برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

هشدار درباره ناکارآمدی درمان های جایگزین ام اس

هشدار درباره ناکارآمدی درمان های جایگزین ام اس بسیاری از درمان های جایگزین ام.اس که ادعا می شود می توانند این بیماری را درمان قطعی کنند از نظر علمی ثابت شده نیستند و تنها به مدت کوتاهی علایم را تسکین می دهند.

نایب رییس «انجمن ام اس ایران» ضمن اشاره به اثربخشی داروهای تولید داخل در کنترل این بیماری، نسبت به درمان‌هایی تحت عنوان زنبوردرمانی، طب سوزنی و ... هشدار داد.

به گزارش «بهپو»، «محمدعلی صحراییان» بسیاری از درمان‌های جایگزین برای درمان «ام اس» را بدون پایه علمی ثابت شده دانست و گفت: «درمان‌هایی مانند زنبور درمانی، طب سوزنی و…توانایی کنترل بیماری را ندارند. البته شاید این درمان‌ها بتوانند در کوتاه مدت علایم بیماری ام اس را کاهش دهند، اما این باور که می‌توانند درمان قطعی ام اس باشند، غلط است.»

صحراییان افزود: «ممکن است طی چنین درمان‌هایی علایم بیماری در کوتاه مدت کاهش یابد و برای بیمار این تصور به وجود آید که بیماری تحت کنترل است؛ درحالیکه اینگونه نیست. از طرفی برخی درمان‌های دارویی هم علاوه بر کنترل بیماری، باعث تشدید علایمی همچون حس خستگی و افسردگی در بیمار می‌شوند، اما باید دانست این داروها در دراز مدت توانایی کنترل سیر بیماری را دارند؛ یعنی دقیقاً در نقطه مقابل درمان‌های جایگزین قرار می‌گیرند که تنها توانایی کاهش علایم بیماری در کوتاه مدت را دارند، ولی نمی‌توانند سیر بیماری را کنترل کنند.»

صحراییان با بیان اینکه قطع درمان اصلی بیماری به هیچ‌وجه درست نیست، گفت: «البته بهتر است دریافت هرگونه درمان جایگزین با مشورت و صلاحدید پزشک متخصص باشد. قطع درمان اصلی باعث مختل شدن روند درمان فرد می‌شود؛ هرچند ممکن است قطع دارو در بیماری‌های غیرواگیر به سرعت اثری بر شخص نگذارد، اما در بلند مدت آثار زیان‌باری دارد که فرد هنگامی از آنها مطلع می‌شود که دیگر دیر است.»

به گزارش «بهپو» و به نقل از »ایرنا»، این متخصص مغز و اعصاب در پایان با بیان اینکه داروهای تولید داخل با تولیدات خارجی آن متفاوت است، گفت: «البته خوشبختانه داروهای داخلی توانسته‌اند اعتماد پزشکان و بیماران را جلب کنند؛ چراکه توانسته‌اند کنترل خوبی بر بیماری داشته باشند.»/

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات