برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
میخچه و پینه لایه های ضخیم و سخت پوستی هستند که در نتیجه تلاش پوست برای محافظت خودش در مقابل فشار و اصطکاک، در انگشتان دست و پا ایجاد می شوند. میخچه و پینه ظاهر بدی در دست و پا ایجاد می کنند.
 • ناحیه ای از پوست ضخیم و سخت می شود
 • برآمدگی های سخت در پوست ایجاد می شود
 • در زیر پوست نقاط حساس به لمس و دردناکی ایجاد می شود
 • پوست فلس مانند، خشک یا مومی می شود

میخچه و پینه با هم فرق دارند:
 • میخچه: میخچه از پینه کوچک تر است و مرکز آن سخت است و با پوست ملتهب احاطه شده است. میخچه در قسمت هایی از پا تشکیل می شود که وزن را تحمل نمی کند مثل بالا و کناره های نوک انگشتان و حتی بین انگشتان. البته در نقاطی از پا که وزن را تحمل می کنند نیز دیده می شوند. وقتی به میخچه فشار وارد شود، دردناک می گردد.
 • پینه: پینه بندرت درد دارد. اغلب در کف پا تشکیل می شود، بخصوص زیر پاشنه یا گودی کف پا، کف دست یا روی زانو. پینه از نظر شکل و اندازه متنوع است و اغلب بزرگتر از میخچه می باشد.
 
فشار و اصطکاک مکرر باعث ایجاد میخچه و پینه می گردد. پوشیدن کفش تنگ یا پاشنه بلند، نپوشیدن جوراب و انجام کارهای تکرارشونده با ابزار دستی از جمله عللی است که باعث تشکیل میخچه و پینه در دست و پا می گردد.

کسانی که به بونیون، انگشت چکشی، خار استخوان و سایر ناهنجاریهای دست و پا مبتلا هستند یا کسانی که به هنگام کار با ابزارهای دستی، دست خود را با چیزی مثل دستکش محافظت نمی کنند، بیشتر در معرض میخچه و پینه اند.
درصورت ابتلا به پینه و میخچه توصیه می کنیم ناحیه مورد نظر را با چسب های مخصوص پینه و میخچه، پارچه کتان یا پشم گوسفند بپوشانید تا از وارد آمدن فشار بیشتر جلوگیری شود. محصولات بدون نسخه زیادی در داروخانه ها برای این منظور وجود دارد. کفی هایی نیز وجود دارد که داخل کفش گذاشته می شود و وزن وارد بر پا را توزیع کرده و فشار را کاهش می دهد و می توانید از داروخانه ها تهیه کنید.

پوشیدن کفشی که به خوبی پا را پوشش داده و اندازه پا باشد باعث کاهش تحریک و عامل ایجاد کننده پینه و میخچه می گردد و پس از مدتی استفاده، پینه و میخچه ناپدید خواهد شد. اما انتظار نداشته باشید یک شبه نتیجه بگیرید؛ پروسه درمان هفته ها تا ماه ها طول خواهد کشید.

اگر میخواهید هرچه سریع تر از شر پینه و میخچه خلاص شوید، می توانید از سنگ پا کمک بگیرید. ابتدا پای خود را در آب گرم قرار دهید تا خیس خورده و بافت پینه و میخچه نرم شود. سپس پای خود را خشک کنید و به آرامی سنگ پا روی پینه و میخچه بکشید. این کار باعث برداشته شدن لایه های بالایی پوست می گردد. سپس با لوسیون مرطوب کننده ناحیه مورد نظر را مرطوب کنید. نکته مهم اینست که این کار را نرم و آرام انجام دهید. بیش از حد ناحیه را نسابید یا کاری نکنید که پوست تان آسیب ببیند. در داروخانه ها محلول های شیمیایی و اسیدی قابل تهیه است که باعث پوست انداختن پینه و میخچه می گردد اما این محلول ها را باید با احتیاط مصرف کرد. اکثر این محلول ها حاوی اسید سالیسیلیک هستند که با وجود دقت شما در دنبال کردن روش مصرف، ممکن است به بافت های سالم پا آسیب بزند. برخی متخصصان پوست حتی توصیه می کنند این محصولات را به هیچ عنوان مصرف نکنید.
اگر اندازه پینه و میخچه بزرگ است بهتر است با یک متخصص مراقبت از پا مشورت کنید. اگرچه برخی افراد غیرمتخصص توصیه می کنند میخچه و پینه را از پا خارج کنند اما با مراجعه به پزشک متخصص، درمان های بهتری می توانید دریافت کنید.
 
برای پیشگیری از ابتلا به پینه و میخچه توصیه های زیر را جدی بگیرید:
 • کفشی بخرید که پاها را بخوبی پوشش داده و اندازه پا باشد.
 • خرید کفش را به انتهای روز موکول کنید؛ یعنی زمانی که پاها معمولا ورم کرده و در بزرگترین اندازه خود هستند.
 • طول و عرض کفش باید به خوبی با طول و عرض پا یکی باشد. ممکن است اندازه یکی از پاها کمی با دیگری فرق کند. کفشی بخرید که در حدود یک سانتی متر بین بلندترین انگشت پا و نوک کفش، فضای خالی داشته باشد. اگر نمی توانید انگشتان پا را داخل کفش تکان دهید، یعنی کفش تان بسیار تنگ است.
 • از پوشیدن کفش های نوک تیز یا پاشنه بلند، پرهیز کنید. اگر مجبور به پوشیدن این کفش ها شدید، انواعی را انتخاب کنید که پاشنه کوتاهتری دارند.
 • کفش های خود را بطور منظم تعمیر کنید یا پس از مدتی عوض کنید. کفش هایی که پاشنه آنها ساییده شده، توانایی جذب ضربه های وارد بر کف پا هنگام راه رفتن را ندارند و ممکن است باعث آسیب پوست کف پا و خراشیده شدن آن و محل مناسبی برای رشد باکتری ها شوند.
 • کفش هایی با پاشنه ساییده باعث می شوند به استخوان پاشنه پا فشار نامتعادل وارد شود. اگر پاشنه کفش هایتان پس از مدتی به طور نامتعادل ساییده می شوند، به یک ارتوپد مراجعه کنید تا برای شما کفش یا کفی طبی مناسب تجویز کند.
 • اگر به انگشت چکشی (حالتی که در آن انگشت پا به داخل خم می شود) مبتلا هستید، کفشی بخرید که فضای زیاد برای جا دادن پا داشته باشد.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • کفش پیاده روی چه ویژگی هایی دارد؟۱۳۹۴/۰۷/۱۴

   پوشیدن کفش راحت و مناسب از بروز عوارضی چون تاول و پینه پیشگیری می کند. کفش پیاده روی علاوه بر این باید تا حدی سبک باشد و ضربات وارده را جذب کند. کفش های زیادی در بازار به اسم کفش پیاده روی به فروش می رسند اما شما باید کفشی را انتخاب کنید که مناسب پای تان باشد.
  • اهمیت انتخاب کفش و کفی طبی مناسب در بیماران دیابتی۱۳۹۳/۰۸/۲۲

   بیماری دیابت در بلند مدت موجب کم شدن جریان خون در همه بدن می شود و این مشکل در پا بیشتر از جاهای دیگر خودش را نشان می دهد.
  • بیماری های پا۱۳۹۲/۰۵/۱۷

   اگر کفش تنگ می پوشید و سابقه خانوادگی گرفتاری پا دارید، قطعا دچار ناراحتی پا خواهید شد. 
این ناراحتی خود را به صورت های مختلف نشان می‌دهد، از جمله پینه شست پا، میخچه، برآمدگی، برآمدگی پاشنه، در گوشت رفتگی ناخن و نوروم مورتون نشان می دهد.

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

تیرویید

پاسخ توسط محبوبه سادات حسینی ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
#4090

محبوبه سادات حسینی

با سلام خیر تاثیری نداره ولی انچه مسلم است این است که بعد از سن چهل سالگی کم بودن ذخیره تخمدانی کاملا طبیعی و قابل انتظار است.

قرمزی پوست،پوست پوست شدن و سوزش و خارش

پاسخ توسط ربابه غیبی ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
#4086

ربابه غیبی

سلام شما احتمالا اگزماى سبوره دارید. اما بهتر است از نزدیک ویزیت شوید

گرفتن پا

پاسخ توسط الهه دولتشاهی ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
#4085

الهه دولتشاهی

سلام لطفا سن و داروهای مصرفی خود را ذکر کنید.

آزمایش کلسترول

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
#4084

ادمین بهپو

سلام. بدون معاینه حضوری و مشاهده شرح حال نمیتوان تصمیم وتشخیصی لحاظ کرد. بهتراست شما با یک پزشک مشورت کنید.