برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

پیشگیری از کبد چرب با چهار گیاه دارویی

پیشگیری از کبد چرب با چهار گیاه دارویی برای اینکه تاثیر سموم کبدی کمتر شود و از بین برود، بهتر است علاوه بر مصرف غذاهای سالم و کمترفراوری‌شده و صنعتی از برخی گیاهان دارویی استفاده کنید. مداومت در مصرف این گیاهان می‌تواند به خنثی‌سازی سموم کبدی و سلامت کبد کمک کند

در بعضی از موارد گیاهان دارویی یا خوراکی‌های خاصی وجود دارند که به واسطه ترکیبات و مواد شناخته‌شده‌ای‌ که در خود دارند می‌توانند نقش پیشگیری‌کننده داشته باشند.

به گزارش «بهپو»، کبد بزرگ‌ترین پالایشگاه، هم در بدن و هم در دنیاست زیرا در پالایشگاه‌های عادی نهایتا 100 تا 200 ماده تولید می‌شود، اما در کبد 10 هزار ماده تولیدی داریم؛ بنابراین کار کبد بسیار سنگین است. زمانی که غذا یا هر ماده غذایی دیگری می‌خورید، علاوه بر مقداری ماده ارزشمند که در کبد تولید می‌شود یک مقدار مواد زائد هم ایجاد می‌شوند. مواد زائد از غذاهای سنتتیک و شیمیایی بسیار بیشتر تولید می‌شوند و سمی‌تر هم هستند. بنابراین امروزه که افراد از غذاها و مواد شیمیایی‌ بیشتری استفاده می‌کنند، سموم بیشتری هم در کبدشان تولید می‌شود. از این‌رو، در دهه‌های اخیر آمار کبدهای ناکارآمد و چرب بسیار بالا رفته است.

 

بیشتر بخوانید: توصیه های طب سنتی برای پیشگیری از کبد چرب

 

«محمدحسین صالحی‌سورمقی»، متخصص فارماکوگنوزی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این سوال که آیا گیاه دارویی وجود دارد که با مصرف آن از ابتلا به کبد چرب پیشگیری کنیم پاسخ داد: «برای اینکه تاثیر سموم کبدی کمتر شود و از بین برود، بهتر است علاوه بر مصرف غذاهای سالم و کمترفراوری‌شده و صنعتی از برخی گیاهان دارویی استفاده کنید. مداومت در مصرف این گیاهان می‌تواند به خنثی‌سازی سموم کبدی و سلامت کبد کمک کند زیرا کبد هر روز با سموم مختلفی درگیر است بنابراین گیاهان دارویی هم باید هر روز مصرف شوند.»

او ادامه داد: «امروزه 4 گیاه حرف اول را در محافظت از کبد می‌زنند. یکی از بهترین مواد برای پاکسازی کبد که در مورد آن بیش از 2 تا 3 هزار مقاله هم به چاپ رسیده، زردچوبه است. زردچوبه را می‌توان در تمام طول عمر و در تمام روزها استفاده کرد.»

صالحی با اشاره به اینکه مقالات زیادی در مورد گیاه کاسنی هم وجود دارد که تاثیر مثبت آن را روی کبد به اثبات رسانده‌اند گفت: «کاسنی به‌عنوان محافظ بسیار خوب کبد شناخته می‌شود.»

 

بیشتر بخوانید: درمان کبد چرب با گیاهان دارویی

 

شاه تره و خارمریم هم از نظر این متخصص فارماکوگنوزی، گیاهان مفید دیگری هستند که مصرف آنها برای کبد مفید است.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «هفته نامه سلامت»، او در پایان افزود: «خداوند در تمام گیاهان، مواد خنثی‌کننده سموم را قرار داده است. به همین دلیل هرچه فردی میوه و سبزی بیشتری مصرف کند، کمک بیشتری به کبدش کرده است. البته قدرت همه گیاهان برای پاکسازی کبد از سموم یکسان نیست و 4 گیاهی که به آنها اشاره شد، جزو قوی‌ترین پاک‌کننده‌های کبدی هستند. از این‌رو، امروزه بیش از 100 کارخانه داروسازی دنیا سراغ این گیاهان رفته‌اند و از آنها دارو تهیه می‌کنند. مصرف این گیاهان هم برای پیشگیری مناسب است و هم اگر کبد درگیر شود می‌توانند به‌عنوان تسکین و درمان عمل کنند.»/

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات