برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

سونوهیستروگرافی چیست و چگونه انجام می شود؟

سونوهیستروگرافی چیست و چگونه انجام می شود؟ «سونوهیستروگرافی» معمولا برای بررسی مواردی استفاده می شود که در سونوگرافی معمولی دیده نمی شود، مانند توده های غیرطبیعی، تومورهای فیبروییدی و پولیپ ها. پزشکان از سونوهیستروگرافی برای دیدن زخم های داخل رحم یا بررسی طبیعی بودن شکل آن هم استفاده می کنند.

اگر دچار سقط جنین های مکرر یا خونریزی های غیرعادی -به ویژه بعد از یائسگی- شده اید یا به سختی باردار می شوید، پزشک احتمالا نوع خاصی از سونوگرافی رحم را به نام «سونوهیستروگرافی» به شما پیشنهاد می کند. پزشک می تواند با استفاده از این روش نگاه دقیق تری به داخل رحم داشته باشد.

به گزارش «بهپو»، «سونوهیستروگرافی» معمولا برای بررسی مواردی استفاده می شود که در سونوگرافی معمولی دیده نمی شود، مانند توده های غیرطبیعی، تومورهای فیبروییدی و پولیپ ها. پزشکان از سونوهیستروگرافی برای دیدن زخم های داخل رحم یا بررسی طبیعی بودن شکل آن هم استفاده می کنند.

 

بیشتر بخوانید: فیبروم رحم چیست؟ آشنایی با علایم و مسیر درمان

 

نحوه انجام سونوهیستروگرافی

نخست، پزشک با قرار دادن یک میله نازک -مبدل التراسونیک- در داخل واژن، سونوگرافی ترانس واژینال انجام می دهد. مبدل التراسونیک عکس هایی از داخل رحم می گیرد.

پس از سونوگرافی ترانس واژینال، او مبدل را برداشته و از یک اسپکولوم برای باز کردن واژن استفاده می کند. این کار اجازه می دهد پزشک دهانه رحم را ببیند. سپس یک کاتتر نازک را در رحم قرار می دهد و اسپکولوم را خارج می کند و کاتتر را در محل رها می کند. بعد مجددا فرستنده ی اولتراسوند را داخل می کند و به آرامی محلول استریل -معمولا سالین- را از طریق کاتتر به داخل رحم و دهانه رحم تزریق می کند.

این مایع حجم رحم را زیاد و معمولا برای بیمار کمی ناراحتی ایجاد می کند. همانطور که پزشک مایع را تزریق می کند، از مبدل اولتراسونیک برای گرفتن عکس از دهانه رحم و رحم استفاده می کند. همه این فرایند بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

 

بیشتر بخوانید: آزمایش هایی که باید در دوران بارداری انجام دهید

 

آیا من هم نیازی به سونوهیستروگرافی دارم؟

جواب این سوال نزد پزشک است و اوست که تشخیص می دهد آیا شما نیاز به سونوهیستروگرافی دارید یا خیر. در زمان قاعدگی یا بارداری پزشک از این روش استفاده نمی کند. او معمولا قبل از شروع سونوهیستروگرافی تست بارداری می گیرد تا مطمئن شود شما باردار نیستید.

 

نتیجه سونوهیستروگرافی بیانگر چیست؟

اگر نتیجه نرمال باشد یعنی شکل رحم طبیعی است. همچنین به این معنی است که پزشک هیچ توموری پیدا نکرده است.

نتیجه غیر عادی به این معنی است که پزشک چیزی در رحم پیدا کرده است که می تواند فیبروم، پولیپ یا بافت اسکار باشد. گاهی نتیجه سونوهیستروگرافی بیانگر غیر طبیعی بودن شکل رحم است.

اگر پزشک هرکدام از این ها را در نتیجه سونوهیستروگرافی مشاهده کند، با شما درباره گزینه های مناسب درمانی صحبت می کند.

 

پس از سونوهیستروگرافی

پس از سونوهیستروگرافی شما قادر خواهید بود به سمت خانه رانندگی کنید. ممکن است چند روز پس از سونوهیستروگرافی انقباض های خفیف، لکه بینی و ترشحات آبکی مشاهده کنید. همچنین احتمال بسیار کمی از عفونت وجود دارد.

به گزارش «بهپو» به نقل از «وبمد»، در صورتی که علایم زیر را مشاهده کردید، به سرعت با پزشک تماس بگیرید:

 • تب 38 درجه یا بالاتر

• ترشحات بدبو

• خونریزی شدید

• دردی که با مسکن های بدون نسخه تخفیف پیدا نمی کند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات