برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
لیناگلیپتین با افزایش سطح انسولین خون سبب کنترل قند خون در بدن می‌شود. لیناگلیپتین همچنین سطح هورمون گلوکاگون را کاهش می‌دهد. گلوکاگون سبب می‌شود که کبد، قند بیشتری تولید کند. در نتیجه با کاهش سطح گلوکاگون سطح قند خون نیز کاهش می‌یابد
تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتشان، می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن باشند. اگرچه این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید. با گذر زمان بدن خود را با داروی جدید وفق می‌دهد و این علائم نیز برطرف می‌شوند اما اگر علائم زیر ادامه پیدا کرد و یا رنج آور شد با پزشک خود مشورت نمایید.
سرفه، عفونت‌های حلق و بینی: در صورت آزار دهنده شدن این موارد با پزشک خود صحبت نمایید.
 
نکته مهم: برخی از افرادی که از داروی لیناگلیپتین استفاده می‌کنند دچار شکم دردهای مداوم می‌شوند. در صورتی که چنین عارضه‌ای در خود مشاهده کردید در اسرع وقت به پزشکتان اطلاع دهید. شاید این مشکل به دلیل مسائل پانکراسی باشد.
 
اگر علائم دیگری در شما پدید آمد که احساس می‌کنید به واسطه مصرف لیناگلیپتین می‌باشد با پزشک خود صحبت کنید.
بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی لیناگلیپتین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:
 
  • در صورتی که سن شما زیر 18 سال است.
  • در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
  • در صورتی که تاکنون به داروی خاصی حساسیت داشته‌اید.
  • اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
  • به تاریخ انقضا داروی لیناگلیپتین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
  • هرگز داروی لیناگلیپتین را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
  • داروی لیناگلیپتین را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک ، مصرف نکنید.زیرا دچار کاهش قند خون می‌شوید.
  • تداخل دارویی لیناگلیپتین را چک کنید و حتماً به پزشکتان،اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.
قرص 5 میلی گرمی

داروخانه های زیر ممکن است این دارو را موجود داشته باشند