برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
نيفيديپين در درمان آنژين و كنترلزيادي فشار خون مصرف مي‌شود. اين دارو در كنترل آنژين وازوسپاستيك يا آنژين ناپايدار در بيماراني كه قادر به تحمل داروهاي مسدودكننده گيرنده بتا-آدرنرژيك يا نيترات‌ها نيتسند يا علائم بيماري آنها با اين داروها از بين نمي‌رود، و كنترل آنژين كلاسيك مصرف مي‌گردد.
سردرد، برافروختگي، سرگيجه، بي‌حالي، تاكي كاردي، تپش سريع قلب، خيز، بثورات جلدي، تهوع،تكرر ادرار، درد چشمو هيپرپلازي لثه با مصرف اين دارو گزارش شده است.
1- مصرف اين دارو حتي در صورت احساس بهبودي بايد ادامه يابد. 2- اين دارو افزايش فشار خون را درمان نمي‌كند، بلكه آن را كنترل مي‌نمايد. از اين رو مصرف آن ممكن است تا آخر عمر ضروري باشد. 3- كاهش دفعات بروز درد قفسه سينه ممكن است بيمار را تشويق به فعاليت بيش از حد كند. بنابراين در مورد ميزان تمرينات بدني بايد با پزشك مشورت شود. 4- از مصرف ساير داروهاي به خصوص داروهاي مقلد سمپاتيك كه نياز به نسخه ندارند، بايد خودداري شود. 5- در صورت فراموش شدن يك نوبت مصرف دارو، به محض به ياد آوردن، آن نوبت بايد مصرف شود، مگر اين كه تقريباً زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد. در اين صورت، مقدار مصرف بعدي نبايد دو برابر شود.
این دارو در کاهش بیش از حد فشار خون نیابد مصرف شود.
مقدار مصرف اين دارو در درمان آنژين و افزايش فشار خون در بزرگسالان، ابتدا 10 ميلي‌گرم 3 بار در روز مي‌باشد كه اين مقدار را مي‌توان بر حسب نياز و تحمل بيمار طي 14-7 روز افزايش داد. در مورد بيماران بستري در بيمارستان كه تحت مراقبت دقيق مي‌باشد، مي‌توان مقدار مصرف دارو را هر 6-4 ساعت به ميزان 10 ميلي‌گرم افزايش داد تا نشانه‌هاي بيماري كنترل شود. بيشينه مقدار مصرف در صورت مصرف مقدار واحد تا 30 ميلي‌گرم و مقدار مصرف تام اين دارو تا mg/day180 روز تعيين كرد، البته به شرطي كه وضعيت طي 3 روز به طور مرتب پي‌گيري شود ( در شروع 10 ميلي‌گرم 3 بار در روز تجويز شود و سپس مرحله به مرحله هر بار مقدار مصرف از 10 ميلي‌گرم و سپس به 30 ميلي‌گرم بر اساس نياز و تحمل بيمار افزايش مي‌يابد. مقدر مصرف اشكال دارويي پيوسته رهش در بزرگسالان در درمان آنژين mgday 60-30 (كه بر حسب نياز و تحمل بيمار طي 14-7 روز مقدار آن تنظيم مي‌شود) و در درمان زيادي فشار خون ابتدا mg/day 30 و سپس mg/day 60-30 (كه بر حسب نياز و تحمل بيمار طي 14-7 روز مقدار آن تنظيم مي‌شود) مي‌باشد.
Capsule/Film Coated Tablet : 10 mg Tablet or Capsule ( SR) : 30mg

داروخانه های زیر ممکن است این دارو را موجود داشته باشند