برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
تاندنیت پاتلا یا التهاب تاندون کشکک در اثر آسیب به تاندون پاتلا که کاسه زانو را به استخوان شین یا درشت نی (تیبیا) وصل می کند، ایجاد می شود. تاندون پاتلا با عضلات جلوی ران همکاری می کند تا زانو توانایی صاف شدن و انجام حرکاتی چون پا زدن، دویدن و پریدن را داشته باشد.
تاندنیت پاتلا به زانوی جهندگان نیز معروف است چرا که در ورزشکارانی که زیاد حرکات پرشی انجام می دهند بیشتر دیده می شود، مثل بسکتبالیست ها و والیبالیست ها. با اینحال، حتی کسانی که در ورزشهای پرشی شرکت نمی کنند نیز ممکن است به این عارضه دچار شوند.
درد اولین علامت تاندنیت پاتلا است که معمولا بین کاسه زانو و نقطه ای که تاندون به استخوان درشت نی متصل می شود، احساس می گردد.
درد زانو ممکن است:
 • ابتدا فقط با شروع یک فعالیت فیزیکی یا پس از ورزش شدید احساس شود.
 • به هنگام ورزش کردن تشدید شود.
 • نهایتا با فعالیت های روزمره مثل بالا رفتن از پله ها یا بلند شدن از صندلی تداخل ایجاد کند.
تاندنیت پاتلا در اثر استفاده بیش از حد از زانو و بدلیل وارد شدن فشارهای تکراری به تاندون پاتلا (تاندون کشکک) ایجاد می گردد. این فشارها منجر به پارگی های کوچک در تاندون می گردد و بدن برای ترمیم آنها تلاش می کند. اما با زیاد شدن پارگی ها در تاندون، التهاب بروز می کند که همراه با درد است و باعث ضعیف شدن تاندون نیز می گردد. وقتی آسیب تاندون بیش از چند هفته طول بکشد، به آن تندینوپاتی می گویند.
روش های درمانی فیزیکی زیادی وجود دارد که به کاهش درد و التهاب کمک می کند. از جمله:
 • ورزش های کششی
 • ورزش های تقویتی
 • نوار تاندون پاتلا: نواری که همانند زانوبند بسته شده و به تاندون پاتلا فشار وارد می کند و نیروی وارد بر تاندون را توزیع می کند و باعث کاهش درد می گردد.
 • یونتوفروزیس: در این روش داروی کورتونی را روی پوست پخش می کنند و به کمک شارژ الکتریکی پایین دارو را از طریق پوست به بدن وارد می کنند.
 
اگر درمان های فوق موثر واقع نشود از تزریق کورتون به داخل پوشش اطراف تاندون یا روش های جراحی کمک می گیرند. جراحی بندرت برای درمان این بیماری بکار برده میشود. جراحی ممکن است بصورت خارج کردن بافت های آسیب دیده تاندون و یا ایجاد شکاف هایی در کنار تاندون برای کم کردن کشش روی آن باشد. با این حال تاثیر عمل جراحی همیشه بهتر از روش های غیر جراحی نیست.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • عوارض مفصلی در بیماری هموفیلی۱۳۹۵/۰۶/۱۵

   بیماریهای مفاصل از شایع ترین عوارض هموفیلی، محسوب می شوند. ممکن است مبتلایان به هموفیلی پس از یک جراحت یا گاهی بدون دلیلی واضح، در فضای مفصل دچار خونریزی شوند. فشار خونی که در حفره مفصل جمع شده است موجب دردهای شدیدی می شود که نتیجه آن، تورم مزمن و بدشکلی مفصل است.
  • پارگی رباط صلیبی قدامی زانو۱۳۹۷/۰۸/۰۲

   یکی از شایعترین آسیب های زانو، کشیدگی یا پارگی لیگامان متقاطع –صلیبی- قدامی –جلویی- است که معمولا در حین ورزش های پرتحرکی مثل فوتبال یا والیبال ایجاد می شود.
  • ۱۲ تمرین ورزشی برای مبتلایان به زانو درد ۱۳۹۱/۱۰/۱۱

   مفصل زانو از آنجا که یکی از مفاصل پر تحرک بدن است بیشتر در معرض آسیب قرار دارد و چون وزن بدن را نیز تحمل می‌کند تحت فشار بیشتری نیز قرار دارد.
  • همه چیز درباره تعویض مفصل زانو۱۳۹۲/۰۱/۰۱

   تعویض مفصل زانو به عنوان یکی از راه حل های نهایی در بیماری های زانو با تخریب مفصل پیشنهاد می شود.معمولا در این فاز در صورتی که عمل تعویض مفصل صورت نگیرد، علایمی نظیر درد و محدودیت حرکتی و مشکلات دیگر بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • تلاش پزشکان برای کاهش دوران نقاهت جراحی رباط صلیبی زانو ۱۳۹۲/۰۴/۰۵

   یکی از مشکلات ورزشکاران پس از جراحی رباط صلیبی زانو ، ضعیف شدن ماهیچه‌ها و تحلیل رفتن آنهاست. محققان تلاش می‌کنند تا با ارائه راهکارهای جدید زمان بازگشت ورزشکاران را کوتاه‌تر کنند.

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

تیرویید

پاسخ توسط محبوبه سادات حسینی ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
#4090

محبوبه سادات حسینی

با سلام خیر تاثیری نداره ولی انچه مسلم است این است که بعد از سن چهل سالگی کم بودن ذخیره تخمدانی کاملا طبیعی و قابل انتظار است.

قرمزی پوست،پوست پوست شدن و سوزش و خارش

پاسخ توسط ربابه غیبی ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
#4086

ربابه غیبی

سلام شما احتمالا اگزماى سبوره دارید. اما بهتر است از نزدیک ویزیت شوید

گرفتن پا

پاسخ توسط الهه دولتشاهی ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
#4085

الهه دولتشاهی

سلام لطفا سن و داروهای مصرفی خود را ذکر کنید.

آزمایش کلسترول

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
#4084

ادمین بهپو

سلام. بدون معاینه حضوری و مشاهده شرح حال نمیتوان تصمیم وتشخیصی لحاظ کرد. بهتراست شما با یک پزشک مشورت کنید.