برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

عوارض قلبی کرونا تا ماه‌ها پس از بهبودی در کمین مبتلایان

عوارض قلبی کرونا تا ماه‌ها پس از بهبودی در کمین مبتلایان مطالعات اخیر نشان می‌دهد ویروس کرونا مستقیم به عضلات قلب آسیب می‌زند و این آسیب می‌تواند ماه‌ها پس از بهبودی کرونا ظاهر شود.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد ویروس کرونا مستقیم به عضلات قلب آسیب می‌زند و این آسیب می‌تواند ماه‌ها پس از بهبودی کرونا ظاهر شود.

به گزارش «بهپو»، مطالعات نشان می‌دهد عوارض قلبی کرونا در بیماران بهبودیافته حتی ماه‌ها پس از درمان نیز قابل مشاهده است و این عوارض حتی در بیمارانی که به درجه خفیف مبتلا بوده‌اند نیز دیده می‌شود.

مطالعات قبلی نشان داد؛ افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی در صورت ابتلا به کووید ۱۹ علائم شدیدی را تجربه می‌کنند. مطالعات جدید نشان می‌دهد ویروس جدید کرونا مستقیم به عضلات قلب حمله می‌کند و بیماران پس از بهبودی احتمالا مشکلات قلبی خواهند داشت.

این مطالعه با بررسی ۱۰۰ بیمار بهبودیافته با میانگین سنی ۴۹ سال نشان می‌دهد، ۷۸ درصد از این افراد حدود ۷۱ روز پس از تشخیص اولیه، ناهنجاری‌های قلبی عروقی داشتند و در۶۰ درصد علائم التهاب میوکارد دیده شد. این مطالعه با استفاده از روش تصویربرداری CMR صورت گرفته است.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «ساینس»، این مطالعه نشان می‌دهد توفان سایتوکین علاوه بر آسیب به ریه، بافت قلب را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. توفان سایتوکین «cytokine storm» یک واکنش غیر طبیعی ایمنی است، این واکنش نوعی سندرم پاسخ التهابی سیستمیک است و می‌تواند با علائمی مانند تب، خستگی، بی‌اشتهایی، درد مفاصل، تهوع، استفراغ، اسهال، عوارض پوستی، تنفس سریع، تپش قلب، افت فشار خون، تشنج، سردرد، توهم و لرزش همراه باشد. در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ این عارضه می‌تواند منجر به تورم بافت ریه شود.

نتایج این مطالعه در نشریه «JAMA Cardiology» منتشر شده است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات