برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
تریپاراتاید دارویی ضد اوستئوپوروز یا همان پوکی استخوان است (هورمون پاراتیروئید نوترکیب انسانی) و در درمان اوستئوپوروز در زنان یائسته که در ریسک شکستگی هستند و درمان اوستئوپوروز اولیه یا هیپوگنادال در مردانی که در فطر شکستگی هستند تجویز می شود.
دپرسیون، سرگیجه، سردرد، بی خوابی، سنکوپ، آنژین پکتوریس، هایپرتنشن، هایپوتنشن اورتوستاتیک، فارنژیت، رینیت، یبوست، تهوع، اسهال، استفراغ، هایپرکلسمی، کرامپ پا، افزایش سرفه، پنومونی، راش، تعریق، درد گردن، اختلالات دندانی
هشدارها
 1. در صورت وجود نارسایی خفیف تا متوسط کلیوی با احتیاط تجویز شود
 2. تزریق زیر جلدی دارو باعث افزایش کلسیم خون می شود
این دارو در بیماران در معرض خطر استئوسارکوما، هیپرکلسمی، متاستاز استخوانی یا سابقه ابتلا به بدخیمی های اسکلتی و یا نارسایی شدید کلیوی نباید مصرف شود.
روزانه 20mcg از راه زيرجلدي در ران يا شکم تزريق مي شود.
 1. آمپول تری پاراتاید: TERIPARATIDE 250MCG/ML 2.4ML INJ  
 2. ویال تری پاراتاید: TERIPARATIDE 750MCG/3ML VIAL

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • 6 نکته درباره کلسیم و ویتامین D۱۳۹۳/۰۳/۰۳

   کلسیم و ویتامین D از جمله مواد مغذی هستند که کمبودشان در میان ایرانی‌ها شایع است، آن هم به این دلیل که عادت به مصرف لبنیات و به‌خصوص شیر در میان آنها پایین است و تحرک بدنی‌شان چندان زیاد نیست.
  • داروهای بیش فعالی تراکم استخوانی کودکان را کاهش می دهد۱۳۹۴/۱۲/۱۸

   نتایج یک مطالعه جدید که در آمریکا انجام شده است، نشان می دهد ، کودکانی که داروهای اختلال کم توجهی ناشی از بیش فعالی مصرف می کنند تراکم استخوانی کمتری نسبت به هم سن و سالان خود دارند.
  • دردهای ناشی از پوکی استخوان۱۳۹۱/۱۰/۰۲

   پوکی استخوان به خودی خود دردی به همراه ندارد ولی زمانی که پوکی استخوان شدید می شود باعث بروز شکستگی هایی در نقاط مختلف بدن می شود که این شکستگی ها باعث بروز درد در بدن می شود.
  • جراحی های کاهش وزن خطر شکستگی را افزایش می دهد۱۳۹۴/۱۰/۰۵

   یک بررسی جدید در تایوان نشان می‌دهد که انواع معینی از جراحی کاهش وزن ممکن است باعث تضعیف استخوان‌ها و افزایش خطر شکستگی آن‌ها شود.
  • تراکم استخوان، شاخص سلامت۱۳۹۲/۰۳/۲۱

   اندازه‌گیری تراکم استخوان یکی از راه‌های سنجش سلامتی است.

داروخانه های زیر ممکن است این دارو را موجود داشته باشند