برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

گیاهانی که پیری را به تاخیر می اندازند!

گیاهانی که پیری را به تاخیر می اندازند! پیری یک فرآیند طبیعی در بدن است و تمامی سلول‌ها و بافت‌های بدن به صورت طبیعی از پوست و مو گرفته تا ارگان‌های داخلی فرآیند پیری را اجرا می‌کنند.

پیری یک فرآیند طبیعی در بدن است و تمامی سلول‌ها و بافت‌های بدن به صورت طبیعی از پوست و مو گرفته تا ارگان‌های داخلی فرآیند پیری را اجرا می‌کنند.
بعضی مواد می تواند این فرآیند را تسریع کند از جمله برخی امواج موجود در اشعه آفتاب و رادیکال های آزاد که از فرآیند سوخت و سوز مواد غذایی بویژه گوشت و چربی آزاد می شود، از جمله مهم ترین عوامل پیر شدن سلول هاست و حتی باعث تغییرشکل و ماهیت سلول و سرطانی شدن آن می شود.

آنتی اکسیدان ها نیز موادی هستند که از تشکیل رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند بنابراین خاصیت ضد پیری برای بدن دارند، همچنین یکی از بهترین موادی هستند که از سرطانی شدن سلول ها جلوگیری می کنند.

ویتامین C و ویتامین E از بهترین آنتی اکسیدان ها است بنابراین مواد غذایی حاوی این دو ویتامین خواص ضد پیری و آنتی اکسیدانی قوی دارند. ویتامینE نیز باعث تأخیر فرآیند پیر شدن سلول های بدن از جمله پوست می شود بنابراین بسیاری از محصولات آرایشی که برای جوان سازی استفاده می شود دارای ویتامین E است.

همچنین این ویتامین به ترمیم زخم های پوستی و آفتاب سوختگی کمک می کند. ویتامین C نیز دارای خاصیت مشابه است.

در بین مواد معدنی سلینیوم و روی دارای خواص آنتی اکسیدان قوی است. باید توجه داشت این مواد اگر به طرقی غیر از غذا وارد بدن شود کاملا سمی و خطرناک است.

یکی از بهترین گیاهانی که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدپیری دارد «جینسینگ» است به طوری که در شرق آسیا از آن به عنوان رمز جوانی یاد می شود.

مواد موثر موجود در این گیاه باعث تاخیر در روند پیر شدن سلول ها می شود و به دفع آنتی اکسیدان ها کمک می کند، البته مصرف جینسینگ باید با احتیاط و با نظر پزشک انجام شود.

ضمن آن که باید مطمئن بود نوع اصلی آن استفاده شود، زیرا متاسفانه انواع تقلبی جینسینگ نیز در عطاری ها فراوان دیده می شود.

«جیلنگو» نیز از دیگر آنتی اکسیدان های قوی گیاهی است که ضمن موثر بودن در پیشگیری از سرطان در تقویت حافظه و پیشگیری و درمان آلزایمر نیز مفید است.

سیر نیز به دلیل داشتن مقادیر بالای سلنیوم از آنتی اکسیدان های قوی محسوب می شود. ماهی و حبوبات نیز سرشار از سلنیوم است و مصرف مداوم آنها می تواند پیشگیری کننده از سرطان باشد.

برخی مطالعات نشان داده است مصرف روزانه کلم بروکلی و گوجه فرنگی از بروز برخی سرطان ها، بویژه سرطان پروستات جلوگیری می کند.

تخم مرغ ها نیز حاوی برخی مواد آنتی اکسیدان است که از آب مروارید جلوگیری می کند. اسفناج، کرفس، پیاز، جعفری و گل کلم از دیگر سبزیجات بسیار غنی از مواد آنتی اکسیدانی است که مصرف دائمی آنها نه تنها به جوان ماندن شما کمک می کند بلکه از بروز خیلی از بیماری های مزمن از جمله سرطان نیز پیشگیری می کند.

از بین میوه ها مرکبات نیز از جمله گریپ فروت و پرتقال، آلبالو، گیلاس و انگور دارای خواص فوق هستند.

همچنین فلفل، دارچین، زردچوبه و زنجبیل ادویه هایی با خاصیت آنتی اکسیدان است. چای سبز نیز دارای خاصیت آنتی اکسیدان قوی است و نوشیدن روزانه آن می تواند ضامن به تاخیر انداختن پیرشدن شما شود./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات