برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

5 گام مهم برای جلوگیری از پوکی‌استخوان

5 گام مهم برای جلوگیری از پوکی‌استخوان انجمن بین المللی پوکی استخوان با ارائه پنج راهکار موثر زنان را به تقویت عضلات خود، پیشگیری از کاهش تراکم استخوان و نیز کنترل پوکی استخوان کمک می کند که مهمترین آنها به شرح زیر است

پزشکان معتقدند که با رشد میانگین سنی افراد در کشورهای مختلف جهان، تعداد زنان مبتلا به بیماری پوکی استخوان نیز افزایش می‌یابد.
جان کانیس، مدیر انجمن بین المللی پوکی استخوان در این رابطه متذکر شد: پوکی استخوان تهدیدی جدی برای سلامت زنان است و پیش بینی ها نشان داده است که در سراسر جهان از هر سه زن بالای 50 سال یک زن به دلیل ابتلا به پوکی استخوان دچار شکستگی های استخوانی خواهد شد. همچنین بسیاری از زنان در مورد خطرات فزاینده دوران یائسگی ناآگاه هستند و اقدامات پیشگیرانه مناسبی را در این مرحله از زندگی خود انجام نمی دهند.

با رسیدن به سن یائسگی خطر ابتلای زنان به این بیماری افزایش می یابد زیرا در پی تغییرات هورمونی چشمگیر، تراکم استخوان ها به شدت کاهش می یابد و ضعیف می شود.

علاوه بر این، زنان بالای 45 سال بیش از هر بیماری مزمن دیگری مانند دیابت، سکته قلبی یا سرطان سینه به دلیل مشکلات ناشی از پوکی استخوان در بیمارستان ها و مراکز درمانی بستری می شوند.

شکستگی های ناشی از پوکی استخوان اغلب به ناتوانی های حرکتی، افت کیفیت زندگی و در نهایت حتی به مرگ زودرس منجر می شوند.

انجمن بین المللی پوکی استخوان با ارائه پنج راهکار موثر زنان را به تقویت عضلات خود، پیشگیری از کاهش تراکم استخوان و نیز کنترل پوکی استخوان کمک می کند که مهمترین آنها به شرح زیر است:

ورزش کردن: لازم است زنان در طول هفته سه تا چهار بار و به مدت 30 تا 40 دقیقه ورزش کنند.

انتخاب رژیم غذایی سالم برای استخوان ها: زنان می توانند با مصرف غذاهای حاوی کلسیم و پروتئین به همراه میوه ها و سبزیجات این بیماری را تا حد امکان از خود دور کنند و یا زمان بروز آن را به تعویق بیاندازند.

کنار گذاشتن عادات غلط: برای حفظ سلامت استخوان ها ترک سیگار ضروری است. همچنین افراد لاغر نسبت به افرادی که وزن طبیعی و سالم دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند.

آگاهی از عوامل خطرزا: ضروری است زنان در مورد پوکی استخوان آموزش ببینند و مطلع شوند که در صورت ابتلا به آن چه اقداماتی باید انجام دهند.

کنترل سلامت استخوان ها: زنان به هنگام شروع دوران یائسگی باید با مراجعه دوره ای به پزشک تحت آزمایش تراکم استخوان قرار بگیرند تا در صورت کاهش تراکم استخوانی درمان های مناسب برای آنها آغاز شود./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات