برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

ویروس جدید کرونا احتمالا از تابستان 1398 بین ما بوده است

ویروس جدید کرونا احتمالا از تابستان 1398 بین ما بوده است یک بررسی مقدماتی بر اساس افزایش مراجعه‌های بیمارستانی و جستجوهای اینترنتی مربوط به علایم مربوط به ویروس جدید کرونا در شهر ووهان چین نشان می‌‌دهد این ویروس احتمالا از ماه اوت (اواسط مرداد) ۲۰۱۹ در حال گردش بوده است.

یک بررسی مقدماتی بر اساس افزایش مراجعه‌های بیمارستانی و جستجوهای اینترنتی مربوط به علایم مربوط به ویروس جدید کرونا در شهر ووهان چین نشان می‌‌دهد این ویروس احتمالا از ماه اوت (اواسط مرداد) ۲۰۱۹ در حال گردش بوده است.

به گزارش «بهپو»، ویروس جدید کرونا برای نخستین بار در ماه دسامبر (اوایل دی ‌ماه) در بازار غذاهای دریایی در شهر ووهان شناسایی شد.

بعدها کارشناسان تخمین زدند نیاز ژنتیکی این ویروس در میانه ماه نوامبر (اواخر آبان‌ ماه) ظهور کرده است. بر اساس گزارشی که در روزنامه ساوث‌ چاینا مورنینگ پست منتشر شد، «بیمار صفر» در این شیوع را می‌توان تا ۱۷ نوامبر دنبال کرد.

مقاله جدیدی که هنوز کارشناسان مستقل آن را برای انتشار در مجله‌های علمی داوری نکرده‌اند، در حوزه‌ای نسبتا جدید به نام «اپیدمیولوژی دیجیتال» انجام می‌شود.

گروهی از پژوهشگران به سرپرستی الین نسوس از دانشگاه بوستون در آمریکا ۱۱۱ تصویر ماهواره‌ای از ووهان را در فاصله ژانویه ۲۰۱۸ تا آوریل از۲۰۲۰ از لحاظ افزایش مراجعه‌های بیمارستانی تجزیه‌وتحلیل و میزان جستجوی علایم مربوط به کرونا در «بایدو» موتور جستجوی چینی بررسی کردند.

نتایج نشان داد افزایش حجم مراجعان بر مبنای میزان پر شدن پارکینگ بیمارستان ووهان در اوت ۲۰۱۹ شروع شده و در دسامبر ۲۰۱۹ به اوج خود رسیده است.

از آنجایی که جستجو برای کلمه «سرفه» در فصل‌های سالانه آنفلوانزا هم افزایش می‌یابد، این پژوهشگران جستجو‌ها برای کلمه «اسهال» را که علامت اختصاصی‌تر برای کووید-19 است، تجزیه‌وتحلیل کردند.

نتایج نشان داد در ماه اوت افزایش بی‌سابقه‌ای درجستجوها برای کلمه اسهال رخ داده که در فصل‌های قبلی آنفلوانزا دیده نشده بود و با داده‌های جستجوها برای کلمه سرفه هم تطبیق نداشت.

با اینکه علایم تنفسی شایع‌ترین علایم عفونت با ویروس جدید کرونا (سارس- کرونا-۲) هستند، این بررسی نشان داد اسهال ممکن است نقشی مهم در سرایت محلی بیماری داشته باشد.

این پژوهشگران به این نتیجه می‌رسند که با اینکه نمی‌توان به طور قطعی ثابت کرد داده‌های به دست آمده آنها مربوط به شیوع ویروس کروناست، این داده‌ها با نتایج سایر پژوهش‌ها در این باره تطبیق دارد.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «خبرگزاری فرانسه»، این پژوهشگران می‌نویسند: «این یافته‌ها همچنین با این فرضیه تطبیق دارد که ویروس به طور طبیعی در جنوب چین ظهور کرده و بالقوه قبل از آنکه خوشه ووهان شناسایی شود، در حال گردش بوده است.»/

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات