برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
زگیل تناسلی یکی از شایع ترین گونه های عفونت منتقله جنسی است. تقریبا تمام افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند با حداقل یکی از انواع «ویروس پاپیلومای انسانی- HPV» آلوده می شوند. این ویروس عامل زگیل تناسلی است. زنان بیش از مردان در معرض ابتلا به زگیل تناسلی هستند.
زگیل تناسلی بافت مرطوب ناحیه تناسلی را درگیر می کند. زگیل های تناسلی برآمدگی های کوچک، گوشتی رنگ یا گل کلمی مانندی هستند که در بسیاری موارد آنقدر کوچکند که دیده نمی شوند.
عامل همه زگیل ها چه در ناحیه تناسلی چه در نقاط دیگر بدن ویروس پاپیلومای انسانی است. برخی از گونه های ویروس پاپیلومای انسانی منجر به زگیل تناسلی می شوند، آن هایی که زگیل ایجاد نمی کنند باعث سرطان خواهند شد. می توان با واکسیناسیون از بعضی از گونه های ویروس پاپیلومای انسانی پیشگیری کرد.
زگیل تناسلی زنان در ناحیه خارجی تناسلی -وولو، دیواره واژن، ناحیه بین ژنیتال خارجی و مقعد، مجرای مقعدی و دهانه رحم بروز می کند. در مردان در ناحیه نوک آلت تناسلی، اسکروتوم یا مقعد مشاهده می شود. زگیل تناسلی در دهان یا گلوی شخصی که آمیزش دهانی داشته است هم امکان بروز دارد.
علایم و نشانه های زگیل تناسلی به شرح زیر است:
 • برآمدگی های خاکستری یا گوشتی رنگ کوچک در ناحیه تناسلی
 • چندین زگیل کنار هم که شکل گل کلمی به خود می گیرد
 • خارش و ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • خونریزی به هنگام مقاربت
ممکن است زگیل تناسلی آنقدر کوچک باشد که با چشم غیر مسلح دیده نشود. البته گاهی به شکل خوشه های بزرگ مشاهده می شود.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم
اگر همسرتان دچار ضایعاتی در ناحیه تناسلی شد حتما هر دو به پزشک مراجعه کنید.
 

عوارض زگیل تناسلی

عوارض زگیل تناسلی به شرح زیر است:
 • سرطان: سرطان دهانه رحم ارتباط محکمی با عفونت HPV ناحیه تناسلی دارد، برخی از انواع HPV با سرطان وولو، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی مردانه و سرطان دهان و گلو مرتبط است. عفونت ویروس پاپیلومای انسانی همیشه منجر به سرطان نمی شود، اما این موضوع نباید باعث شود که زنان آزمایش های منظم پاپ اسمیر را کنار بگذارند، به ویژه اگر با انواع پرخطر تر HPV آلوده شده باشند. انجام منظم آزمایش پاپ اسمیر یک مساله مهم و پر اهمیت است.
 • مشکلات بارداری: زگیل تناسلی منجر به مشکلاتی در بارداری می شود. بزرگ شدن زگیل ادرار کردن را سخت می کند. زگیلِ دیواره واژن، قدرت کششی بافت واژن را به هنگام تولد نوزاد کم می کند. زگیل های بزرگ واژن یا ناحیه خارجی تناسلی با کشش هنگام زایمان امکان خونریزی دارند.
به ندرت ممکن است کودکی که از مادر مبتلا به زگیل تناسلی متولد شده است، دچار زگیل گلو شود. احتمال این که این کودک نیاز به عمل جراحیِ باز کردن مجاری هوایی را داشته باشد، وجود دارد.
 

پیشگیری از زگیل تناسلی

استفاده از کاندوم در هر بار آمیزش جنسی خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش می دهد. با این وجود استفاده از کاندوم یک راه حل 100 درصدی نیست و فقط خطر را کاهش می دهد و همچنان امکان انتقال زگیل تناسلی وجود دارد.
 

واکسیناسیون

واکسن «گارداسیل» می تواند بدن را در برابر 4 گونه ویروس پاپیلومای انسانی عامل سرطان محافظت کند، همچنین این واکسن از ابتلا به زگیل تناسلی هم پیشگیری می کند. در سال 2014 سازمان غذا و داروی امریکا واکسن گارداسیل9 را تایید کرد که انسان را در مقابل 9 گونه از ویروس های پاپیلومای انسانی واکسینه می کند.
واکسن دیگری با نام «سرواریکس» از سرطان دهانه رحم پیشگیری می کند ولی از زگیل تناسلی نه.
کمیته مشاوره ملی رفتارهای ایمنی توصیه می کند دختران و پسران 11 و 12 ساله واکسیناسیون HPV را انجام دهند. اگر این واکسیناسیون در سنین گفته شده کامل نشد دختران و زنان در 26 سالگی و پسران در 21 سالگی واکسن را دریافت کنند. البته مردان می توانند در صورت لزوم در 26 سالگی هم این واکسن را بزنند.
بیشترین اثر این واکسن ها زمانی است که قبل از فعالیت جنسی کودکان تزریق شود. تحقیقات نشان می دهد افراد زیر 21 سال و بین 21 تا 30 سال که واکسن HPV دریافت کرده اند تا 50 درصد امکان ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش داده اند.
عوارض جانبی واکسن ها معمولا خفیف است و به صورت درد ناحیه تزریق –بالای بازو، سردرد، تب کم یا علایم سرماخوردگی بروز می کنند. گاهی پس از واکسیناسیون سرگیجه یا غش -به ویژه در بزرگسالان- دیده می شود. 
ویروس پاپیلومای انسانی یا «HPV» عامل زگیل است. بیش از 40 گونه HPV وجود دارد که ناحیه تناسلی را درگیر می کند. HPV تناسلی با ارتباط جنسی منتقل می شود. در بیشتر موارد سیستم ایمنی HPV تناسلی را از بین می برد و هرگز علامت و نشانه ای از عفونت مشاهده نمی کنید.
 

عوامل خطر

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری پیش بینی می کند تقریبا تمام افرادی که از لحاظ جنسی فعالند به حداقل یک نوع از HPV ها دچار می شوند. عواملی که خطر آلوده شدن را بالا می برند به شرح زیرند:
 • رفتارهای نا ایمن جنسی با شرکای جنسی مختلف
 • ابتلا به عفونت های منتقله جنسی دیگر
 • ارتباط جنسی با کسی که سابقه ارتباطات جنسی او برایتان روشن نیست
 • فعالیت جنسی زیاد در جوانی
از آنجایی که شناسایی زگیل های تناسلی مشکل است، پزشک محلول اسید استیک خفیف را برای ناحیه تناسلی تجویز می کند تا زگیل ها را سفید کند، سپس از یک ابزار درشت نمای ویژه به نام کولپوسکوپ برای دیدن آن ها استفاده می کند.
 

آزمایش پاپ اسمیر

داشتن معاینات منظم لگن و پاپ اسمیر برای زنان بسیار مهم است. این کار به تشخیص تغییرات ناشی از زگیل تناسلی یا سرطان اولیه دهانه رحم در واژن و دهانه رحم کمک می کند. سرطان دهانه رحم یک عارضه محتمل در عفونت تناسلی HPV است.
 

تست HPV

تنها انواع کمی از HPV های تناسلی به سرطان دهانه رحم ارتباط دارند. در این تست نمونه های گرفته شده از سلول های دهانه رحم را در پاپ اسمیر تحت آزمایش HPV های سرطانی قرار می دهند. این آزمایش برای زنان 30 سال به بالا توصیه می شود. آزمایش HPV در پاپ اسمیر در سنین کمتر از 30 سال آنچنان سودمند نیست زیرا سیستم ایمنی زنان بدون نیاز به درمان، انواع HPV تناسلی را از بین می برند.
اگر زگیل ها ایجاد ناراحتی نمی کنند، احتمالا احتیاجی به درمان ندارید، اما اگر دچار خارش، سوزش و درد شده اید یا اگر زگیل هایتان قابل مشاهده هستند و از لحاظ روحی آزارتان می دهند پزشک با دارو یا جراحی آن ها را از بین می برد. البته امکان بازگشت زگیل پس از درمان وجود دارد. نکته قابل توجه این است که درمانی برای ویروس وجود ندارد.
 

داروها

دارو های زگیل تناسلی که می بایست روی ناحیه مالیده شوند:
 • «ایمیکویمود»: سیستم ایمنی را برای مبارزه با زگیل تقویت می کند. در هنگام وجود این دارو روی پوست نباید مقاربت انجام شود. این دارو کاندوم و دیافراگم را ضعیف می کند و پوست همسرتان را آزار می دهد. عوارض جانبی آن قرمزی، درد بدن، تاول، سرفه، راش و خستگی است.
 • «پودوفیلین» و «پودوفیلوکس»: ممکن است پودوفیلین به وسیله پزشک مالیده شود، اما پودوفیلوکس را می توان در خانه هم استعمال کرد. پودوفیلوکس را در نواحی داخلی و در زمان بارداری مصرف نکنید. التهاب خفیف و درد از جمله عوارض این دارو هاست.
 • «اسید تری کلرواستیک»: این دارو برای مصارف داخلی است. التهاب خفیف و درد از جمله عوارض آن است.
 • « سینکاتچینز»: این دارو برای مصارف خارجی یا اطراف مجرای مقعد استفاده می شود. عوارض آن شامل قرمزی، خارش، درد یا سوزش خفیف می شود.
 • هرگز برای درمان زگیل تناسلی از دارو های بدون نسخه از بین برنده زگیل معمولی استفاده نکنید. این دارو ها برای بافت مرطوب ناحیه تناسلی طراحی نشده اند. استفاد از آن ها درد و التهاب بیشتری به همراه می آورد.
 

جراحی

اگر زگیل ها به درمان پاسخ ندادند یا خانم بارداری نگران انتقال زگیل به کودکش بود از عمل جراحی برای از بین بردن زگیل ها بهره گرفته می شود:
 • فریز با نیتروژن مایع
 • الکتروکاتری: سوزاندن
 • برداشتن با برش
 • لیزر: برای زگیل هایی که سخت به درمان جواب می دهند به کار گرفته می شود

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • گزارش موردی؛ زگیل های ساده در آرتریت روماتوئید ۱۳۹۱/۱۰/۱۲

   زگیل های ساده در افراد با ایمنی سرکوب شده سبب بروز مشکلات جدی مانند خطر تبدیل به سرطان سلول سنگفرشی می شوند. این ضایعات به شدت به درمان مقاوم هستند و تمایل به عود دارند.
  • چه بیماری هایی از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند؟۱۳۹۶/۰۵/۲۲

   اگر رابطه جنسی دارید امکان ابتلا به عفونت های منتقله جنسی در شما وجود دارد. خطر ابتلا حتی همسران را نیز تهدید می کند. اینکه فکر کنید یا امیدوار باشید شریک جنسی شما عاری از هرگونه بیماری است و به عفونت های منتقله جنسی مبتلا نیست، حفاظت به حساب نمی آید؛ شما باید مطمئن شوید. و اگرچه کاندوم ها در کاهش خطر ابتلا به عفونت های منتقله جنسی بسیار موثرند اما هیچ یک از روش های حفاظتی موجود صددرصد نیست.
  • بیماری های پا۱۳۹۲/۰۵/۱۷

   اگر کفش تنگ می پوشید و سابقه خانوادگی گرفتاری پا دارید، قطعا دچار ناراحتی پا خواهید شد. 
این ناراحتی خود را به صورت های مختلف نشان می‌دهد، از جمله پینه شست پا، میخچه، برآمدگی، برآمدگی پاشنه، در گوشت رفتگی ناخن و نوروم مورتون نشان می دهد.

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

تیرویید

پاسخ توسط محبوبه سادات حسینی ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
#4090

محبوبه سادات حسینی

با سلام خیر تاثیری نداره ولی انچه مسلم است این است که بعد از سن چهل سالگی کم بودن ذخیره تخمدانی کاملا طبیعی و قابل انتظار است.

قرمزی پوست،پوست پوست شدن و سوزش و خارش

پاسخ توسط ربابه غیبی ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
#4086

ربابه غیبی

سلام شما احتمالا اگزماى سبوره دارید. اما بهتر است از نزدیک ویزیت شوید

گرفتن پا

پاسخ توسط الهه دولتشاهی ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
#4085

الهه دولتشاهی

سلام لطفا سن و داروهای مصرفی خود را ذکر کنید.

آزمایش کلسترول

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
#4084

ادمین بهپو

سلام. بدون معاینه حضوری و مشاهده شرح حال نمیتوان تصمیم وتشخیصی لحاظ کرد. بهتراست شما با یک پزشک مشورت کنید.