها غلط هستند، الان زمان آن رسیده که باورهای غلط را شناخته و دور بریزید.
  • غربالگری بیماری های قلب و عروق۱۳۹۸/۰۱/۱۷

   در این مطلب درباره غربالگری بیماری‌های قلبی‌عروقی و اینکه چه افرادی و از چه سنی باید غربالگری قلبی شوند توضیح داده ایم، چراکه سالانه شاهد جمعیت کثیری از مردم کشورمان هستیم که به صف مبتلایان به بیماری‌های قلبی می‌پیوندند.
  • نگران کردن مردم نسبت به مصرف آسپرین غیرمنطقی است۱۳۹۵/۰۹/۲۲

   معاون تحقیقات وزیر بهداشت با اشاره به برنامه صداوسیما گفت: «نگران کردن مردم نسبت به مصرف آسپرین غیرمنطقی است زیرا مصرف آسپرین هیچ خطر جدی برای افراد ندارد.»
  • پله نوردی راهی آسان و موثر برای حفظ سلامت قلب و عروق۱۳۹۷/۱۱/۱۰

   وقت ندارم دیگر بهانه خوبی برای ورزش نکردن نیست! نتایج تحقیقی جدید نشان می دهد که حتی چند دقیقه وقت گذاشتن روزانه برای بالا رفتن از پله ها برای بهبود سلامت قلب و عروق و سلامت عمومی بدن، کفایت می کند.
  • تضمین سلامت قلب با مصرف روزانه شکلات تلخ همراه با روغن زیتون۱۳۹۶/۰۶/۱۲

   طبق نتایج مطالعه محققان ایتالیایی، مصرف روزانه یک وعده شکلات تلخ همراه با روغن زیتون فوق خام برای سلامت قلب افراد مفید است و ریسک مشکلات قلبی-عروقی را کاهش می‌دهد.

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

تیرویید

پاسخ توسط محبوبه سادات حسینی ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
#4090

محبوبه سادات حسینی

با سلام خیر تاثیری نداره ولی انچه مسلم است این است که بعد از سن چهل سالگی کم بودن ذخیره تخمدانی کاملا طبیعی و قابل انتظار است.

قرمزی پوست،پوست پوست شدن و سوزش و خارش

پاسخ توسط ربابه غیبی ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
#4086

ربابه غیبی

سلام شما احتمالا اگزماى سبوره دارید. اما بهتر است از نزدیک ویزیت شوید

گرفتن پا

پاسخ توسط الهه دولتشاهی ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
#4085

الهه دولتشاهی

سلام لطفا سن و داروهای مصرفی خود را ذکر کنید.

آزمایش کلسترول

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
#4084

ادمین بهپو

سلام. بدون معاینه حضوری و مشاهده شرح حال نمیتوان تصمیم وتشخیصی لحاظ کرد. بهتراست شما با یک پزشک مشورت کنید.