برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

افتادگی پلک، ناخوشایند اما درمان پذیر

افتادگی پلک، ناخوشایند اما درمان پذیر وقتی به آینه نگاه می کنید، چشم های خواب آلودتان توی ذوق می زنند؟ شاید علت، این باشد که پلک های فوقانی تان کمی افتاده اند و روی مردمک چشمتان را می پوشانند. به این حالت «پتوز» یا «افتادگی پلک» می گویند.
وقتی به آینه نگاه می کنید، چشم های خواب آلودتان توی ذوق می زنند؟ شاید علت، این باشد که پلک های فوقانی تان کمی افتاده اند و روی مردمک چشمتان را می پوشانند. به این حالت «پتوز» یا «افتادگی پلک» می گویند.

به گزارش «بهپو»، علامت اصلی پتوز، افتادگی پلک در یک چشم یا هر دو چشم است. این عارضه دردناک نیست، اما ممکن است در دیدتان اختلال ایجاد کند. ممکن است مجبور شوید سر خود را به عقب بر گردانید و چانه تان را بالا ببرید تا دیدتان بهتر شود. یا اینکه مجبور شوید ابروهای خود را بالا ببرید تا پلک ها هم بالا روند. با گذشت زمان، این حرکات روی سر و گردن تان تاثیر می گذارند.
اگر کودک دچار افتادگی پلک شود، ممکن است به «آمبلیوپیا» -تنبلی چشم- هم دچار شود. تنبلی چشم به ضعف بینایی در یکی از چشم ها می گویند که در کودکی به طور صحیح به تکامل نرسیده است. این عارضه باعث افتادگی پلک و گاهی انسداد بینایی می شود، یا اینکه منجر به تار دیده شدن اجسام خواهد شد.  اگر تنبلی چشم را در دوران کودکی درمان کنید از اختلال طولانی مدت بینایی جلوگیری می کند.

 

علت افتادگی پلک چیست؟

عوامل افتادگی پلک متعدد است. گاهی اوقات فرد به طور مادرزادی به آن مبتلا می شود.
افتادگی پلک زمانی اتفاق می افتد که اعصاب کنترل کننده عضلات پلک آسیب ببینند. ممکن است این آسیب دیدگی ناشی از جراحت ها یا بیماری هایی باشد که عضلات و رباط های کنترل کننده پلک را تضعیف می کنند.
بالا رفتن سن هم در ابتلا به افتادگی پلک نقش دارد. با بالا رفتن سن پوست و عضلات اطراف چشم ضعیف می شوند. گاهی اوقات جراحی لیزیک یا جراحی آب مروارید هم باعث کشیدگی پلک و افتادگی آن می شوند. تومور چشم هم یکی دیگر از عوامل ابتلا به افتادگی پلک است.
 

نحوه درمان افتادگی پلک

اگر افتادگی پلک، دید شما را تحت تاثیر قرار ندهد، پزشک ضرورتی برای درمان آن نمی بیند.
اغلب پزشکان کودکان مبتلا به افتادگی پلک را درمان نمی کنند و تنها چشم های آنها را به طور منظم معاینه خواهند کرد. معمولا پزشک با تجویز قطره، پچ یا عینک به درمان تنبلی چشم  می پردازد. در بیشتر موارد با درمان تنبلی چشم، افتادگی پلک هم درمان می شود. پزشک چشم را تحت بررسی های مداوم قرار می دهد تا ببیند با افزایش سن، آیا کودک نیاز به عمل جراحی دارد یا خیر.
درمان افتادگی پلک در بزرگسالان، معمولا با عمل جراحی همراه است. پزشک پوست اضافی را بر می دارد و عضله بالا برنده چشم را تو می زند. یا اینکه عضله مذکور را دوباره وصل می کند و با اعمال روش هایی تقویت می کند.
همچنین می توان از عینک های ویژه افتادگی پلک استفاده کرد. این عینک ها شاخه هایی دارند که پلک را بالا نگه می دارند و نیاز به جراحی را مرتفع می کنند.

 

کنترل افتادگی پلک

افتادگی پلک در هنگام رانندگی، مطالعه یا حتی راه رفتن روی پله، مشکل ایجاد می کند. اگر دچار این مشکلات شدید به پزشک مراجعه کنید.
به گزارش «بهپو» به نقل از «وبمد»، هر گونه مشکلات دیگر چشمی را که منجر به عوارض بیشتری می شوند، درمان کنید. اگر پزشک به شما بگوید ممکن است در اثر افتادگی پلک دچار نابینایی شوید، به گزینه جراحی هم فکر کنید. جراحی در نوجوانان، نه تنها دید، بلکه عزت نفس را بهبود می بخشد. کودکان مبتلا به افتادگی چشم باید به طور منظم به چشم پزشک مراجعه کنند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات