برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

خواص شفابخش نوشیدنی لعل فام گیلاس

خواص شفابخش نوشیدنی لعل فام گیلاس آب گیلاس نه تنها نشاط آور و خوشمزه است، بلکه فواید زیادی برای سلامت دارد. هر فنجان آب گیلاس 120 کالری انرژی دارد و غنی از پتاسیم و آهن است.
آب گیلاس نه تنها نشاط آور و خوشمزه است، بلکه فواید زیادی برای سلامت دارد. هر فنجان آب گیلاس 120 کالری انرژی دارد و غنی از پتاسیم و آهن است. اگر از آبمیوه های آماده استفاده می کنید، می بایست آب میوه 100 درصد خالص بدون افزودنی و شیرین کننده خریداری کنید. بیشتر آب میوه های آماده دارای نگهدارنده و شکر هستند.
به گزارش «بهپو»، تفاوتی ندارد آب میوه پالپ داشته باشد -کنسانتره- یا نداشته باشد -غیر کنسانتره. هر دو به یک اندازه مواد مغذی دارند.
خانواده گیلاس تنوع زیادی دارد. بعضی گیلاس های قرمز در مقابل گیلاس های سیاه ترش تر هستند و از آنتوسیانین بالاتری برخوردارند. آنتوسیانین فرایند ضد التهابی بدن را تقویت می کند.
 

تجدید قوا پس از فعالیت سنگین

آب گیلاس به بازیابی بدن بعد از ورزش یا فعالیت های سنگین بدنی کمک می کند. پتاسیم این ماده زیاد است و الکترولیت های بدن را افزایش می دهد. پتاسیم به حفظ میزان فشار خون، آب بدن، سیگنال های عصبی، گوارش، ضربان قلب و تعادل PH کمک می کند و در بازسازی ماهیچه ها نقش موثری دارد. یک فنجان گیلاس حدود 330 میلی گرم پتاسیم دارد که 10 درصد نیاز روزانه شما را تامین می کند.
 

مقابله با التهابات و درد های آرتریت

تحقیقات نشان می دهند آنتی اکسیدان موجود در گیلاس و آلبالو درد و التهاب ناشی از آرتروز را کم می کند. مطالعه ای در سال 2012 دریافت نوشیدن آب گیلاس روزانه دوبار به مدت 21 روز درد مبتلایان به آرتروز را کاهش می دهد. همچنین آزمایش خون کاهش چشمگیر التهابات را نمایش می دهد.
بیشتر بخوانید: ۴ ماده غذایی که دارای اثر ضد التهابی در بیماری روماتیسم هستند
 

کاهش تورم

وقتی افراد دچار درد ناشی از تورم می شوند به سراغ مسکن های ضد التهابی غیر استروییدی می روند. این دارو ها -به ویژه اگر زیاد مصرف شوند یا حساسیت فرد را تحریک کنند- مضر هستند، اما مطالعه ای در سال 2004 نشان داده است ترکیبات آب گیلاس درد و التهاب را در حیوانات کاهش می دهد و نتایج امید بخشی در کاهش تورم ناشی از التهاب در انسان ها داشته است.
 

تقویت سیستم ایمنی

گیلاس و خانواده آن مثل تمام میوه ها و سبزی ها دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد ویروسی قوی است. «فلاونویید»، نوعی آنتی اکسیدان موجود در آب گیلاس است که گیاهان برای مقابله با عفونت می سازند. مطالعات نشان می دهد این ماده شیمیایی تاثیر شگرفی روی عملکرد سیستم ایمنی دارد.
بیشتر بخوانید: 17 دستور غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن
 

تنظیم سوخت و ساز و مبارزه با چاقی

شواهد حیوانی نشان می دهد گیلاس می تواند سوخت و ساز بدن انسان را هم تنظیم کند و روی کاهش چربی شکمی تاثیر مثبت دارد. مطالعه ای نشان می دهد «آنتوسیانین»، نوعی فلاونویید که مسئول قرمزی رنگ گیلاس است با چاقی مقابله می کند. تحقیق دیگری روی موش ها دریافته است گیلاس التهاب و چربی شکم را کم می کند و خطر سندرم متابولیک را کاهش می دهد.
 

بهبود خواب

طبق مطالعه کوچکی که در سال 2010صورت گرفته است،  ترکیبات ضد التهابی آب گیلاس به اضافه کمی ملاتونین، که خاصیت تنظیم خواب دارد، به خواب بهتر کمک می کند. نتیجه این مطالعه نشان می دهد آب گیلاس روی سالمندان با دارو های خواب آوری مثل والرین –سنبل الطیب- یا ملاتونین برابری می کند.
بیشتر بخوانید: آیا مکمل های ملاتونین بی ضررند؟

 

جلوگیری از رشد تومور سرطانی

تحقیقی در سال 2003 نشان داده است آب گیلاس رقیب سرسختی برای «سولینداک»، رایج ترین داروی پیشگیرنده ضد التهابی در درمان تومور کولن، است. مطالعات حیوانی دریافته اند آب گیلاس رشد سلول های سرطانی را کند می کند، در حالی که سولینداک چنین کاری نمی کند.
بیشتر بخوانید: 8 خوراکی که شما را در برابر سرطان محافظت می کند
 
به گزارش «بهپو» و به نقل از «هلث لاین»، حتی بدون در نظر گرفتن مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها آب گیلاس خوش مزه و طروات بخش است. بهتر است به جای مصرف نوشابه و نوشیدنی های شیرین، این خوشمزه سلامت بخش را امتحان کنید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات