برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

5 ویروس خطرناک تر از ابولا

5 ویروس خطرناک تر از ابولا 5 ویروس خطرناک تر از ابولا

گرچه نرخ مرگ‌ومیر ناشی از شیوع ویروس ابولا گستردگی سابق را ندارد اما همچنان اکثر مبتلایان از این بیماری جان سالم به در نمی‌برند.

کارشناسان حوزه سلامت در آمریکا معتقدند در حالی که بیش از 2000 نفر در غرب آفریقا بر اثر ابتلا به ویروس ابولا جان خود را از دست داده اند خطر شیوع آن در میان مردم آمریکا و دیگر کشورهای توسعه یافته وجود ندارد.

پزشکان آمریکایی براین باورند که در حقیقت ویروس های دیگری وجود دارند که نسبت به ویروس ابولا خطرناک تر و تهدیدآورتر هستند.

همچنین گرچه برخی از این ویروس ها میزان مرگ و میر کمتری نسبت به ابولا دارند در میان کشورهای توسعه یافته شایعتر هستند و در مقایسه با ابولا تلفات بیشتری بر جای می گذارند.

لایوساینس در مطلبی به پنج ویروس که در مقایسه با ویروس ابولا خطرناک تر هستند اشاره کرده است:

هاری: طی 100 سال گذشته، هاری به عنوان تهدیدی عمومی برای سلامت مردم آمریکا به طور قابل توجهی کاهش یافته است. اکنون در حدود دو نفر در سال در این کشور بر اثر ابتلا به ویروس هاری جان خود را از دست می دهند. این ویروس از طریق بزاق حیوانات آلوده همچون سگ و خفاش و هنگام گازگرفتگی وارد بدن مشخص می شود.

افراد به محض آنکه توسط حیوان آلوده دچار گازگرفتگی شدند باید واکسن هاری دریافت کنند تا از بروز عفونت جلوگیری شود. هاری در میان ویروس ها یکی از بالاترین میزان مرگ و میرها را دارا است. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، تقریبا سالانه در آفریقا و آسیا 55 هزار نفر بر اثر هاری جان خود را از دست می دهند.

اچ آی وی: اگرچه تعداد مرگ و میرهای سالانه بر اثر ویروس ایدز طی سال های اخیر کاهش یافته اما برآوردها حاکی از آن است بیش از یک میلیون نفر از مردم جهان در سال 2012 میلادی بر اثر این ویروس و سندرم نقص خودایمنی فوت کرده اند. این ویروس به سلول های ایمنی بدن حمله می کند و با گذشت زمان موجب ضعف سیستم ایمنی می شود.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا، در سال 2010 میلادی حدود 15 هزار و 500 نفر در این کشور بر اثر ابتلا به ایدز فوت کرده اند. همچنین در مجموع از زمان شناسایی این بیماری در سال 1981 میلادی، 650 هزار نفر در آمریکا جان خود را بر اثر ایدز از دست داده اند.

آنفلوآنزا: ویروس آنفلوآنزا به نظر مرگبار و خطرزا نیست اما هر سال تعداد قربانیان آن بیش از ابولاست. تعداد دقیق افرادی که سالانه بر اثر ابتلا به ویروس آنفلوآنزای فصلی فوت می کنند مورد بحث است اما طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا به طور متوسط در سال بین 3000 تا 49 هزار نفر در این کشور بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا کشته می شوند.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، ویروس آنفلوآنزا به شدت مسری است و در مقایسه با قربانیان آن تعداد زیادی به این ویروس مبتلا می شوند به گونه ای که در سال، سه تا پنج میلیون نفر بر اثر ابتلا به این ویروس بیمار می شوند. همچنین در سال در سراسر جهان 250 هزار تا 500 هزار نفر به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست می دهند.

ویروس های ناقله از پشه: این ویروس ها که از گزیدگی پشه آلوده منتقل می شود شامل تب زرد، تب دانگ و نیل غربی می شوند و سالانه در سراسر جهان بیش از 50 هزار قربانی برجای می گذارند. حداقل 40 درصد مردم جهان در معرض مرگ و بیماری های ناشی از نیش پشه آلوده به ویروس ها هستند.

تب دانگ که در بخش های آمریکای جنوبی، مکزیک، آفریقا و آسیا شیوع دارد، سالانه موجب مرگ 22 هزار نفر می شود. علاوه بر این تب زرد از تب دانگ نیز مرگبارتر است به گونه ای که طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، 30 هزار نفر در جهان بر اثر آن جان خود را از دست می دهند.

روتاویروس: تمام افراد در معرض ابتلا به این ویروس نیستند. هرچند کودکان سراسر جهان از گروه هایی به حساب می آیند که این ویروس در دستگاه گوارش می تواند مشکلات جدی برای آنان ایجاد کند. تقریبا 111 میلیون مورد از التهاب های معده در جهان از روتاویروس ناشی می شود. همچنین اکثریت قابل توجهی از مبتلایان به این ویروس از میان کودکان زیر پنج سال هستند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات