برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

درباره سرطان اشتباه فکر نکنید!

درباره سرطان اشتباه فکر نکنید! نمونه‌برداری در اغلب سرطان‌ها باعث پخش شدن آن می‌شود. این باور نادرست است.
نمونه‌برداری در اغلب سرطان‌ها باعث پخش شدن آن می‌شود. این باور نادرست است. در ادامه به چند نمونه دیگر از باورهای اشتباه درباره سرطان اشاره می کنیم.-اگر مبتلا به سرطان شوید، معمولا به علت سابقه خانوادگی سرطان در شماست. این باور نادرست است. بررسی‌ها در آمریکا نشان داده است که نیمی از مردان و یک سوم زنان در آمریکا در نقطه‌ای از زندگی‌شان به نوعی سرطان مبتلا خواهند شد، اما فقط یک بیستم این موارد به ژن‌های به ارث‌رسیده از والدین مرتبط است.
 
2-مصرف زیاد مشروبات الکی احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. این باور درست است. نوشیدن مشروبات الکی احتمال سرطان دهان، کبد، روده بزرگ، سرطان و سایر سرطان‌ها را بالا می‌برد. نوع مشروب الکی اهمیتی ندارد، بلکه میزان مصرف الکل است مهم است. هر چه مصرف الکل بیشتر باشد، خطر سرطان بالا می‌رود.
 
3-قندهای مصنوعی سرطان‌زا هستند. شواهدی وجود ندارد که مصرف شیرین‌کننده‌های مصنوعی باعث سرطان شود. بررسی‌ها رابطه‌ای میان شیرین‌کننده‌های آسپارتام، سوکرالوز و ساکارین و سرطان در انسان‌ها را نشان نداده‌اند. شیرین‌کننده‌های جدیدتر مانند سوربیتول و استویا هم بی‌خطر به نظر می‌رسند.
 
4-استفاده از دئودورانت احتمال دچار شدن به سرطان پستان را افزایش می‌دهد. مصرف دئودورانت‌ها یا ضدعرق‌ها بی‌خطر است. بررسی‌های متقن و شواهد قطعی درباره اینکه استفاده از ضدعرق‌ها باعث دچار شدن شما به سرطان پستان شودَ وجود ندارد.
 
5-مصرف زیاد گوشت‌های فراوری‌شده احتمال دچار شدن به سرطان را افزایش می‌دهد. افرادی که به میزان زیاد گوشت‌های فراوری‌شده، مانند هات‌داگ یا کالباس می‌خورند، با احتمال بیشتری ممکن است به سرطان روده بزرگ مبتلا شوند، این ممکن است به علت وجود بیشترنیتریت‌ها در این گوشت‌ها باشد که برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و حفظ رنگ به آنها اضافه می‌شود.
 
6-طب سوزنی برای تسکین تهوع ناشی از شیمی‌درمانی سرطان مفید است. طب سوزنی ممکن است به رفع تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی کمک‌کند. طب سوزنی همچنین ممکن است به افرادی که به علت پرتودرمانی دچار خشکی دهان می‌شوند، کمک کند.
 
7-نمونه‌برداری در اغلب سرطان‌ها باعث پخش شدن آن می‌شود. این باور نادرست است. در حین نمونه‌برداری یا بیوپسی، پزشک تکه کوچکی از بافت را از بدن شما برمی‌دارد تا از لحاظ وجود سرطان بررسی شود. در اغلب سرطان‌ها، بسیار نامحتمل است که این عمل باعث انتشار سرطان شود. سرطان تخمدان در این مورد استثنا است. پزشکان معمولا از تخمدان بیوپسی نمی‌کنند، چرا که خطر انتشار سلول‌های سرطانی وجود دارد.
 
8-ورزش خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. درست است. ورزش به همراه تغذیه سالم و کنترل وزن باعث می‌شود، احتمال ابتلا به برخی از سرطان‌ها از جمله سرطان پستان و سرطان روده بزرگ کاهش پیدا کند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات