برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

کشف راهی جدید برای جلوگیری از پیر شدن سلول های بنیادی مغز

کشف راهی جدید برای جلوگیری از پیر شدن سلول های بنیادی مغز مطالعات جدید محققان دانشگاه کمبریج راهی جدید را برای جوان سازی سلول های بنیادی مغز که پیر و فاقد عملکرد نرمال بودند فراهم کرد و به آنها امکان عملکرد دوباره همانند سلول های جوان را داد.

مطالعات جدید محققان دانشگاه کمبریج راهی جدید را برای جوان سازی سلول های بنیادی مغز که پیر و فاقد عملکرد نرمال بودند فراهم کرد و به آنها امکان عملکرد دوباره همانند سلول های جوان را داد. از این تکنیک می توان برای درمان بیماری مالتیپل اسکلروزیس ام اس- و معکوس کردن انواع تغییرات مغزی مرتبط با سن استفاده کرد.

به گزارش «بهپو»، در این مطالعه نوعی سلول بنیادی نابالغ به نام «OPCs» مورد بررسی قرار گرفته است. این سلول‌ها برای عملکرد مغز و سیستم عصبی حیاتی هستند. این سلول‌ها از الیگودندروسیت یا یاخته تولیدکننده میلین در دستگاه عصبی مرکزی مشتق می‌شوند. در بیماری ام اس ، سیستم ایمنی به میلین حمله می‌کند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول‌های عصبی گفته می‌شود. میلین آسیب دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت «sclerosis» می‌شود که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است. زمانی که پوشش میلین یا بافت‌های عصبی آسیب می بینند، ارسال پیام‌های عصبی مختل می‌شود که عوارض مختلفی دارد.

مطالعات نشان می‌دهد با افزایش سن، عملکرد سلول‌های OPC تحت تاثیر قرار می‌گیرد. محققان دانشگاه کمبریج در انگلیس با پیوند سلول‌های OPC پیر به سلول‌های جوان دریافتند عملکرد این سلول‌ها بهبود می‌یابد و این روش می‌تواند تحولی در درمان بیماری ام‌اس باشد. مراحل اولیه این مطالعه در مدل‌های حیوانی موفقیت‌آمیز گزارش شده است.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «نیو اطلس»، ام اس پیشرونده مقدماتی، نوع عودکننده – فروکش کننده، ام اس پیشرونده ثانویه و نوع پیشرونده عودکننده اشکال مختلف این بیماری خود ایمنی هستند و در حال حاضر حدود ۲.۵ میلیون نفر در سراسر جهان به ام اس مبتلا هستند.

نتایج این مطالعه در نشریه «Nature» منتشر شده است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات