برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

بیماری کاوازاکی ربطی به کرونا ندارد

بیماری کاوازاکی ربطی به کرونا ندارد مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی در مورد اینکه بیماری کاوازکی، نوعی جدید از ویروس کرونا است، تصوری اشتباه و غلط است و تاکنون هیچ گزارش علمی در این خصوص منتشر نشده است.

انتشار پیام هایی نادرست در شبکه های اجتماعی مبنی بر ارتباط بین ویروس کرونا و سندروم کاوازاکی، ضمن طرح سوالات بسیار زیادی از سوی مردم، سبب ایجاد نگرانی هایی در خانواده ها هم شده است که به نظر متخصصان این نگرانی ها بی مورد است.

به گزارش «بهپو»، بیماری کاوازاکی بیش از ۵۰ سال پیش توسط یک متخصص کودکان ژاپنی شناسایی و به نام همین متخصص مشهور شده است. کاوازاکی نوعی واسکولیت است و شریان های کوچک و متوسط را در کودکان زیر 5 سال تحت تاثیر قرار می دهد. تب، ضایعات پوستی، قرمزی چشم، قرمزی گلو و دهان، تورم دست و پا و بزرگ شدن غدد لنفاوی از جمله علایم این بیماری است.

معاون مرکز تحقیقات نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این مورد گفت: مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی در مورد اینکه بیماری کاوازکی، نوعی جدید از ویروس کرونا است، تصوری اشتباه و غلط است و تاکنون هیچ گزارش علمی در این خصوص منتشر نشده است.

«نیما رضایی» ادامه داد: تاکنون کودکان زیادی در دنیا مبتلا به کرونا شدند اما آنان دچار بیماری کاوازاکی نشدند و در مقابل کودکانی به انواع عفونت های مختلف ویروسی و باکتری دچار شده و به سمت ابتلا به کاوازاکی رفتند.

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا باعث بیماری کاوازاکی می شود تصوری اشتباه است، افزود: تاکنون مطالبی علمی در مورد اینکه کرونا عامل کاوازاکی است، گزارش نشده است.

رضایی اظهار داشت: معمولا یک عامل عفونی اعم از ویروس و باکتری کودکان را دچار این بیماری می کند اما ریسک همراهی کرونا با کاوازاکی بیشتر از سایر عفونت های ویروسی نیست.

وی با اشاره به اینکه اخیرا گزارشی منتشر شده که تعدادی از کودکان انگلیسی به دنبال ابتلا به کرونا دچار بیماری کاوازاکی شدند، گفت: فراوانی کرونا در کودکان بسیار کمتر از بزرگسالان است و هنوز ثابت نشده که احتمال ابتلا به کاوازاکی به دنبال ویروس کرونا، بیشتر از ویروس آنفلوآنزا باشد.

 

کاوازاکی قابل درمان است

معاون مرکز تحقیقات نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: بیماری کاوازاکی قابل تشخیص و درمان است و خیلی نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

رضایی با اشاره به اینکه کاوازاکی بیماری جدیدی نیست و از این بابت خانواده ها نباید احساس نگرانی و خطر کنند، افزود: یکی از عواملی که سبب بیماری کاوازاکی می شوند، عفونت های ویروسی است اما اینکه کرونا سبب ابتلا به بیماری کاوازاکی می شود، تصوری اشتباه است.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «ایرنا»، معاون مرکز تحقیقات نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: کاوازاکی شایع ترین التهاب عروق عمومی در کودکان است اما بیماری شایعی در بین کودکان محسوب نمی شود./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات