برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
اندومتریوز عبارت‌ است‌ از اختلالی‌ که‌ در آن‌ بافت‌ مشابه‌ پوشش‌ داخلی‌ رحم‌ (آندومتر) در نقاطی‌ غیرمعمول‌ در قسمت‌ پایینی‌ شکم‌ ظاهر شود. این‌ بافت‌ ممکن‌ است‌ روی‌ سطح‌ تخمدان‌، پشت‌ رحم‌ و در حفره‌ لگنی‌، روی‌ دیواره‌ روده‌، و ندرتاً در نقاطی‌ دورتر به‌ وجود آید. آندومتریوز به‌ چهار مرحله‌ محدود، خفیف‌، متوسط‌، و شدید تقسیم‌ می‌شود که‌ بیانگر محل‌ قرارگیری‌ و شدت‌ اختلال‌ هستند. این‌ اختلال‌ می‌تواند در هر سنی‌ از بلوغ‌ تا یائسگی‌ رخ‌ دهد اما در سنین‌ 30-20 سالگی‌ بیشتر دیده‌ می‌شود.
علایم‌ زیر ممکن‌ است‌ به‌ طور ناگهانی‌ ظاهر شوند یا طی‌ چندین‌ سال‌ به‌ وجود آیند:
 • درد لگنی‌ فزاینده‌ به‌ هنگام‌ عادت‌ ماهانه‌، خصوصاً روزهای‌ آخر
 • گاهی‌ درد لگنی‌ ممکن‌ است‌ در هر زمانی‌ رخ‌ دهد.
 • درد به هنگام ادرار کردن یا حرکات روده: احتمال بروز این دردها در زمان پریود بیشتر است
 • خونریزی زیاد: گهگاه پریودهای سنگین (منوراژی) یا خونریزی بین پریودها (منومتروراژی)
 • درد به‌ هنگام‌ مقاربت‌ جنسی‌
 • لکه‌بینی‌ قبل‌ از عادت‌ ماهانه‌
 • گاهی‌ وجود خون‌ در ادرار یا مدفوع‌
 • کمردرد؛ درد همراه‌ با انقباضات‌ روده‌ای‌
 • نازایی‌
علل ناشناخته‌ هستند، اما پزشکان‌ نظریه‌ زیر را بیشتر از بقیه‌ قبول‌ دارند؛ معمولاً در هنگام‌ تخمک‌گذاری‌، پوشش‌ داخلی‌ رحم‌ (آندومتر) ضخیم‌ شده‌ تا آماده‌ کاشته‌ شدن‌ تخم‌ لقاح‌ یافته‌ باشد. اگر این‌ اتفاق‌ نیافتد، بافت‌ پوشش‌ داخلی‌ رحم‌ کنده‌ شده‌ و در خونریزی‌ عادت‌ ماهانه‌ از بدن‌ خارج‌ می‌شود و در بعضی‌ از موارد، این‌ بافت‌ تخریب‌شده‌ تجمع‌ یافته‌ و از راه‌ لوله‌های‌ رحمی‌ به‌ درون‌ حفره‌ لگن‌ می‌روند. بافت‌ در اینجا آزادانه‌ غوطه‌ور می‌شود و خود را به‌ سایر بافت‌ها می‌چسباند و در هر ماه‌ رشد کرده‌ و به‌ سایر نقاط‌ هم‌ گسترش‌ می‌یابد. رشد بافت‌ آندومتر بر روی‌ احشای‌ لگنی‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ چسبیدن‌ احشاء به‌ یکدیگر شود و به‌ این‌ ترتیب‌ درد و سایرعلایم‌ ظاهر خواهند شد.
 

عوامل تشدید کننده اندومتریوز

 • خانم‌هایی‌ که‌ حامله‌ نمی‌شوند یا حاملگی‌ را به‌ تعویق‌ می‌اندازند.

 • سابقه‌ خانوادگی‌ آندومتریوز

 • تنگ‌ یا بسته‌ شدن‌ گردن‌ رحم‌ (مسیر خروجی‌ بافت‌ تخریبی‌ و خون‌)


 
تشخیص اندومتریوز با معاینه لگن توسط پزشک برای کشف ناهنجاریهایی چون کیست، سونوگرافی واژینال و لاپروسکوپی صورت می گیرد.
درمان اندومتریوز معمولا با دارو یا جراحی است. شدت علائم و اینکه آیا بیمار در آینده قصد بارداری دارد یا خیر، روش درمان را مشخص می کند.
معمولا پزشکان در ابتدا توصیه به درمان های محافظه کارانه می دهند و اگر نتیجه ای حاصل نشد جراحی بعنوان آخرین گزینه توصیه می شود.
 

داروهای ضد درد

پزشک ممکن است داروهای ضد درد تجویز کند؛ از جمله داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی همچون ایبوپروفن یا ناپروکسن که به تسکین انقباضات دردناک قاعدگی کمک می کنند.
اگر مصرف بیشترین دوز این داروها کمکی به کاهش درد شما نکرد ممکن است نیاز به در پیش گرفتن روش دیگری برای کاهش علائم باشید.
 

هورمون درمانی

هورمون های جایگزین یکی از روش های درمانی است که برای تسکین علائم اندومتریوز استفاده می شود. افزایش و کاهش هورمون ها در زمان قاعدگی باعث ضخیم شدن بافت آندومتر، ریختن آن و خونریزی می شود. هورمون درمانی رشد بافت آندومتر را کُند کرده و مانع اضافه شدن بافت آندومتر جدید می گردد.
هورمون درمانی درمان قطعی اندومتریوز نیست و با قطع درمان، علائم برمی گردد.
درمان های مورد استفاده برای اندومتریوز شامل موارد زیر است:
 • پیشگیری از بارداری هورمونی
 • هورمون آزادکننده گونادوتروپین آگونیست و آنتاگونیست
 • پروژسترون درمانی
 • دانازول

جراحی محافظتی

اگر اندومتریوز دارید و قصد بارداری نیز داشته باشید جراحی برای خارج کردن اندومتریوز تا جاییکه ممکن باشد و از طرفی حفظ رحم و تخمدان، شانس شما را برای موفقیت در بارداری بالا می برد. اگر بدلیل اندومتریوز درد شدید دارید جراحی محافظتی ممکن است باعث کاهش درد نیز شود اگرچه اندومتریوز و درد ممکن است برگردد.
جراحی بصورت لاپاراسکوپی یا جراحی باز در موارد شدید انجام می شود.
 

فن آوری های کمک به باروری

لقاح مصنوعی به شما این امکان را می دهد که باردار شوید و گاه بهتر از جراحی محافظتی است. پزشکان اغلب یکی از این روش ها را درصورت بی تاثیر بودن جراحی محافظتی پیشنهاد می کنند.
 

هیسترکتومی

در موارد شدید اندومتریوز، جراحی خارج کردن رحم و دهانه رحم (هیسترکتومی کامل) بعلاوه دو تخمدان ممکن است بهترین روش باشد. هیسترکتومی به تنهایی موثر نیست و استروژنی که از تخمدانها تولید می شود می تواند هر اندومتریوز باقی مانده را تحریک کرده و باعث ادامه درد می شود. هیسترکتومی معمولا بعنوان آخرین گزینه پیشنهاد می شود بخصوص برای زنانی که هنوز در سال های باروری به سر می برند. پس از هیسترکتومی امکان بارداری وجود ندارد.
 

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • ورزش هایی برای تقویت استخوان لگن۱۳۹۳/۰۳/۰۸

   ورزش نه تنها مانع از تحلیل ‌رفتن استخوان ها می شود، بلکه توانایی حفظ تعادل بدن را بهبود می‌بخشد و عضلاتی را که ما برای قائم ایستادن به آنها تکیه می‌کنیم، تقویت می‌کند.این اثرات مثبت ورزش، به پیشگیری از سقوط که یکی از علل اصلی شکستگی‌ها است کمک می‌کند.
  • فیبروم رحم چیست؟ آشنایی با علائم و مسیر درمان۱۳۹۶/۰۶/۱۱

   فیبروم رحم به توده های غیر سرطانی در بافت عضلانی رحم می گویند که از لحاظ اندازه و تعداد متفاوتند. درد پایین شکم یا کمر، تکرر ادرار، بزرگ شدن شکم و تغییر در ویژگی های عادت ماهانه از علائم فیبروم هاست. حدود 70 تا 80 درصد تمام زنان در سن 50 سالگی فیبروم دارند.
  • تاثیر ناچیز استامینوفن بر دردهای آرتروز مفاصل لگن و زانو۱۳۹۴/۰۳/۰۲

   محققان امریکایی دریافته اند تاثیر استامینوفن بر دردهای آرتروز مفاصل لگن و زانو بسیار ناچیز است.
  • چرا آمار ابتلا به آرتروز در زنان بیشتر است؟۱۳۹۶/۰۳/۲۱

   به طور کلی، رایج ترین شکل آرتریت یعنی آرتروز در زنان نسبت به مردان شیوع بسیار بالاتری دارد.زنان بطور طبیعی بدلیل عوامل خطرساز هورمونی، استعداد ژنتیکی و بیولوژیکی، با تهدید سه برابری ابتلا به آرتریت (بیماریهای التهاب مفاصل) روبرو هستند اما این همه موضوع نیست.
  • آشنایی با مفهوم بورسیت، علل و درمان۱۳۹۳/۰۳/۳۰

   بورسیت به معنای التهاب بورسا است. بورسا ها کیسه های بافتی ظریفی هستند که عمدتا در اطراف مفاصل قرار داشته و وظیفه آنها تسهیل حرکت تاندون ها بر روی استخوان مجاور است. عارضه بورسیت هنگامی رخ می‌دهد که بورسا دچار التهاب ‌شود.

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

معده درد

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
#4039

ادمین بهپو

سلام موارد ذکر شده از علایم مشترک بیماری های گوارشی زیادی است و گمان بدون آزمایش و معاینه و مشاهده حضوری بیمار امکان پذیر نیست. 

زانو درد

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
#4035

ادمین بهپو

با سلام درد توام با تورم زانو ها از علایم مشکلاتی نظیر اسپوندیلیت انکیلوزان ، التهاب کیسه بورس محافظت کننده از مفصل، نقرس ،استئوآرتریت ،آرتروز پسوریازیس ،آرتریت روماتوئید ، لوپوس ،ضربه ، شکستگی استخوان،وارد شدن بخشی از استخوان یا غصروف درون فضای مفصل، هماتوما ،کشیدگی و رگ به رگ شدن یا  پارگی مینیسک می باشد که تشخیص آن با معاینه حضوری توسط پزشک متخصص امکان پذیر است.

فعالیت زیاد

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
#4043

ادمین بهپو

با سلام برخورد با اینگونه موارد ابعاد مختلفی دارد که توسط مشاور روانشناس سنجیده می شود و راهکارهای مناسب را برای بهبود وضعیت بیان می کند . 

استرس و اضطراب

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
#4044

ادمین بهپو

سلام علایمی که ذکر شد به احتمال قوی منشا عصبی دارند که به خاطر امتحانها حاصل شده اند. برای کاهش این قبیل استرس ها بهترین راه اصلاح سبک مطالعه، افزایش اعتماد به نفس، ورزش ، تغذیه مناسب و سالم و خواب مناسب است. و لازم به تاکید است از نظر ما بدون مشورت با پزشک یا مشاور روانشناس مصرف هیچ دارویی مجاز نیست.