برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

علاقه به خوراکی های خاص و رابطه آن با بیماری ها

علاقه به خوراکی های خاص و رابطه آن با بیماری ها هوس‌های غذایی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وضعیت سلامتی شما باشد؛ یعنی اینکه تمایل زیاد به مصرف یک ماده‌ی غذایی می‌تواند ناشی از کمبود برخی از مواد مغذی در بدنتان باشد.
شور می‌خورید یا شیرین؟ بیسکویت و چیپس خورید یا شکلات خور؟ مدام قهوه می‌نوشید یا عشق نوشابه‌اید؟ تمام این هوس‌های غذایی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وضعیت سلامتی شما باشد؛ یعنی اینکه تمایل زیاد به مصرف یک ماده‌ی غذایی می‌تواند ناشی از کمبود برخی از مواد مغذی در بدنتان باشد.
البته حواستان باشد که می‌گوییم «می‌تواند» نشان‌دهنده‌ کمبودی باشد. برای مطمئن شدن باید تحت نظر پزشک آزمایش بدهید و وضعیتتان بررسی شود. با ما باشید تا بگوییم تمایل شدید به هر ماده‌ غذایی امکان کمبود کدام ماده‌ مغذی در بدن را نمایان می‌سازد.
 

اگر عاشق شکلات هستید

به عقیده‌ برخی از متخصصان میل شدید به خوردن شکلات ممکن است ناشی از کمبود جزئی منیزیم باشد. شکلات یکی از منابع غذایی سرشار از منیزیم است و به همین دلیل اگر با کمبود این ماده‌ مغذی مواجه باشید امکان دارد تمایل زیادی به مصرف شکلات در بدنتان شکل بگیرد.
 

جایگزین‌های شکلات برای تامین منیزیم بدن

منیزیم برای سلامتی بدن از سلامت عصب‌ها گرفته تا استخوان‌ها و سیستم ایمنی لازم و ضروری است. این ماده‌ معدنی در دانه‌ها و مغزها و همچنین توت‌ها نیز وجود دارد. برای پر کردن باک منیزیم‌تان حتماً سبزیجات و به خصوص سیب‌زمینی شیرین (سرشار از آنتی‌اکسیدان قوی لیکوپن) را در برنامه‌ غذایی‌تان داشته باشید.
اگر عاشق انواع آبنبات‌ها هستید احتمال دارد قند خونتان پایین باشد. علاوه بر این میل شدید به مصرف آبنبات‌ها به دلیل کمبود کروم نیز شکل می‌گیرد. کروم وظیفه‌ تنظیم قند خون را بر عهده دارد. برای همین جای تعجب نیست که با کمبود آن میل شدیدی به مصرف آبنبات داشته باشید.
 

منابع غذایی دیگر کروم

کروم در بروکلی و مرغ نیز وجود دارد و لازم نیست برای افزایش میزان این ماده در بدنتان مدام آبنبات میل کنید. توجه داشته باشید که مکمل‌های کروم نیز وجود دارد که می‌توانید با مشورت پزشک از آن‌ها استفاده کنید.
 

اگر عاشق قهوه هستید

اگر احساس خستگی می‌کنید و ناگهان هوس نوشیدن قهوه به سرتان می‌زند امکان دارد که با کمبود آهن مواجه شده باشید. باید بدانید که حدود 40 درصد خانم‌های بین 19 تا 34 ساله از کمبود این ماده‌ معدنی رنج می‌برند. کمبود آهن به دلیل عادت ماهانه در خانم‌ها بیشتر است.
 

منابع غذایی آهن

شاید نوشیدن یک فنجان قهوه به مدت چند ساعت خستگی را از تنتان به در کند اما برای اینکه مشکل را به طور ریشه‌ای حل کنید با مصرف گوشت قرمز و سبزیجات سبز که سرشار از آهن هستند کمبود این ماده را در بدنتان از بین ببرید. توصیه می‌کنیم حتماً آزمایش خون بدهید و در صورت تجویز پزشک مکمل مصرف کنید.
 

اگر عاشق سیب‌زمینی سرخ‌کرده هستید

به احتمال زیاد میل شدید شما به خوردن سیب‌زمینی سرخ‌کرده به دلیل نمکی باشد که به آن اضافه می‌کنید. این میل شدید ممکن است علامت کم‌آبی بدن به ویژه در فصل گرما و یا بعد از ورزش باشد.
 
چه باید کرد؟
اگر اهل ورزش هستید حتماً از نوشیدنی‌های مخصوص ورزشکاران استفاده کنید تا آب بدن تامین و جبران الکترولیت‌های از دست رفته شود. هر روز به میزان کافی آب بنوشید و از میوه‌های آب‌دار استفاده کنید.
 

اگر عاشق نوشیدنی‌های گازدار هستید

عشق نوشابه‌اید؟ هر جا می‌روید قبل از هر سفارشی اول نوشابه‌تان را باز می‌کنید؟ میل شدید به نوشیدن انواع نوشیدنی‌های گازدار می‌تواند نشان‌دهنده‌ نیاز بدن به کلسیم باشد.
باید بدانید که نتایج برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف نوشیدنی‌های گازدار از نوع کولاها با کاهش تراکم استخوانی در خانم‌ها ارتباط دارد. در واقع هر چه نیازتان به کلسیم بیشتر می‌شود میلتان به خوردن نوشابه نیز بیشتر می‌شود. هر چه نوشابه‌ بیشتری بخورید نیز ذخیره‌ کلسیم تان کاهش یافته و دچار کمبود می‌شوید. در واقع بدنتان دچار یک دور باطل می‌شود.
 
چه باید کرد؟
در نوشابه‌ها را سفت ببندید و به طرفشان نروید. کلسیم مورد نیاز بدنتان را با مصرف شیر و محصولات لبنی کم چرب و همچنین مصرف سبزیجات سبز تامین کنید.
 

اگر عاشق همبرگر هستید

میل به مصرف گوشت قرمز ارتباط زیادی با طعم و بوی دلپذیر آن دارد اما همین میل شدید می‌تواند نشان‌دهنده‌ کمبود پروتئین نیز باشد. توجه داشته باشید که خوردن زیاد همبرگر و مشتری دائم فست فودها شدن می‌تواند به سلامتی‌تان آسیب برساند.
 
چه باید کرد؟
لطفاً خیلی زود با اولین فست‌فود سر کوچه‌تان تماس نگیرید. خوردن دائم همبرگرهای بیرون به سلامتی‌تان آسیب خواهد زد. خودتان در منزل یک تکه گوشت بدون چربی را پخته و میل کنید. به خاطر اینکه حاوی پروتئین بیشتری است.
 

اگر عاشق هله‌هوله‌هایی هستید که زیر دندان صدا می‌دهند

اگر عاشق بیسکویت ترد، چوب شور، چیپس و غیره هستید زمان آن رسیده تا در سبک زندگی‌تان تغییراتی ایجاد کنید. چون امکان دارد نشان‌دهنده‌ استرس درونی‌تان باشد. علاوه بر این غدد فوق کلیوی شما مشغول ترشح زیاد هورمون‌هایی مانند کورتیزول (هورمون استرس) هستند که این کار نیاز به سدیم دارد؛ یعنی همان نمک خودمان. اگر میل زیادی به مصرف این قبیل هله‌هوله‌های شور دارید احتمالاً آدم مضطربی هستید.
 
چه باید کرد؟
حفظ آرامش، ورزش، تمرکز روی شیوه‌ی تنفس می‌تواند به کاهش ترشح کورتیزول کمک کند. اگر میل زیادی به مصرف مواد غذایی شور دارید بهتر است به سمت منابع طبیعی سدیم مانند آرتیشو روی بیاورید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات