برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

بخور نخورهای پای تلویزیون

بخور نخورهای پای تلویزیون همه این خوراکی‌ها، سرشار از کالری و برخی از آنها هم چرب و حاوی چربی ترانس هستند و مصرفشان برای سلامت ضرر دارد.
خیلی از افراد عادت دارند هنگام تماشای یک مسابقه ورزشی هیجان‌انگیز یا حتی دیدن فیلم و سریال مورد علاقه‌شان، مدام چیزی بخورند.
هرچه برنامه تلویزیونی برای مخاطب، هیجان‌انگیزتر و همراه با صحنه‌هایی سرشار از استرس باشد، او هم تمایل بیشتری به مصرف خوراکی‌های مختلف از خود نشان خواهد داد. دلیلش هم این است که غذا خوردن، به‌خصوص خوردن خوراکی‌های جویدنی، می‌تواند تا حدی استرس افراد را کاهش بدهد و هیجان آنها را کنترل بکند. به همین دلیل بیشتر مربی‌های جهان، ترجیح می‌دهند در طول بازی‌های سخت و استرس‌زا، مدام و تندوتند آدامس بجوند. حتما تمام آنهایی که اهل تماشای تلویزیون با خوردن خوراکی هستند، به‌خوبی می‌دانند که چیپس، انواع اسنک‌ و تخمه جزو ثابت خوراکی‌های پای تلویزیون است. این در حالی است که همه این خوراکی‌ها، سرشار از کالری و برخی از آنها هم چرب و حاوی چربی ترانس هستند و مصرفشان برای سلامت ضرر دارد. به همین دلیل ما سعی کرده‌ایم در این بخش، خوراکی‌هایی سالم‌تر را به شما معرفی کنیم تا اگر دوست داشتید، هنگام تماشای تلویزیون، چیزی بخورید آنها را جزو گزینه‌های روی میزتان قرار دهید.

1-آدامس

جویدنی بی‌دردسری که هم می‌تواند میل به خوردن شما را مهار کند و هم هیجانتان را کنترل. محققان معتقدند خیلی از افراد با جویدن محکم و تندتند آدامس‌ به‌نوعی می‌توانند هیجان‌های خود را تخلیه کنند و میل به خوردن سایر خوراکی‌ها را هم از دست بدهند. بهتر است طرفداران چیپس بدانند یک عدد آدامس،‌ تنها 2 کیلوکالری انرژی دارد در حالی که یک عدد چیپس،‌ حدود 11 کیلوکالری و هر یک پاکت 100 گرمی آن حدود 500 کیلوکالری انرژی به بدن می‌رساند.

2-ذرت بوداده

ذرت بوداده هم جزو خوراکی‌های جویدنی و سالمی است که می‌توانید همراه تماشای تلویزیون آن را بخورید؛ البته ذرتی که خودتان در منزل، بدون روغن و با کمترین میزان نمک تهیه کرده باشید. هریک لیوان ذرت بوداده خانگی و بدون روغن، تنها حدود 25 کیلوکالری انرژی دارد. این در حالی است که انرژی هریک لیوان ذرت بوداده حاضری و سرشار از نمک، چربی و گاهی هم پنیر، حدود 120-90 کیلوکالری است.

3-خیار و هویج

خیار و هویج جزو بهترین خوراکی‌های قابل جویدن هستند که خوردن آنها در طول تماشای برنامه‌های تلویزیونی، هم کالری بالایی به بدنتان نمی‌رساند و هم فایده زیادی برایتان دارد. مثلا بافت خیار، سرشار از آب و فیبر است و درنتیجه می‌تواند ملینی بسیار مناسب برای افرادی باشد که مبتلا به یبوست هستند. یا اینکه هویج، سرشار از پیش‌ساز ویتامین A یا همان بتاکاروتن است و مصرف آن می‌تواند به تقویت قدرت بینایی‌تان کمک بکند. بهتر است این را هم بدانید که هریک عدد خیار، حدود 5 و هریک عدد هویج حدود 10 کیلوکالری انرژی به بدن می‌رساند.

4-خربزه

بین صیفی‌های مختلف، بافت خربزه کمی سفت‌تر و قابل جویدن‌تر است. به همین دلیل خوردن این صیفی خوشمزه که طعم شیرینی هم دارد، می‌تواند باعث ایجاد آرامش و کنترل هیجان و ولع خوردن خوراکی‌های مختلف هنگام تماشای تلویزیون بشود. خربزه، سرشار از فیبر و جزو خوراکی‌های مدر است و باعث رفع یبوست هم می‌شود. ضمن اینکه می‌تواند به هضم غذا هم کمک بکند. البته باید بدانید عاملی به نام عامل آزادکننده هیستامین، در خربزه وجود دارد. بنابراین با مصرف این خوراکی، احتمال تشدید سرماخوردگی یا ابتلا به حساسیت در افرادی که مستعد ابتلا به آن هستند، بالا می‌رود. به همین دلیل اگر سرما خورده‌اید یا علایم حساسیت دارید، دور این خوراکی را خط بکشید. هر 100 گرم خربزه، حدود 23 کیلوکالری انرژی دارد. البته هرچه میزان شیرینی آن بیشتر باشد، کالری‌اش بالاتر خواهد بود.

5-دوغ و شیر

خیلی از ما عادت داریم در میان تماشای برنامه‌های تلویزیونی، مقداری نوشیدنی مانند نوشابه‌های شیرین و گازدار هم مصرف کنیم. این عادت، به‌هیچ عنوان عادت خوبی نیست. خود نوشیدنی‌های گازدار و بسیار شیرین، نوعی محرک برای مغز محسوب می‌شوند و اجازه آرامش و تمدد اعصاب را به ما نمی‌دهند. به همین دلیل توصیه می‌شود اگر قصد نوشیدن یک لیوان نوشیدنی هنگام تماشای تلویزیون را داشتید، حتما شیر و دوغ کم‌نمک را جایگزین سایر نوشیدنی‌هایتان بکنید. به‌طور کلی، شیر، ماست و دوغ جزو خوراکی‌های آرام‌بخش، طبقه‌بندی می‌شوند. مصرف این محصولات به دو دلیل باعث ایجاد آرامش می‌شود؛ اول به دلیل نوع پروتئین موجود در آنها و دوم هم به دلیل اینکه پس از مصرف شیر و ماست، جذب ماده قندی موجود در آنها باعث افزایش سطح اسید آمینه تریپتوفان در خون می‌شود و به همین دلیل هم نوعی آرامش عصبی در فرد مصرف‌کننده به وجود می‌آید. با این حساب می‌توان گفت مصرف شیر و سایر لبنیات در طول تماشای برنامه‌های هیجان‌انگیز و سرشار از استرس تلویزیونی می‌تواند به افراد آرامش بدهد و جلوی پرخوری‌های آنها را بگیرد. هریک لیوان شیر (با چربی متوسط) حاوی 110 کیلوکالری انرژی، هریک لیوان دوغ حاوی 35 کیلوکالری انرژی و هر 100 گرم ماست هم حاوی حدود 55 کیلوکالری انرژی است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات