برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

عادت های اشتباه خود را تصحیح کنید

عادت های اشتباه خود را تصحیح کنید خوردن، خوابیدن، نرمش کردن و کارهای دیگری که به صورت تکراری عمری است انجام می دهیم و بسیاری از ما نمی دانیم که اشتباهات ما در انجام دادن آنها چه زیان هایی برای سلامتی دارد.
خوردن، خوابیدن، نرمش کردن و کارهای دیگری که به صورت تکراری عمری است انجام می دهیم و بسیاری از ما نمی دانیم که اشتباهات ما در انجام دادن آنها چه زیان هایی برای سلامتی دارد. سعی کنید از این اشتباهات پرهیز کنید.

نفس کشیدن: هر فرد به طور معمول در یک دقیقه 16 بار نفس می کشد. با این تعداد تنفس افراد عمر متوسطی دارند و کسانی که بیش از این در دقیقه نفس بکشند، طول عمر کمتری خواهد داشت. چون تنفس های او سطحی است و دم و بازدم عمیق ندارد. اخیرا دانشمندان ژاپنی و آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که اگر انسان بتواند تنفس خود را در دقیقه از 16 به 12 کاهش دهد، چیزی حدود 50 سال به عمر خود اضافه کرده است. تنفس عمیق سه مرحله دارد: دم عمیق، نگهداری نفس و بازدم عمیق. سعی کنید با شکم خود نفس بکشید تا قسمتهای تحتانی قفسه سینه و حبابچه های هوا پر شود. در تنفس عمیق دردی را در قسمت فوقانی شکم (دیافراگم) حس خواهید کرد. اغلب مردم از قفسه سینه نفس می‌کشند و از دیافراگم کمک نمی‌گیرند.تنفس عمیق باعث کنترل هیجان های عصبی، آرامش، کنترل عواطف، حس رهایی و خلاقیت می گردد. تنفس عمیق به ویژه هنگام ورزش کردن تاثیر مثبتی روی میزان اکسیژن دریافتی می‌گذارد.
 
دوش گرفتن: حمام کردن بیش از چند روز در هفته، باعث از بین رفتن چربی‌های مو به نام سبوم (sebum) می‌شود، و در واقع مو‌ها را چرب‌تر می‌کند. با از بین رفتن سبوم، غدد چربی برای جبران کار، سبوم بیش از حد تولید می‌کند. دوش آب داغ طولانی مدت باعث خشکی پوست می‌شود از طرفی باکتری‌های مفید روی پوست از بین می‌رود.
 
ورزش: ورزش کردن نیز قوانین خاص خودش را دارد. گاهی با این تصور که ورزش ذاتا فعالیت مفیدی است، بدلیل درست عمل نکردن به خودمان آسیب می زنیم. انجام حرکات کششی و نرم به مدت 15 دقیقه قبل از ورزش کردن حتی اگر یک پیاده روی ساده باشد، پوشیدن کفش ورزشی مناسب، پوشیدن لباس مناسب، نوشیدن آب به مقدار کافی قبل و حین و بعد از ورزش کردن برای تنظیم غلظت خون و انجام حرکات ورزشی به روش صحیح و متناسب با وضعیت بدنی و نوع بیماری خاصی که احتمالا دارید، تنها چند مورد از اصولی است که باید رعایت کنید.
نتایج مطالعات دانشمندان مختلف نشان می دهد که هنوز اتفاق نظری میان آنها درباره بهترین زمان ورزش کردن وجود ندارد ولی به نظر می رسد با توجه به ساعت زیستی بدن و دما و ترشح هورمون ها در بدن بهترین زمان برای ورزش کردن، بعداز ظهرها و حدود ساعت 6 بعد از ظهر است.
 
خوردن: گفته می‌شود، صبحانه نخوردن برای بدن مضر است، مصرف بیش از حد گوشت قرمز به سلامت آسیب می‌رساند، میوه جات و سبزیجات باید در سبد غذایی باشند و ... اما آنچه باید بدانید این است که حتی غذای سالم اگر بدون جویدن کامل و با سرعت زیاد خورده شود، در بدن اختلال به وجود می‌آورد. جویدن کامل غذا نقش مهمی در افزایش جذب ویتامین ها و مواد معدنی، حفظ وزن سالم، ترکیب کامل ماده غذایی با بزاق دهان، نیاز به انرزی کمتر برای هضم غذا، حفظ سلامت دندان ها، کاهش باکتری اضافه در روده ها و لذت بردن از غذا می شودوقتی غذا خوب جویده نشود، پیغام سیر شدن به مغز نمی‌رسد و در نتیجه فرد با خطر چاقی مفرط روبه رو می‌شود.
 
شستن دست‌ها: علاوه بر شستن درست دست‌ها با آب و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه، نکات دیگری نیز در ارتباط با بهداشت دست وجود دارد که باید به آن توجه شود. به عنوان نمونه می‌توان به استفاده از صابون‌های ضد باکتریایی اشاره کرد. این نوع صابون حاوی ماده شیمیایی به نام تریکلوسان است که می‌تواند با هورمون ها تداخل پیدا کند و حتی موجب رشد باکتری های مقاوم به دارو شود. سازمان غذا و داروی آمریکا بخ تازگی اعلام کرده هنوز هیچ مدرک پزشکی به دست نیامده که ثابت کند صابون های آنتی باکتریال برای جلوگیری از انتشار باکتری ها و میکروب ها مفیدند. بسیاری از مصرف کنندگان بر این باورند که با این شوینده ها می توانند خود را در مقابل بیماری محافظت کنند.
 
خواب: خواب ناکافی روی عملکرد حافظه، یادگیری، خلاقیت، بازدهی و تعادل عاطفی تاثیر می‌گذارد. خوابیدن به مدت کمتر از آنچه توصیه شده است، پیامدهای زیادی از جمله کوتاه شدن عمر را به همراه دارد. ناکافی، تأثیر قابل توجهی روی بیش از 700 ژن در بدن دارد.
این امر موجب می شود که فعالیت عده ای ژن کاهش یابد و عده ای دیگر بیش از حد فعال شوند. وقتی که فردی خواب ناکافی دارد، ژن های مرتبط با ساعت داخلی بدن، متابولیسم، سیستم ایمنی و پاسخ های استرس تحت تأثیر قرار می گیرند و باعث بروز بیماری های قلبی، اختلالات ذهنی و چاقی می شود. بطور متوسط 7 ساعت خواب در شبانه روز برای بدن کافی است و خواب بیشتر از 8 ساعت و کمتر از 6 ساعت، به سلامت جسم و روح آسیب وارد می کند.
تنها اصلاح کردن برنامه خواب کافی نیست. برای داشتن خواب بهتر نکاتی از جمله ورزش، خاموش کردن تلفن همراه هنگام خواب و... را در نظر بگیرید.
 
بهره وری: انجام دادن چند کار مهم همزمان تقریبا ناممکن است، زیرا با این کار تمرکز فرد پایین می‌آید. پس برای به دست آوردن نتیجه بهتر، کار‌ها را به صورت جداگانه انجام دهید و بین کار استراحت داشته باشید.
 
مسواک زدن: بلافاصله پس از مصرف غذا یا نوشیدنی‌های اسیدی نباید مسواک زد زیرا مسواک زدن باعث می‌شود اسید در مینای دندان راه پیدا کند. بهتر است پس از خوردن این مواد نیم ساعت صبر کنید یا دهان را با آب بشویید. همچنین از مسواک نرم استفاده کنید و فشار زیادی روی لثه و دندان وارد نکنید.
 
نشستن: نشستن بیش از چند ساعت در روز احتمال بروز بیماری‌هایی مانند دیابت یا مشکلات قلبی عروقی را افزایش می‌دهد وحتی باعث کاهش طول عمر نیز می‌شود. تحقیقات جدید نشان داده است که افرادی که به دلیل نوع کار بسیار پشت میز می نشینند دچار بیماری های متابولیک به دلیل تجمع لیپاز در خون و چربی ها و در نهایت عضلات بدن که سبب مشکلات بسیاری مانند  افزایش چربی خون، بیماری های قلبی، دیابت  و سایر بیماری های متابولک می شود، می گردند. در تحقیق جدیدی که در دانشگاه هاروارد صورت گرفته مشخص شد کاهش میزان زمان نشستن در طول روز به کمتر از سه ساعت میتواند طول عمر انسان را تا 2 سال افزایش دهد.
در محل کار بهتر است هرازگاهی به بهانه آب خوردن، پاسخ به تلفن، باز کردن پنجره و... از پشت میز بلند شوید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات