برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
کلامیدیا تراکوماتیس یک عفونت منتقله جنسی شایع است که در اثر یک باکتری پدید می آید. ممکن است متوجه نشوید دچار کلامیدیا تراکوماتیس هستید زیرا بسیاری افراد علائم و نشانه هایی چون درد آلت تناسلی و ترشحات از واژن یا آلت مردانه را نشان نمی دهند.
کلامیدیا تراکوماتیس هم زنان و هم مردان را درگیر می کند و در تمام سنین و گروه ها امکان بروز دارد. اما در زنان جوان بیشتر مستعد بروز است. وقتی متوجه می شوید دچار کلامیدیا هستید نگران نباشید زیرا درمان این عارضه کار سختی نخواهد بود. اما اگر آن را بدون درمان رها کنید می تواند به مشکلات خطرناکی منجر شود.
عفونت های کلامیدیا تراکوماتیس در مراحل اولیه اغلب هیچ نشانه ای نداشته یا نشانه های کمی دارد. علائم و نشانه ها معمولا یک تا دو هفته پس از ابتلا به باکتری کلامیدیا بروز می کنند. حتی وقتی که علائم و نشانه ها بروز می کنند خفیف و گذرا هستند و به نظر مسئله خاصی نمی آیند.
علائم ونشانه های عفونت کلامیدیا تراکوماتیس به شرح زیر است:
 • ادرار دردناک
 • درد زیر شکم
 • ترشحات واژن در زنان
 • ترشحات از آلت مردانه
 • رابطه جنسی دردناک در زنان
 • خونریزی بین عادات ماهانه و یا پس از آمیزش جنسی
 • درد بیضه ها در مردان
کلامیدیا تراکوماتیس می تواند مقعد را نیز درگیر کند. از آن جایی که این عفونت ها اغلب هیچ علامت و نشانه ای نشان نمی دهند، ممکن است درد مقعد، خونریزی یا ترشح مشاهده کنید.
همچنین ممکن است در اثر تماس با ترشحات عفونی  دچار عفونت کلامیدیای چشم شوید.

عوارض
ممکن است کلامیدیا تراکوماتیس با عوارض زیر همراه شود:
 • عفونت های منتقله جنسی دیگر: مبتلایان به کلامیدیا تراکوماتیس بیشتر در معرض ابتلا به دیگر عفونت های منتقله جنسی مثل گنوره و اچ آی وی هستند.
 • بیماری التهابی لگن: بیماری التهابی لگن شامل عفونت رحم و لوله های فالوپ است که منجر به تب و درد لگن می شود. ممکن است در موارد شدید لازم باشد فرد برای تزریق آنتی بیوتیک بستری شود. بیماری التهابی لگن می تواند به لوله های فالوپ، تخمدان ها، رحم و دهانه رحم آسیب بزند.
 • عفونت نزدیک بیضه ها (اپیدیدیمیت): عفونت کلامیدیا می تواند باعث التهاب لوله های کنار هر بیضه شود (اپیدیدیمیس). این عفونت منجر به تب، درد و تورم اسکروتال می شود.
 • عفونت غده پروستات: باکتری کلامیدیا می تواند در غده پروستات مردان نیز انتشار پیدا کند. پروستاتیت ممکن است منجر به درد هنگام آمیزش یا بعد از آن، تب و لرز، ادرار دردناک و درد ناحیه تحتانی کمر شود.
 • عفونت نوزادان: عفونت کلامیدیا می تواند هنگام زایمان از کانال واژینال عبور کند و به نوزاد رسیده و منجر به ذات الریه یا عفونت چشمی شدید شود.
 • ناباروری: عفونت کلامیدیا حتی آن دسته از عفونت هایی که علائم و نشانه ای بروز نمی دهند، می توانند منجر به زخم و انسداد لوله های فالوپ و حتی ناباروری شود.
 • آرتریت واکنشی: مبتلایان به کلامیدیا تراکوماتیس در معرض خطر ابتلا به آرتریت واکنشی هستند که به نام سندرم رایتر شناخته می شود. این عارضه عموما روی مفاصل، چشم ها و مجاری ادرار اثر می گذارد. مجاری ادرار به کانال هایی می گویند که ادرار را از مثانه به خارج از بدن هدایت می کنند.
عفونت کلامیدیا تراکوماتیس توسط باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می شود و از طریق آمیزش واژنی، دهانی و مقعدی انتشار پیدا می کند. ممکن است مادر در زمان زایمان کلامیدیا را به نوزاد انتقال دهد و موجب ذات الریه (پنومونی) یا عفونت شدید چشمی نوزاد شود.
 

عوامل خطرساز

عواملی که خطر ابتلا به کلامیدیا تراکوماتیس را افزایش می دهند به شرح زیرند:
 • فعالیت جنسی بالا قبل ازسن 25 سالگی
 • وجود چند شریک جنسی ظرف یک سال گذشته
 • عدم استفاده همیشگی از کاندوم
 • سابقه پیشین ابتلا به عفونت منتقله جنسی
از آن جایی که ممکن است احتمال بقیه مشکلات جسمانی در شما بالا رود، در صورت ابتلا به کلامیدیا تراکوماتیس از پزشک بپرسید چند وقت یک بار می بایست آزمایش بدهید تا از لحاظ احتمال خطر تحت غربالگری قرار گیرید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می کند در موارد زیر تحت غربالگری قرار گیرید:
 • زنان زیر 25 سال که فعالیت جنسی متعدد و متنوعی دارند: نرخ ابتلا به عفونت کلامیدیا در این گروه از همه بیشتر است. بنابراین می بایست هر ساله تحت غربالگری قرار بگیرند.
 • زنان باردار: در اولین معاینه پیش از زایمان می بایست تحت آزمایش کلامیدیا قرار بگیرید. اگر خطر ابتلا به عفونت در شما بالا بود (مثلا اگر همسرتان از نظر ابتلا به این عفونت مستعد بود) چندی بعد باز هم در زمان بارداری تحت آزمایش قرار بگیرید.
 • زنان و مردان پرخطر: داشتن چند شریک جنسی، استفاده نکردن مداوم از کاندوم، مردان همجنس باز، ابتلا به عفونت های منتقله جنسی دیگر یا آمیزش با فرد مبتلا به عفونت منتقله جنسی، لزوم غربالگری های مکرر کلامیدیا را برای فرد ایجاد می کند.
غربالگری و تشخیص نسبتا ساده است. آزمایش ها به شرح زیرند:
 • آزمایش ادرار: نمونه ای از ادرار شما که در آزمایشگاه بررسی می شود می تواند نشان دهنده عفونت موجود در بدن باشد.
 • نمونه گیری با سوآب: در زنان پزشک از ترشحات دهانه رحم با سواب نمونه ای بر می دارد و برای کشت یا آزمایش آنتی ژن کلامیدیا به آزمایشگاه ارسال می کند. ممکن است پزشک در یک آزمایش روتین پاپ اسمیر این کار را انجام دهد. در مردان ممکن است پزشک از وسیله نازکتری برای آلت مردانه استفاده کند تا نمونه ای از مجاری ادارار بردارد. در برخی موارد ممکن است از ترشحات مقعد نمونه برداری کند.
اگر تحت درمان عفونت کلامیدیا هستید می بایست سه ماه بعد نیز دوباره تحت آزمایش قرار بگیرید.
کلامیدیا تراکوماتیس با آنتی بیوتیک درمان می شود. ممکن است با یک بار خوردن دارو یا خوردن روزانه آن در چند وعده ظرف 5 تا 10روز فرایند درمان را طی کنید.
در بیشتر موارد عفونت ظرف یک تا دو هفته از بین می رود. در طول این زمان باید از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید. شریک جنسی شما نیز حتی اگر هیچ علامتی ندارد باید تحت درمان قرار بگیرد. در غیر این صورت عفونت می تواند بین دو شریک جنسی به صورت رفت و برگشت انتقال پیدا کند.
ابتلا به کلامیدیا یا درمان آن در گذشته هیچ مصونیتی نسبت به ابتلای دوباره آن نمی دهد.

 

پیشگیری از عفونت کلامیدیا

مطمئن ترین راه برای پیشگیری از عفونت کلامیدیا تراکوماتیس خودداری کردن از روابط جنسی متنوع است. می بایست:
 • از کاندوم استفاده کنید: استفاده از کاندوم های زنانه یا مردانه شانس ابتلا به عفونت را کم می کند اما به صفر نمی رساند.
 • از داشتن شرکای جنسی متعدد پرهیز کنید: ارتباط جنسی با افراد متعدد احتمال ابتلا به کلامیدیا و دیگر عفونت های منتقله جنسی را افزایش می دهد.
 • غربالگری های منظم داشته باشید: در این مورد با پزشک صحبت کنید.
 • از دوش واژینال پرهیز کنید: دوش واژینال تعداد باکتری های خوب واژن را کاهش داده و احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد، به همین علت به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • دردهای زنانه ای که تقصیر عادت ماهیانه نیست۱۳۹۷/۰۵/۱۴

   دردهای شبیه به درد عادت ماهیانه را بسیاری از زنان در طول دوره زندگیشان تجربه می کنند؛ انقباضات شکمی و دردهای لگنی بدون اینکه عادت ماهیانه ای اتفاق افتاده باشد. این درد علل مختلفی می تواند داشته باشد؛ از کیست و یبوست گرفته تا بارداری یا حتی سرطان. شناخت این دردها به تشخیص زودتر بیماری کمک کرده و مسیر درمان را آسان تر می کند.
  • چه بیماری هایی از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند؟۱۳۹۶/۰۵/۲۲

   اگر رابطه جنسی دارید امکان ابتلا به عفونت های منتقله جنسی در شما وجود دارد. خطر ابتلا حتی همسران را نیز تهدید می کند. اینکه فکر کنید یا امیدوار باشید شریک جنسی شما عاری از هرگونه بیماری است و به عفونت های منتقله جنسی مبتلا نیست، حفاظت به حساب نمی آید؛ شما باید مطمئن شوید. و اگرچه کاندوم ها در کاهش خطر ابتلا به عفونت های منتقله جنسی بسیار موثرند اما هیچ یک از روش های حفاظتی موجود صددرصد نیست.
  • چگونگی برقراری رابطه سالم جنسی در مبتلایان به ایدز۱۳۹۶/۱۱/۰۴

   داشتن رابطه جنسی ایمن یکی از بزرگ ترین نگرانی های مبتلایان به ویروس «HIV» است. هرچه اطلاعات بیشتری درباره بیماری «ایدز»، راه های پیشگیری، انتقال و درمان آن داشته باشید ترس کمتری از این بیماری خواهید داشت و رابطه شما با همسرتان بهتر خواهد شد.
  • چگونگی برقراری رابطه سالم جنسی در مبتلایان به ایدز۱۳۹۶/۱۱/۰۴

   داشتن رابطه جنسی ایمن یکی از بزرگ ترین نگرانی های مبتلایان به ویروس «HIV» است. هرچه اطلاعات بیشتری درباره بیماری «ایدز»، راه های پیشگیری، انتقال و درمان آن داشته باشید ترس کمتری از این بیماری خواهید داشت و رابطه شما با همسرتان بهتر خواهد شد.
  • چگونگی برقراری رابطه سالم جنسی در مبتلایان به ایدز۱۳۹۶/۱۱/۰۴

   داشتن رابطه جنسی ایمن یکی از بزرگ ترین نگرانی های مبتلایان به ویروس «HIV» است. هرچه اطلاعات بیشتری درباره بیماری «ایدز»، راه های پیشگیری، انتقال و درمان آن داشته باشید ترس کمتری از این بیماری خواهید داشت و رابطه شما با همسرتان بهتر خواهد شد.

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

تیرویید

پاسخ توسط محبوبه سادات حسینی ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
#4090

محبوبه سادات حسینی

با سلام خیر تاثیری نداره ولی انچه مسلم است این است که بعد از سن چهل سالگی کم بودن ذخیره تخمدانی کاملا طبیعی و قابل انتظار است.

قرمزی پوست،پوست پوست شدن و سوزش و خارش

پاسخ توسط ربابه غیبی ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
#4086

ربابه غیبی

سلام شما احتمالا اگزماى سبوره دارید. اما بهتر است از نزدیک ویزیت شوید

گرفتن پا

پاسخ توسط الهه دولتشاهی ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
#4085

الهه دولتشاهی

سلام لطفا سن و داروهای مصرفی خود را ذکر کنید.

آزمایش کلسترول

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
#4084

ادمین بهپو

سلام. بدون معاینه حضوری و مشاهده شرح حال نمیتوان تصمیم وتشخیصی لحاظ کرد. بهتراست شما با یک پزشک مشورت کنید.