برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
اندومتریوز عبارت‌ است‌ از اختلالی‌ که‌ در آن‌ بافت‌ مشابه‌ پوشش‌ داخلی‌ رحم‌ (آندومتر) در نقاطی‌ غیرمعمول‌ در قسمت‌ پایینی‌ شکم‌ ظاهر شود. این‌ بافت‌ ممکن‌ است‌ روی‌ سطح‌ تخمدان‌، پشت‌ رحم‌ و در حفره‌ لگنی‌، روی‌ دیواره‌ روده‌، و ندرتاً در نقاطی‌ دورتر به‌ وجود آید. آندومتریوز به‌ چهار مرحله‌ محدود، خفیف‌، متوسط‌، و شدید تقسیم‌ می‌شود که‌ بیانگر محل‌ قرارگیری‌ و شدت‌ اختلال‌ هستند. این‌ اختلال‌ می‌تواند در هر سنی‌ از بلوغ‌ تا یائسگی‌ رخ‌ دهد اما در سنین‌ 30-20 سالگی‌ بیشتر دیده‌ می‌شود.
علایم‌ زیر ممکن‌ است‌ به‌ طور ناگهانی‌ ظاهر شوند یا طی‌ چندین‌ سال‌ به‌ وجود آیند:
 • درد لگنی‌ فزاینده‌ به‌ هنگام‌ عادت‌ ماهانه‌، خصوصاً روزهای‌ آخر
 • گاهی‌ درد لگنی‌ ممکن‌ است‌ در هر زمانی‌ رخ‌ دهد.
 • درد به هنگام ادرار کردن یا حرکات روده: احتمال بروز این دردها در زمان پریود بیشتر است
 • خونریزی زیاد: گهگاه پریودهای سنگین (منوراژی) یا خونریزی بین پریودها (منومتروراژی)
 • درد به‌ هنگام‌ مقاربت‌ جنسی‌
 • لکه‌بینی‌ قبل‌ از عادت‌ ماهانه‌
 • گاهی‌ وجود خون‌ در ادرار یا مدفوع‌
 • کمردرد؛ درد همراه‌ با انقباضات‌ روده‌ای‌
 • نازایی‌
علل ناشناخته‌ هستند، اما پزشکان‌ نظریه‌ زیر را بیشتر از بقیه‌ قبول‌ دارند؛ معمولاً در هنگام‌ تخمک‌گذاری‌، پوشش‌ داخلی‌ رحم‌ (آندومتر) ضخیم‌ شده‌ تا آماده‌ کاشته‌ شدن‌ تخم‌ لقاح‌ یافته‌ باشد. اگر این‌ اتفاق‌ نیافتد، بافت‌ پوشش‌ داخلی‌ رحم‌ کنده‌ شده‌ و در خونریزی‌ عادت‌ ماهانه‌ از بدن‌ خارج‌ می‌شود و در بعضی‌ از موارد، این‌ بافت‌ تخریب‌شده‌ تجمع‌ یافته‌ و از راه‌ لوله‌های‌ رحمی‌ به‌ درون‌ حفره‌ لگن‌ می‌روند. بافت‌ در اینجا آزادانه‌ غوطه‌ور می‌شود و خود را به‌ سایر بافت‌ها می‌چسباند و در هر ماه‌ رشد کرده‌ و به‌ سایر نقاط‌ هم‌ گسترش‌ می‌یابد. رشد بافت‌ آندومتر بر روی‌ احشای‌ لگنی‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ چسبیدن‌ احشاء به‌ یکدیگر شود و به‌ این‌ ترتیب‌ درد و سایرعلایم‌ ظاهر خواهند شد.
 

عوامل تشدید کننده اندومتریوز

 • خانم‌هایی‌ که‌ حامله‌ نمی‌شوند یا حاملگی‌ را به‌ تعویق‌ می‌اندازند.

 • سابقه‌ خانوادگی‌ آندومتریوز

 • تنگ‌ یا بسته‌ شدن‌ گردن‌ رحم‌ (مسیر خروجی‌ بافت‌ تخریبی‌ و خون‌)


 
تشخیص اندومتریوز با معاینه لگن توسط پزشک برای کشف ناهنجاریهایی چون کیست، سونوگرافی واژینال و لاپروسکوپی صورت می گیرد.
درمان اندومتریوز معمولا با دارو یا جراحی است. شدت علائم و اینکه آیا بیمار در آینده قصد بارداری دارد یا خیر، روش درمان را مشخص می کند.
معمولا پزشکان در ابتدا توصیه به درمان های محافظه کارانه می دهند و اگر نتیجه ای حاصل نشد جراحی بعنوان آخرین گزینه توصیه می شود.
 

داروهای ضد درد

پزشک ممکن است داروهای ضد درد تجویز کند؛ از جمله داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی همچون ایبوپروفن یا ناپروکسن که به تسکین انقباضات دردناک قاعدگی کمک می کنند.
اگر مصرف بیشترین دوز این داروها کمکی به کاهش درد شما نکرد ممکن است نیاز به در پیش گرفتن روش دیگری برای کاهش علائم باشید.
 

هورمون درمانی

هورمون های جایگزین یکی از روش های درمانی است که برای تسکین علائم اندومتریوز استفاده می شود. افزایش و کاهش هورمون ها در زمان قاعدگی باعث ضخیم شدن بافت آندومتر، ریختن آن و خونریزی می شود. هورمون درمانی رشد بافت آندومتر را کُند کرده و مانع اضافه شدن بافت آندومتر جدید می گردد.
هورمون درمانی درمان قطعی اندومتریوز نیست و با قطع درمان، علائم برمی گردد.
درمان های مورد استفاده برای اندومتریوز شامل موارد زیر است:
 • پیشگیری از بارداری هورمونی
 • هورمون آزادکننده گونادوتروپین آگونیست و آنتاگونیست
 • پروژسترون درمانی
 • دانازول

جراحی محافظتی

اگر اندومتریوز دارید و قصد بارداری نیز داشته باشید جراحی برای خارج کردن اندومتریوز تا جاییکه ممکن باشد و از طرفی حفظ رحم و تخمدان، شانس شما را برای موفقیت در بارداری بالا می برد. اگر بدلیل اندومتریوز درد شدید دارید جراحی محافظتی ممکن است باعث کاهش درد نیز شود اگرچه اندومتریوز و درد ممکن است برگردد.
جراحی بصورت لاپاراسکوپی یا جراحی باز در موارد شدید انجام می شود.
 

فن آوری های کمک به باروری

لقاح مصنوعی به شما این امکان را می دهد که باردار شوید و گاه بهتر از جراحی محافظتی است. پزشکان اغلب یکی از این روش ها را درصورت بی تاثیر بودن جراحی محافظتی پیشنهاد می کنند.
 

هیسترکتومی

در موارد شدید اندومتریوز، جراحی خارج کردن رحم و دهانه رحم (هیسترکتومی کامل) بعلاوه دو تخمدان ممکن است بهترین روش باشد. هیسترکتومی به تنهایی موثر نیست و استروژنی که از تخمدانها تولید می شود می تواند هر اندومتریوز باقی مانده را تحریک کرده و باعث ادامه درد می شود. هیسترکتومی معمولا بعنوان آخرین گزینه پیشنهاد می شود بخصوص برای زنانی که هنوز در سال های باروری به سر می برند. پس از هیسترکتومی امکان بارداری وجود ندارد.
 

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • علل بروز درد لگن و روش های درمان آن۱۳۹۳/۰۳/۱۳

   تشخیص علت درد لگن ساده نیست. در ۶۱ درصد زنانی که درد مزمن لگن را تجربه می کنند، پزشک نمی تواند هیچ علت مشخصی پیدا کند، اما این مسئله به معنی عدم وجود علت و راهی برای درمان درد مزمن لگن نیست.
  • شکستگی لگن از آنچه فکر می کنید خطرناک تر است۱۳۹۴/۰۷/۰۶

   شکستگی لگن در سالمندان شایع‌ترین شکستگی منجر به نقص عضو و زمین‌گیر شدن و علت اصلی آن پوکی استخوان است.
  • نگاهی به چگونگی عمل جراحی تعویض مفصل ران۱۳۹۴/۰۲/۰۹

   در عمل جراحی تعویض مفصل لگن، مفصل خراب شده با یک مفصل مصنوعی جایگزین می‌شود. این جایگزینی می‌تواند روی مشکلات زیر تاثیرگذار باشد.
  • چرا آمار ابتلا به آرتروز در زنان بیشتر است؟۱۳۹۶/۰۳/۲۱

   به طور کلی، رایج ترین شکل آرتریت یعنی آرتروز در زنان نسبت به مردان شیوع بسیار بالاتری دارد.زنان بطور طبیعی بدلیل عوامل خطرساز هورمونی، استعداد ژنتیکی و بیولوژیکی، با تهدید سه برابری ابتلا به آرتریت (بیماریهای التهاب مفاصل) روبرو هستند اما این همه موضوع نیست.
  • آشنایی با شکستگی لگن، عوامل خطرساز و مسیر درمان۱۳۹۴/۰۱/۱۶

   شکستگی لگن در سنین بالا معمولا بدنبال زمین خوردن ایجاد میشود. در افراد مسن به علت پوکی و در نتیجه ضعیف شدن استخوان، شکستگی لگن به راحتی و با ضربه کمی ایجاد میشود.

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

زانو درد

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
#4071

ادمین بهپو

با سلام برای تشخیص رماتیسم پارامترهای مختلفی در آزمایش و شرح حال بیمار مورد بررسی قرار می گیرد ، ابتدا به پزشک فوق تخصص روماتولوژی مراجعه نمایید. پزشک پس از دریافت شرح حال و معاینه بالینی تصمیم میگیرد کدام نوع آزمایش گرفته شود.

تنبلی تخمدان

پاسخ توسط مریم آقایی ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
#4073

مریم آقایی

با سلام. با نظر پزشک معالجتون دوره ای حدود دو تا سه ماه مصرف را قطع نمایید.

درمان لوپوس با دارویی کم عارضه

پاسخ توسط غلامحسین علیشیری ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
#4068

غلامحسین علیشیری

سلام تصمیم گیری در زمینه نوع درمان براساس شدت بیماری با توجه به پاتولوژی وآزمایشات است.درمانهای ترکیبی سل سپت و.. ویا ریتوکسی مب نیز قابل ذکر است.

روماتیسم مفصلی (AS)

پاسخ توسط غلامحسین علیشیری ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
#4067

غلامحسین علیشیری

سلام.در حاملگی ماه آخر مصرف استروئید ویا در موارد شدید ومقاوم داروهای بیولوژیک ممکن است مفید باشد ،توصیه میشود بانظر روماتولوژیست معالج تصمیم گیری شود.