برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

اهمیت ورزش در بیماری های روماتیسمی (به همراه چند تمرین ورزشی مفید)

اهمیت ورزش در بیماری های روماتیسمی (به همراه چند تمرین ورزشی مفید) از آنجائیکه فعالیت بدنی به منظور ارتقا و نگهداری سلامتی جسم است، دلایل منطقی زیادی برای انجام ورزش در بیماران روماتوئیدی وجود دارد. ورزش جزئی از فعالیت بدنی است که به صورت حرکات بدنی برنامه ریزی شده و تکراری و به منظور بهبود و نگهداری آمادگی بدنی انجام می شود.
از آنجائیکه فعالیت بدنی به منظور ارتقا و نگهداری سلامتی جسم است، دلایل منطقی زیادی برای انجام ورزش در بیماران روماتوئیدی وجود دارد. ورزش جزئی از فعالیت بدنی است که به صورت حرکات بدنی برنامه ریزی شده و تکراری و به منظور بهبود و نگهداری آمادگی بدنی انجام می شود.

انجام ورزش­های مناسب و متناسب با میزان فعالیت بیماری، اهمیت زیادی درحفظ قدرت عضلانی، دامنه حرکتی مفصل مبتلا و مجموعا کاهش درد و احساس بهبودی فرد دارد.

برنامه‌های ورزشی باید مناسب و با مشورت پزشک معالج و نیز متخصصین مربوطه از جمله فیزیوتراپ‌ها و متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی صورت پذیرد. در پژوهش­ها نشان داده شده که انجام ورزش­های کم­کننده وزن (ورزش های مناسب درون آب مانند راه رفتن و…) و نیز ورزش های تقویتی عضلات باعث بهبودی کیفیت زندگی فرد مبتلا می‌شوند. البته باید بر اساس نوع ابتلای مفصلی ورزش مناسب توصیه شود. به عنوان مثال:

بهترین ورزش برای بیمارانی که دارای مشکل مفصلی در زانوها و مچ پاها هستند، ورزش های داخل آب (استخر و...) می باشد.

ورزش مناسب در بیمارانی که آسیب در مفاصل زانو و پا ندارند، دوچرخه‌سواری (اعم از ثابت و یا متحرک) است.

انواع ورزش های مفید برای این بیماران چیست؟

به طور خلاصه سه دسته برنامه ورزشی وجود دارد که براساس شرایط هر بیمار می­تواند یک نوع و یا ترکیبی از چند نوع ورزش­ مفید باشد.

الف- ورزش های حفظ کننده دامنه حرکات مفصلی

این دسته از ورزش­ها و یا به بیان بهتر، نرمش­ها، در مفاصل بدون درد مفید بوده و باعث حفظ دامنه حرکات، بدون ایجاد درد در مفاصل شده و مانع خشکی و سفت شدن آنها نیز می‌گردند.

ب- ورزش های افزایش دهنده قدرت عضلانی

زمانی که مفاصل دارای تورم و التهاب هستند و یا اینکه مفصل دچار آرتروز و آسیب شده است، در این حالت ورزش­های افزایش دهنده دامنه حرکت و یا ورزش های با تحمل فشار وزن بدن باعث تشدید درد می‌شوند؛ نرمش­های انقباضی عضلات (چنانچه مکرر) انجام شوند، مفید هستند.

به این معنی که بدون اینکه مفصل حرکت زیادی داشته باشد، عضلات مجاور مفصل به طور مکرر منقبض می شوند تا قدرت عضله تا حدی حفظ شود.

ورزش های استقامتی

با انجام این دسته از ورزش­ها، احساس خوب بودن و نشاط در فرد ایجاد می‌شود. چنانچه فرد دارای آسیب در مفاصل اندام تحتانی (زانو، مچ و…) نباشد پیاده‌روی و دویدن آرام هم برای تقویت عضلات و نیز جهت جلوگیری از پوکی استخوان مفید است.

چنانچه بیمار در مفاصل اندام تحتانی آسیب داشته باشد، قدم زدن در داخل آب، شناکردن و انجام سایر ورزش­ها داخل استخرهای آب ولرم بسیار مفید هستند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات