برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

رژیم های اپلیکیشنی چقدر قابل اعتمادند؟

رژیم های اپلیکیشنی چقدر قابل اعتمادند؟ اپلیکیشن های رژیم به دلیل رایگان و در دسترس بودن طرفداران زیادی دارند. این برنامه‌ها، بیشتر بر اساس کالری مواد غذایی طراحی شده‌اند و کمک می‌کنند که افراد با توجه به چند نکته ساده وزن‌شان را کم کنند. رژیم‌های این برنامه‌ها تا چه میزان علمی است و آیا رژیم‌هایی که ارائه می‌کنند، می‌تواند همه نیازهای فرد را در نظر بگیرد؟

استفاده از اینترنت و فضای مجازی به سرعت جزیی از زندگی روزمره همه ما شده و به تبع آن، بسیاری از برنامه‌های زندگی نیز از طریق اپلیکیشن‌ها انجام می‌شود. نمونه بارز آن، استفاده از نرم‌افزار‌های مختلف حتی برای گرفتن رژیم‌های چاقی و لاغری یا برنامه‌های ورزشی است.

به گزارش «بهپو»، با توجه به تغییر شیوه زندگی مردم، چاقی در تمام دنیا رو به افزایش است. این در حالی است که بیش از نیمی از مردان و زنان ایرانی یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند. بررسی‌های وزارت بهداشت نشان می‌دهد، در ظرف دو دهه گذشته، چاقی در کودکان 2 برابر شده است و این موضوع یعنی اینکه کودکان در آینده به بزرگسالانی چاق تبدیل خواهند شد اما رژیم گرفتن و کم کردن وزن هم اراده می‌خواهد و هم پول و برنامه‌ریزی. همین موضوع باعث می‌شود خیلی‌ها ترجیح بدهند راه‌های میانبر را انتخاب کنند و اپلیکیشن‌های رژیم، یکی از همین راه‌های میانبری است که تعدادشان کم هم نبوده و نیست. این برنامه‌ها، بیشتر بر اساس کالری مواد غذایی طراحی شده‌اند و با رژیم‌هایی که ارائه می‌دهند، کمک می‌کنند که افراد با توجه به چند نکته ساده وزن‌شان را کم کنند.

مساله مهم این است که رژیم‌های این برنامه‌ها تا چه میزان علمی است و آیا رژیم‌هایی که ارائه می‌کنند، می‌تواند همه نیازهای فرد را در نظر بگیرد؟ «زهرا عبداللهی»، رییس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در این باره توضیح می دهد.

 

بیشتر بخوانید: چرا برنامه های کاهش وزن به نتیجه نمی رسند؟

 

نرم افزار‌های لاغری بیشتر بر اساس کالری، رژیم تجویز می‌کنند

نکته مهم در مورد نرم‌افزارهای لاغری این است که مثل متخصص تغذیه نیست که تمام شرایط فرد اعم از آزمایش‌ها، متابولیسم و سابقه فامیلی، سابقه دارویی و عادت‌های غذایی او را در نظر بگیرد. به طور کلی، نسبت به مشخصاتی که فرد بیان می‌کند، محاسبه کالری انجام می‌دهد و براساس محاسبه کالری، توصیه غذایی تعیین می‌کند.

اولا توصیه غذایی این نرم‌افزار‌ها براساس واحد کالری است که در دنیا این روش رژیم‌درمانی منسوخ شده است. درحقیقت، این برنامه‌ها طوری طراحی شده‌اند که مواد غذایی را براساس میزان کالری فهرست می‌کنند و در وعده‌های غذایی به فرد می‌دهند، در صورتی که در حال حاضر کالری‌های مواد غذایی براساس گزارش‌های جدید متفاوت است. به طور مثال، اگر در اینترنت جستجو کنیم، کالری یک عدد بیسکویت سبوس‌دار چه میزان است، یک سایت نوشته 40 کیلوکالری انرژی دارد و یک سایت 15 کیلوکالری برای آن محاسبه کرده است بنابراین تفاوت در محاسبه میزان کالری مواد غذایی وجود دارد و رژیم‌نویسی نوین براساس میزان کالری نیست، بلکه براساس واحد‌هاست که مواد غذایی را براساس آن تقسیم‌بندی می‌کنند. تعیین میزان کالری کار پیچیده‌ای است زیرا مواد غذایی باید در فضایی بسوزد و از میزان حرارتی که تولید می‌کند میزان کالری آن مشخص می‌شود.

بسیاری از مواد غذایی که در کتاب‌های خارجی هستند در کشور ما وجود ندارد و خیلی از مواد غذایی که در کشور ما مصرف می‌شود در کشور‌های دیگر نیست بنابراین ما میزان دقیق کالری موادغذایی داخلی را نداریم، به‌ویژه اینکه رژیم غذایی ما ایرانی‌ها ترکیبی است، مثل خورش‌ها، کوکو، کتلت، میرزاقاسمی و کشک‌وبادمجان بنابراین اطلاعات دقیقی در مورد میزان کالری مواد غذایی نیست، در صورتی که در بسیاری از کشور‌های دنیا غذاهای مخلوط کمتر مصرف می‌شود، مثل یک تکه استیک با نان یا یک تکه نان با سیب زمینی.

باید توجه داشته باشیم وقتی فرد، خودش را به نرم‌افزار می‌سپارد، نرم‌افزار برایش محاسبه کالری می‌کند و هیچ هوشمندی خاصی در مورد رژیم و شرایط فرد ندارد. فردی که می‌خواهد رژیم بگیرد باید آزمایش‌های متفاوتی انجام دهد و بعد حساسیت و آلرژی به غذاهای مختلف را بررسی کند، این که چه داروهایی استفاده می‌کند؟ فشارخون و قندخون دارد یا نه؟ من افرادی را دیده‌ام که مشکلات کلیوی داشتند؛ یعنی سطح اوره خونشان بالا بوده و رژیم‌های نرم‌افزاری گرفته‌اند و وضعیت کلیه‌هایشان بدتر شده و حتی کار به دیالیز کشیده شده است.

رژیم علمی، رژیمی است که از هر 5 گروه اصلی مواد غذایی در آن باشد و حتما آزمایش‌ها و سابقه دارویی و بیماری فرد در نظر گرفته شده باشد و رژیم براساس شیوه زندگی و عادت‌های غذایی او تنظیم شود. نرم‌افزارها هر بار میزان انرژی مواد غذایی را کمتر می‌کنند و اینقدر سطح انرژی گاهی پایین می‌آید که بدن به انرژی پایین عادت می‌کند و در اصطلاح می‌گویند مقاومت وزن ایجاد می‌شود. در این شرایط بدن احساس نمی‌کند میزان انرژی‌اش پایین آمده، بلکه تصور می‌کند شرایط گرسنگی است و سطح سوخت‌وسازش را پایین می‌آورد تا بتواند با گرسنگی مقابله کند.

 

بیشتر بخوانید: قدم به قدم مبارزه با چربی شکمی، دشمن شماره یک سلامتی

 

حتی انجمن رژیم‌شناسی آمریکا هم اعتقاد دارد نرم افزار‌ها در صورتی معتبر خواهند بود که زیر نظر متخصص تغذیه اداره شوند. درحقیقت، جذابیت رژیم‌های اپلیکیشنی این است که کار فرد را راحت می‌کند و نیاز به مراجعه ندارد. ما از مردم می‌خواهیم برای هر رژیمی نزد متخصص تغذیه بروند. هر مشاوره و رژیم‌درمانی که در مطب و به صورت حضوری انجام می‌شود، 30 دقیقه طول می‌کشد ولی نرم‌افزار‌ها زمانی برای بیمار در نظر نمی‌گیرند. برخی سایت‌های رژیم‌درمانی هستند که بعد از مراجعه اول فرد به متخصص تغذیه، رژیم دوم و سوم را می‌گویند آنلاین باشد یا مشاوره آنلاین انجام می‌دهند. این کار توجیه دارد ولی باز هم بهترین نوع رژیم، نوع چهره‌به‌چهره و مراجعه به متخصص است. ما رژیم‌های آنلاین و پرسش و پاسخ را نسبت به رژیم‌های اپلیکیشنی، بهتر می‌دانیم ولی در هر صورت بیمار باید به صورت رودررو وضعیتش را به متخصص یا مشاور گزارش کند.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «هفته نامه سلامت»، نرم‌افزار‌هایی که با نظارت متخصص تغذیه طراحی شده و تحت نظارت وی باشند، مشکلی ندارند اما خیلی مهم است که رژیم‌های ارائه‌شده، اساس علمی داشته باشند. به همین منظور، برای مشاوره تغذیه یا رژیم‌های چاقی و لاغری حتما لازم است به متخصص تغذیه مراجعه کرد، در غیراین صورت قابل‌اعتماد نیست./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات