برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

آیا داروهای مسکن باعث افزایش فشار خون می شوند؟

آیا داروهای مسکن باعث افزایش فشار خون می شوند؟ یکی از سوالات شایع بین بیماران روماتوئیدی آن است که آیا با توجه به مصرف طولانی مدت مسکن ها بخصوص استامینوفن ممکن است فشار خون آنها بالا رود؟
یکی از سوالات شایع بین بیماران روماتیسمی این است که آیا با توجه به مصرف طولانی مدت مسکن ها بخصوص استامینوفن ممکن است فشار خون آنها بالا رود؟ اگر چنین است، آیا داروی جایگزین بهتری وجود دارد که سلامت قلب را به مخاطره نیندازد؟
پاسخ به این سوال مثبت است. تا سالها، متخصصان قلب و روماتولوژی فکر می کردند که استامینوفن برای قلب نسبتا ایمن است، اما مطالعات اخیر نشان می دهد دارو ممکن است خطر مشکلات قلبی را افزایش دهد. خطر وقتی مشخص تر می شود که شما فشار خون بالایی داشته باشید یا دیگر فاکتورهای خطر بیماری های قلبی در شما وجود داشته باشد، اما برای اطمینان همچنان نیازمند مطالعات بیشتر هستیم.

دیگر داروهای بدون نسخه که برای بیماریهای روماتوئیدی تجویز می شود، بخصوص داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا NSAID همانند ایبوپروفن و ناپروکسن، با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی همراه هستند. بیشتر اطلاعات درمورد این است که چگونه و تا چه اندازه این داروها قلب، سلول های خونی و فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهد.شما باید بخصوص درمورد استفاده از این داروها درصورتی که حمله قلبی داشته اید یا خطر حمله قلبی در شما بالاست، مراقبت بیشتری داشته باشید. چرا که این داروها از طرفی خطر حمله قلبی را افزایش داده و از طرفی با اثرات پیشگیرانه آسپرین تداخل می کنند.

داروهای NSAID همچنین خطر خونریزی را افزایش می دهند. این یک نگرانی خاص برای بیمارانی است که بیماری های قلبی دارند و آسپرین و داروهای دیگری مصرف می کنند که خطر خونریزی را افزایش می دهند؛ مثل کلوپیدوگرل و وارفارین. بعلاوه، از آنجا که داروهای NSAID باعث احتباس مایعات می شوند، افراد مبتلا به نارسایی قلبی باید از این داروها پرهیز نمایند.
به یاد داشته باشید که دارو تنها درمان دردهای روماتوئیدی نیست. دردهای آرتریتی خفیف تا متوسط ممکن است با ترکیبی از اقدامات مراقبت از خود و تغییر سبک زندگی مثلا کم کردن وزن، ورزش، گرما یا سرما درمانی و درمان فیزیکی تسکین پیدا کنند. بسیاری از پزشکان توصیه می کنند قبل از شروع درمان دارویی، روش های درمانی غیر دارویی را امتحان کرده از فواید آن بهره مند شوید.

اگر برای مدیریت درد به مصرف دارو نیاز دارید، کمترین دوز لازم برای کوتاه ترین زمان ممکن را استفاده کنید. همچنین، با پزشک خود مشورت کنید که بهترین انتخاب دارویی با توجه به شرایط شما چیست؟ همه داروها –با یا بدون نسخه- اثرات جانبی و خطرات بالقوه دارند.

وقتی داروهای مسکن بدون نسخه جهت تسکین دردهای روماتوئیدی مصرف می کنید این موارد را در ذهن داشته باشید:

-بطور منظم فشار خون خود را بررسی کنید.
-از نوشیدن الکل پرهیز کنید.
-با پزشکتان درمورد مصرف هرگونه مکمل گیاهی، تغذیه ای یا دیگر داروها صحبت کنید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات