برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

بهترین زمان برای خوردن مکمل های کلسیم

بهترین زمان برای خوردن مکمل های کلسیم اگرچه رژیم غذایی بهترین راه برای دریافت کلسیم مورد نیاز بدن است اما مکمل های کلسیمی می توانند گزینه ای جایگزین برای افرادی باشند که رژیم خوب و صحیح کلسیمی نداشته اند. یکی از سوالات بیماران این است که بهترین زمان برای خوردن داروهای مکمل کلسیمی چه زمانی است؟
کلسیم یکی از عناصر ضروری برای سلامت استخوان است. اگرچه رژیم غذایی بهترین راه برای دریافت کلسیم مورد نیاز بدن است اما مکمل های کلسیم می توانند گزینه ای جایگزین برای افرادی باشند که رژیم خوب و صحیح کلسیمی نداشته اند. یکی از سوالات بیماران این است که بهترین زمان برای خوردن داروهای مکمل کلسیمی چه زمانی است؟
برای تشخیص زمان خوردن مکمل های کلسیم، به 3 فاکتور اساسی باید توجه کنید:
 
بیشتر بخوانید: 6 نکته درباره کلسیم و ویتامین D
 

1-نوع قرص کلسیم

برچسب دارو را چک کنید و ببینید مکمل کلسیم از چه نوعی است؟ اگر مکمل دارای کلسیم سیترات است، می توانید آن را همراه غذا یا به تنهایی مصرف کنید. اگر مکمل دارای کربنات کلسیم است، بهتر است با غذا میل شود. اسید معده که در حال خوردن غذا تولید می شود به جذب بهتر کربنات کلسیم کمک می کند.
 

2-دوز روزانه

بهترین جذب کلسیم زمانی اتفاق می افتد که در دوزهای کم -500 میلی گرم یا کمتر در هر بار- مصرف شود. بنابراین اگر روزانه 1000 میلی گرم کلسیم مصرف می کنید، بهتر است آن را به دو یا تعداد بیشتر دوز مصرفی تقسیم کرده و همه را یک جا مصرف نکنید.
 
بیشتر بخوانید: توصیه های تغذیه ای برای مقابله با پوکی استخوان
 

3-اگر داروهای دیگری مصرف می کنید

مکمل های کلسیم می توانند با بسیاری از داروهای تجویزی مثل آنتی بیوتیک ها، بیس فسفونات ها و داروهای فشار خون تداخل ایجاد کنند. با پزشک یا داروساز خود در مورد تداخل های احتمالی مکمل کلسیم و داروهای دیگری که مصرف می کنید، مشورت کنید.
ویتامین D جذب کلسیم را افزایش می دهد. بنابراین بهتر است همراه با کلسیم ویتامین D هم مصرف شود.
همچنین مصرف همزمان مکمل های کلسیم با نمک یا قهوه و نوشیدنی های کافئین دار میزان جذب کلسیم را کاهش می دهد، بنابراین از مصرف همزمان آنها پرهیز کنید.
قرص های کربنات کلسیم سنگ ساز هستند و برای جذب شدن نیاز به اسید معده دارند، در صورتی که معده جراحی شده باشد یا قرص های آنتی اسید مصرف شود، کربنات کلسیم جذب نخواهد شد. لذا در افرادی که خطر سنگ کلیه دارند و یا اسید معده آن کاهش یافته، بهتر است از سیترات کلسیم استفاده کنند.
توصیه ما همچنان این است که بهترین راه دریافت عناصر مورد نیاز بدن و از جمله کلسیم، شکل طبیعی آن و داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل است.
اگر در ارتباط با مصرف صحیح مکمل های کلسیمی همچنان سوال و ابهامی دارید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید./
بیشتر بخوانید: ویژگیهای لبنیات خوب برای جذب کلسیم بیشتر

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات