برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

دردهای زنانه ای که تقصیر عادت ماهیانه نیست

دردهای زنانه ای که تقصیر عادت ماهیانه نیست دردهای شبیه به درد عادت ماهیانه را بسیاری از زنان در طول دوره زندگیشان تجربه می کنند؛ انقباضات شکمی و دردهای لگنی بدون اینکه عادت ماهیانه ای اتفاق افتاده باشد. این درد علل مختلفی می تواند داشته باشد؛ از کیست و یبوست گرفته تا بارداری یا حتی سرطان. شناخت این دردها به تشخیص زودتر بیماری کمک کرده و مسیر درمان را آسان تر می کند.
دردهای شبیه به درد عادت ماهیانه را بسیاری از زنان در طول دوره زندگیشان تجربه می کنند؛ انقباضات شکمی و دردهای لگنی بدون اینکه عادت ماهیانه ای اتفاق افتاده باشد. این درد علل مختلفی می تواند داشته باشد؛ از کیست و یبوست گرفته تا بارداری یا حتی سرطان. شناخت این دردها به تشخیص زودتر بیماری کمک کرده و مسیر درمان را آسان تر می کند.
به گزارش «بهپو»، در این مقاله به 13 دلیل از علل ابتلا به این درد ها اشاره می شود:
 

1-بیماری التهابی روده –بیماری کرون و کولیت اولسراتیو

تورم های طولانی مدت و التهاب بخش های مختلف دستگاه گوارش، از جمله علایم بیماری التهابی روده است. وقتی سیستم ایمنی درست کار نکند ممکن است چنین عارضه ای به دنبال داشته باشد. بیماری التهابی روده با سندرم روده تحریک پذیر یکی نیست. «بیماری کرون» روی بخش های مختلف دستگاه گوارش از جمله دهان اثر می گذارد. «کولیت اولسراتیو» هم روده بزرگ را درگیر می کند.
 

انقباضات چه گونه اند؟

انقباضات به نوع بیماری التهابی روده بستگی دارند. در بیماری کرون انقباض و درد در بخش پایینی یا میانی سمت راست شکم حس می شود و می تواند خفیف یا شدید باشد. در کولیت اولسراتیو انقباض در پایین سمت چپ شکم مشاهده می شود.
 

علایم دیگر

علایم به نوع بیماری التهابی روده بستگی دارند:
 • تغییرات شدید اجابت مزاج – یبوست و اسهال
 • نیاز ضروری به دفع
 • احساس دفع نکردن کامل
 • خون در مدفوع
 • کاهش وزن
 • تب
 • خستگی
 

2-تخمک گذاری

اگر یائسه نشده باشید و تخمک هایتان سالم باشند در میانه ماه، حدود روز 10 تا 14 قبل از پریود تخمک گذاری خواهید داشت که گاهی با انقباض همراه است. وقتی تخمدان تخمک آزاد می کند این حالت بروز می کند. آزاد شدن تخمک به فرد فرصت می دهد باردار شود. این درد بی خطر را «میتل اشمرز» می گویند که معنی درد متوسط می دهد.
 

انقباضات چگونه است؟

درد در یک طرف زیر شکم احساس می شود و از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد. درد تخمک گذاری ناگهانی و شدید یا یک انقباض خفیف است. اینکه کدام طرف شکم درد می کند بستگی به تخمدانی دارد که تخمک آزاد می کند. این درد ممکن است در ماه بعدی به پهلوی دیگر منتقل شود و یا سر جای خود بماند.
 

3-پارگی کیست تخمدان

کیست یک کیسه پر از مایع است که گاهی در تخمدان دیده می شود. یک نوع از این کیست ها «کیست فولیکولار» نام دارد. کیست فولیکولی زمانی ایجاد می‌شود که هورمون LH از غده هیپوفیز ترشح نمی شود. نتیجه آن فولیکولی خواهد بود که پاره نشده و تخمک خود را رها نمی‌کند در عوض رشد می‌کند و تبدیل به کیست می شود. معمولا کیست‌های فولیکولی بی‌خطر هستند و به ندرت منجر به درد می‌شوند و به‌خودی‌خود در طول 2 یا 3 سیکل قاعدگی ناپدید شده و از بین می‌روند. اگر این اتفاق نیفتد کیست دیگری ایجاد می شود. بیشتر این کیست ها بی خطر هستند، اما اگر بزرگ شوند احتمال پاره شدن آن ها هست.
 

انقباضات چگونه اند؟

پاره شدن کیست همیشه درد ندارد، اما اگر درد داشته باشد انقباض شدید و ناگهانی در یکی از سمت های زیر شکم احساس می شود و بستگی به این دارد که کیست مال کدام تخمدان بوده باشد.
 

علایم دیگر

 • لکه بینی
 • درد یا فشار در زیر شکم، ران یا قسمت پایینی کمر، قبل از پاره شدن کیست
 

4-درد بارداری

جنین به پوشش داخلی رحم می چسبد. این درد، درد کاشته شدن جنین در رحم است و نشانه ای از رشد جنین در بارداری است.
 

انقباضات چگونه اند؟

انقباضات خفیف در حدود هفته چهارم بارداری –حدودا زمانی که قرار بود پریود شوید- دیده می شود.
 

علایم دیگر

علایم خاصی مشاهده نمی شود جز اینکه ممکن است در هفته های 5 و 6 حالت تهوع داشته باشید.
 

5-حاملگی خارج رحمی

وقتی جنین در جایی خارج از رحم رشد می کند به آن «حاملگی خارج رحمی» می گویند. بیشتر اوقات رشد جنین در یکی از دو لوله فالوپ ادامه پیدا می کند. این اتفاق برای سلامت مادر خطرناک است و نتیجه آن تولد نوزاد زنده نخواهد بود.
 

انقباضات چگونه اند؟

انقباض خفیف با دردهای تیر کشنده، شدید و ناگهانی در یک سمت زیر شکم از جمله عوارض این نوع حاملگی است. ممکن است درد آنقدر شدید شود که آن را در شانه ها و قسمت پایینی کمر هم حس کنید.
 

علایم دیگر

احتمالا قبل از این انقباضات علایم معمول بارداری مانند تهوع و تنگی نفس را تجربه می کنید، اما همه زنان باردار که حاملگی خارج رحمی دارند این علایم را تجربه نمی کنند. حتی ممکن است متوجه نشوند باردار هستند.
 

6-سقط جنین

از دست دادن نوزاد متولد نشده قبل از هفته 20 بارداری را سقط می گویند.
 

انقباضات چگونه اند؟

درد سقط مانند درد پریود آغاز می شود، ولی رفته رفته شدید تر می شود.
 

علایم دیگر

بعضی از زنان باردار چنین علایمی دارند، اما سقط نمی کنند، ولی اگر شما باردار هستید و این علایم را مشاهده کردید سریع با پزشکتان تماس بگیرید.
 

7-اندومتریوز

اندومتریوز یک عارضه بلند مدت و مزمن است که در آن غشایی شبیه پوشش داخلی رحم به اندام های دیگر می چسبد و رشد می کند.
 

انقباضات چگونه اند؟

انقباضات شبیه انقباضات پریود هستند، اما ممکن است هر زمانی از ماه بروز کنند. درد و انقباض در ناحیه پایینی کمر و زیر شکم هم دیده می شود.
 

علایم دیگر

آمیزش جنسی که دخول در آن عمیق باشد درد ناک است. در بعضی زنان اجابت مزاج هم دردناک است. اندومتریوز باردار شدن را سخت می کند.
 

8-بیماری التهابی لگن

التهاب لگن یک عفونت باکتریایی است که معمولا با آمیزش جنسی منتقل می شود و روی اندام های باروری و رشد نوزاد اثر می گذارد. لوله های فالوپ، رحم، تخمدان، واژن و دهانه رحم از جمله اندام هایی هستند که درگیر می شوند.
 

انقباضات چگونه اند؟

 • انقباضات شدید–مثل گرفتگی شدید پا در قسمت زیر شکم
 • درد مداوم در کشاله ران و پشت
 

علایم دیگر

 • درد به هنگام آمیزش یا پریود
 • سوزش واژن
 • اشکال در اجابت مزاج
 • سوزش به هنگام دفع یا نیاز ضروری و مداوم به دفع
اگر چنین علایمی داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید تا با آزمایش ادرار مشخص کند مشکل از عفونت مثانه است یا از التهاب لگن.
 

9-اختلالات عضلات کف لگن

در این بیماری اسپاسم های شدید در عضلاتی که مثانه، رحم، واژن و مقعد را پشتیبانی می کنند اتفاق می افتد. این عارضه در اثر ضایعات واژینال پس از زایمان یا آسیب هایی که دراثر تصادفات وارد می شود، ایجاد می شود.
 

انقباضات چگونه اند؟

انقباضات شدید هستند؛ مثل گرفتگی های ناگهانی عضلات پا. همچنین احتمال بروز درد پیش رونده در ناحیه کشاله ران و کمر هم وجود دارد.
 

سایر علایم

درد بهنگام عادت ماهیانه یا رابطه جنسی یا احساس سوزش در واژن و مشکل دفع وجود دارد. بیمار هنگام اجابت مزاج احساس سوزش می کند یا نیاز فوری و مکرر برای دفع در او دیده می شود. اگر چنین علایمی دارید به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش ادرار مشخص شود که آیا عفونت ادراری دارید یا خیر. اگر عفونت ادراری داشته باشید پزشک در مرحله بعد به تعیین نوع باکتری های ادرارتان می پردازد.
 

10-سیستیت بینابینی

«سیستیت بینابینی» عارضه ای است که در بلند مدت روی مثانه اثر می گذارد. بعضی از پزشکان به آن «سندرم مثانه دردناک» می گویند.
 

انقباضات چگونه اند؟

انقباضات در ناحیه زیر شکم و ژنیتال احساس می شوند که با درد و حساسیت به لمس همراه هستند. این علایم با پر شدن مثانه یا رسیدن زمان پریود بد تر می شوند.
 

علایم دیگر

 • احساس نیاز به دفع ادرار مکرر و اضطراری
 • درد به هنگام آمیزش
 

11-سندرم روده تحریک پذیر

این اختلال باعث شکم درد و نفخ به همراه اسهال، یبوست یا هر دو می شود.
 

انقباضات چگونه اند؟

انقباضات ناگهانی هستند و در ناحیه شکم احساس می شوند. ممکن است پس از دفع از بین بروند. درد شما مشخصا به این بستگی دارد که دچار یبوست باشید یا اسهال. ممکن است بین این دو حالت در نوسان باشید. علایم در طول پریود بد تر می شوند.
 

علایم دیگر

 • احساس فشار
 • دفع نکردن کامل
 • احساس تهوع
 • وجود گاز در معده
 • وجود لخته های مخاطی در مدفوع
 

12-آپاندیسیت

التهاب آپاندیس که در انتهای روده بزرگ قرار دارد به «آپاندیسیت» شناخته می شود.
 

انقباضات چگونه اند؟

نخست درد در اطراف ناحیه زیر شکم دیده می شود، سپس بدتر می شود و به سمت راست زیر معده می زند. انقباضات تند تر می شوند و حتی فرد را از خواب بیدار می کنند. ممکن است سرفه، عطسه یا حتی حرکت ایجاد درد کند.
 

علایم دیگر

تقریبا نیمی از مبتلایان به آپاندیسیت دچار تب، تهوع یا استفراغ می شوند. درمان برای مبتلایان به آپاندیسیت از ضروریات است و ترکیدن آپاندیس خطر مرگ به همراه دارد.
 

13-سرطان تخمدان

این نوع سرطان در تخمدان شروع می شود. تخمدان محل تولید تخمک هاست.
 

انقباضات چگونه اند؟

انقباضات مبهم هستند. ممکن است با یبوست یا دفع گاز انقباضات کم شوند، اما فشار زیر شکم از بین نخواهد رفت.
 

علایم دیگر

 • تورم شکم
 • سریع سیر شدن
 • نیاز ضروری و شدید به دفع ادرار
اگر بیش از دو هفته این علایم را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.
به گزارش «بهپو» به نقل از «وبمد»، همیشه اگر دچار انقباضاتی شُدید که رفع نمی شوند به پزشک مراجعه کنید. هرچه جزییات بیشتری به پزشک ارایه دهید سریع تر به نتیجه خواهد رسید و درمان شما زودتر آغاز می شود. اگر درد شکم ناگهانی و شدید بود و بدتر می شد به سرعت با اورژانس تماس بگیرید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات