برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

چالش خوردن یا نخوردن بستنی زغالی

چالش خوردن یا نخوردن بستنی زغالی یکی از خوراکی هایی که بتازگی در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها با آن رو‌به‌رو هستیم، غذاهای سیاه هستند. بستنی‌های زغالی، لیمونادها و نان پیتزا یا همبرگر، نمونه‌هایی از این مواد غذایی هستند که در نگاه اول بسیار جذاب و خوشمزه به نظر می‌رسند. ترکیبی که برای ایجاد این رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد «کربن فعال» است. این ترکیب دارای اثرات سم‌زدایی قوی است، اما بیشتر مردم از این ویژگی بی‌خبرند و صرفاً به خاطر جذابیت به سراغ این محصولات سیاه و سفید می‌روند.
یکی از خوراکی هایی که بتازگی در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها با آن رو‌به‌رو هستیم، غذاهای سیاه هستند. بستنی‌های زغالی، لیمونادها و نان پیتزا یا همبرگر، نمونه‌هایی از این مواد غذایی هستند که در نگاه اول بسیار جذاب و خوشمزه به نظر می‌رسند. ترکیبی که برای ایجاد این رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد «کربن فعال» یا شارکول فعال یا خاکستر نارگیل است.
به گزارش «بهپو»، این ماده از قدیم در بیمارستان‌ها به عنوان یک سم زدای قوی برای درمان جذب سموم یا در مصرف بیش از حد داروها -مثل خود کشی با داروها- استفاده می‌شد. برای تهیه کربن فعال، پوسته نارگیل را در دمای بسیار بالا حرارت می دهند تا آنجا که کربنیزه شود یه کاملا بسوزد. خاکستر حاصل با بخار یا هوای داغ در همان دمای بالا به ساختاری میکروسکوپی تبدیل می شود. این فرایند به شکل چشمگیری چگالی سطحی کربن را افزایش می دهد و این همان ویژگی خاص کربن در سم زدایی است.کربن چیزی شبیه به اسفنجی با هزاران منفذ ریز است که باعث بالا رفتن خاصیت جذب در آن می شود.
درست است که این ترکیب دارای اثرات سم‌زدایی قوی است، اما بیشتر مردم از این ویژگی بی‌خبرند و صرفاً به خاطر جذابیت به سراغ این محصولات سیاه و سفید می‌روند. در نگاه اول ظرف غذای سیاه سفید بسیار جذاب و منحصر به‌فرد بوده و بستنی زغالی با رنگ سیاهش سردتر به نظر می‌رسد. با وجود این بهتر است تنها به ظاهر جذاب آنها توجه نکرده و با برخی اثرات جانبی آنها نیز آشنا شویم.
 

برخی اثرات جانبی کربن فعال

شواهد علمی مبنی بر فواید خوردن کربن فعال برای سلامت بدن، تا حدودی در هم آمیخته است؛ اما همانند بسیاری از محصولات سم زدا بیشتر دانشمندان نسبت به کربن و فواید آن برای بدن مشکوکند. شواهد کمی وجود دارد که مصرف کربن فعال کار خاصی برای سم زدایی از بدن یا بهبود عملکرد کبد انجام دهد؛ اما این باعث نشده است که علاقمندان به طب سلامت طبیعی از مصرف آن دست بردارند.
مصرف کربن فعال در مقادیر کم، کاملا بی خطر است حتی اگر فواید سلامت آن از نظر علمی مشکوک باشد. مقدار کربن فعالی که در یک پرس بستنی وارد بدنتان می شود آنقدر زیاد نیست که تاثیر چشمگیر بر سلامت شما بگذارد. با اینحال بهتر است هر روز بستنی زغالی نخورید. اگر این کار تکرار شود، در طول زمان عناصر حیاتی مورد نیاز بدن را جذب و از بدن خارج می کند که می تواند نهایتا منجر به سوءتغذیه شود.
 

کاهش جذب ویتامین‌ها

کربن فعال به همان اندازه که جاذب خوبی برای سموم است، سایر ترکیباتی که همراه با آن مصرف می‌شوند را نیز به خود جذب می‌کند، بنابراین وقتی یک بستنی زغالی می‌خورید ممکن است بدن خود را از جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در آن نظیر کلسیم محروم کنید. در مطالعه‌ای که روی غلظت‌های مختلف کربن فعال افزوده شده به آب سیب انجام شد نتایج نشان داد ویتامین C و برخی ویتامین‌های B روی کربن فعال جذب می‌شوند. در واقع کربن فعال قادر به تشخیص نوع موادی که جذب می‌کند نیست.
 

کاهش جذب برخی داروها

کربن فعال در زمان مصرف به طور موثری از جذب بسیاری از داروها در دستگاه گوارش جلوگیری می‌کند. از بین حدود 1800 نوع داروی مختلف،240 نوع از داروها در صورتی که همراه با کربن فعال مصرف شوند، جذب بدن نمی‌شوند. از آنجا که ممکن است زندگی برخی افراد به برخی داروهای خاص وابسته باشد، بهتر است اطرافیان خود را از این ویژگی کربن فعال مطلع کنید. به ویژه اگر کسی داروهای هورمونی مصرف می کند مثلا قرص های ضد بارداری در بانوان، اهمیت موضوع بیشتر می شود.
 

تداخل با داروهای پیشگیری از بارداری

موضوعی که بسیاری از زنان از آن بی‌اطلاع هستند، تداخل شارکول یا کربن فعال با داروهای پیشگیری از بارداری است! در تحقیقی که در این زمینه انجام شد در افرادی که از داروهای ضد باروری هورمونی استفاده می‌کنند، مصرف شارکول چند ساعت پس از قرص می‌تواند کارایی آن را به طور قابل توجهی کاهش دهد.
 

عوارض ریوی

مصرف کربن فعال در برخی موارد با عوارض ریوی همراه است. برگشت کربن فعال به داخل ریه ها از جمله این عوارض است. این عوارض زمانی به اثبات رسید که کودکانی که با کربن فعال تحت درمان قرار گرفتند، پس از اتمام مصرف آن دچار عوارض ریوی شدند.
 

اختلالات گوارشی

مصرف کربن فعال با برخی اختلالات گوارشی همراه است که از آن جمله می‌توان به حالت تهوع، استفراغ، اسهال، زخم یا سوراخ در دستگاه گوارش، انسداد روده و مدفوع سیاه اشاره کرد.
 

ناهنجاری‌های متابولیکی

اسهال وقتی رخ می‌دهد، اغلب به بی‌آبی بدن منجر می‌شود. این وضعیت عدم تعادل بدن با افزایش غلظت سدیم و افزایش دفع آب بدن همراه است. یکی دیگر از عوارض جانبی استفاده از کربن فعال، افزایش غلظت منیزیم در خون است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات