برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

پلاسمای خون بهبود یافتگان برای درمان کرونا موثر است

پلاسمای خون بهبود یافتگان برای درمان کرونا موثر است رئیس انجمن علمی انتقال خون ایران گفت: پلاسمای خون بهبودیافتگان برای درمان کرونا موثر است و این روش جان بیماران در معرض مرگ کرونا را نجات خواهد داد.

رئیس انجمن علمی انتقال خون ایران گفت: پلاسمای خون بهبودیافتگان برای درمان کرونا موثر است و این روش جان بیماران در معرض مرگ کرونا را نجات خواهد داد.

«علی اکبر پورفتح اله»، افزود: سلول‌های «لنفوسیتی بی» -لنفوسیت‌ هایی از سیستم ایمنی بدن که در مقابل پاتوژن‌هایی مثل ویروس‌ها پادتن تولید می‌کنند- به دنبال یک عفونت و پاسخ ایمنی آنتی بادی تولید می‌کنند که منجر به واکنش با ساختارهای آنتی ژنی عامل عفونت می شود.

وی ادامه داد: این آنتی بادی پس از مهار و حذف عامل عفونی مدتی در پلاسمای خون باقی می ماند و با انتقال آن از فرد بهبود یافته به افراد مبتلا به فرم حاد بیماری که سیستم دفاعی آن‌ها قادر به حذف عفونت است، می تواند به فروکش کردن بیماری و بهبودی کمک کند.

پورفتح الله افزود: در میان اخبار شیوع و مبارزه با کرونا، خبرهایی در ارتباط با درمان بیماران حاد کرونا در چین با استفاده از پلاسمای خون بیماران بهبود یافته، منتشر شد،  این روش اولین تجربیات آکادمیک ‌و توسعه دانش ایمونولوژی است.

استاد دانشگاه تربیت مدرس اظهارداشت: در مورد کرونا و عوامل عفونی نوظهور و نو پدید آینده هم این روش می تواند در کنار راهبرد پیشگیری تا توسعه واکسن که معمولا نوشدار و بعد از مرگ سهراب است، برای جلوگیری و کاهش مرگ و میر موثر باشد.

پورفتح الله گفت: خوشبختانه گسترش فناوری پلاسما فرزیس -جدا سازی پلاسمای خون از سایر اجزای خون- و روش‌های غیر فعال کردن ویروس ها در پلاسما می تواند ایمنی درمانی پاسیو با استفاده از پلاسمای افراد بهبود یافته را در افراد مبتلا به فرم حاد به راحتی امکان پذیر کند و خطر مرگ ومیر را در برابر کرونا و عفونت های نوظهور و نوپدید آینده به حداقل ممکن برساند.

رئیس انجمن علمی انتقال خون ایران گفت: تجربه این روش در کرونا،  راهبردی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مبارزه با این بیماری و همچنین بیماری‌های عفونی نو ظهور آینده است.

وی اظهار داشت: با توجه به گزارش‌های مبنی بر ابتلای مجدد بهبودیافتگان اخیر کرونا در چین، ضروری است از فناوری "ریبوفلاوین" یا "متیلن بلو" همراه با اشعه UV که منجر به از بین رفتن و غیر فعال کردن ویروس می‌شود، بهره گرفت و دریافت پلاسما در سیستم بسته که امکان آلودگی را به حداقل ممکن می رساند با به کارگیری کیسه های پلاسمای «تاپ اند باتوم» بهره جست.

پورفتح الله افزود: تجربه مراکز جامع اهدای سازمان انتقال خون که بستر اهدای خون کامل، پلاسما، پلاکت و پذیره نویسی سلول های بنیادی را فراهم کرده است، بستر مناسبی برای اجرای این فرایند است.

این متخصص ایمنی شناسی گفت: کرونا اولین و آخرین بیماری عفونی نوظهور و نوپدید نبوده و نخواهد بود و پاندمی بیماری‌های عفونی قابل انتقال قصه گذشته و آینده زندگی بشر در این کره خاکی بوده و هست و امروزه با وجود اطلاع رسانی،  مشارکت مردمی و استراتژی های پیشگیری وضعیت، بسیار خوب و غیر قابل مقایسه با گذشته داریم.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «ایرنا»، رئیس انجمن علمی انتقال خون ایران پیشنهاد داد تا استفاده از پلاسمای خون بهبودیافتگان برای درمان بیماران حاد مبتلا به کرونا و ویروس های نوظهور و نوپدید ویروسی به عنوان یک راهبرد ملی مورد استفاده قرار گیرد./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات