برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

افزایش قدرت باروری در زنان و مردان با رژیم غذایی

افزایش قدرت باروری در زنان و مردان با رژیم غذایی آیا رژیم غذایی می تواند بر قدرت باروری موثر باشد؟ این سوالی است که بسیاری از افرادی که قصد بارداری دارند از پزشکشان می پرسند. بهتر است بدانید محققان دانشگاه هاروارد اعلام کرده اند شیوه زندگی و برنامه غذایی مناسب می تواند تا 80 درصد بر پیشگیری از ناباروری موثر باشد. البته به شرطی که هم پدر و هم مادر حدود 1 تا 2 سال قبل از اقدام به بارداری، شیوه زندگی و الگو های غذایی خود را اصلاح کنند.
آیا رژیم غذایی می تواند بر قدرت باروری موثر باشد؟ این سوالی است که بسیاری از افرادی که قصد بارداری دارند از پزشکشان می پرسند. بهتر است بدانید محققان دانشگاه هاروارد اعلام کرده اند شیوه زندگی و برنامه غذایی مناسب می تواند تا 80 درصد بر پیشگیری از ناباروری موثر باشد. البته به شرطی که هم پدر و هم مادر حدود 1 تا 2 سال قبل از اقدام به بارداری، شیوه زندگی و الگو های غذایی خود را اصلاح کنند. اصلاح الگوی غذایی می تواند به افزایش سلامت تخمک ها و افزایش سلامت و بهبود عملکرد اسپرم ها کمک کند و باعث افزایش احتمال باروری میان زن و شوهر ها شود.
به گزارش «بهپو»، این محققان یادآور می شوند سن، زمان اقدام به بارداری و محیط زندگی هم می توانند بر قدرت باروری تاثیر بگذارند و تغذیه به تنهایی عامل باروری یا ناباروری محسوب نمی شود. با این حال رژیم غذایی سالم که در ادامه به جزییات آن اشاره می کنیم، می تواند احتمال باروری را بالا ببرد.
 

توصیه های غذایی که به باروری کمک می کنند

1-لبنیات پرچرب مصرف کنید

هر چند متخصصان تغذیه همیشه تاکید بر مصرف لبنیات کم چرب یا بدون چربی دارند، اما زن و شوهرهایی که قصد بارداری دارند می توانند لبنبات پرچرب را در برنامه غذایی خود داشته باشند و مصرف سایر چربی های حیوانی از جمله گوشت های پرچرب را در رژیم غذایی شان محدود کنند. مصرف لبنیات پرچرب مانند شیر و پنیر به افزایش میزان خون رسانی در بدن، مخصوصا افزایش جریان خون در عضو هایی مانند رحم و تخمدان ها، کمک می کند و می تواند باعث تنظیم هورمون های بدن خانم ها و ایجاد چرخه های منظم عادت ماهانه در آن ها شود. همه این موارد کنار هم احتمال بارور شدن تخمک به وسیله اسپرم ها را افزایش می دهد.
 

2-بیشتر ماهی های چرب بخورید

 متخصصان دانشگاه هاروارد به زن و شوهر هایی که قصد بارور شدن دارند، توصیه می کنند حداقل 3 بار در هفته و هر بار حدود 150 گرم ماهی پرچرب مانند سالمون، ساردین، کیلکا و قزل آلا مصرف کنند. امگا3 موجود در ماهی های چرب به افزایش تولید هورمون های جنسی، کاهش التهاب در بدن و تنظیم چرخه عادت ماهانه کمک می کند.
 

3-گوشت های کم چرب مصرف کنید

برخلاف توصیه به مصرف لبنیات پرچرب، استفاده از گوشت های بسیار کم چرب یا بدون چربی در ماه های منتهی به اقدام به بارداری، به زن و شوهر ها توصیه می شود. گوشت های کم چرب، منبع خوبی برای دریافت پروتیین هستند و می توانند از طریق پیشگیری از ایجاد کم خونی باعث افزایش قوای جنسی شوند. البته به خانم های مبتلا به «اندومتریوز» توصیه می شود مصرف گوشت قرمز را در برنامه غذایی خود محدود و از گوشت ماکیان و پرندگان به جای آن استفاده کنند.
 

4-غلات سبوس دار بخورید

استفاده از غلات سبوس دارد یا غلات قهوه ای باعث دریافت فیبر و ویتامین های فراوان در بدن می شود. همین فیبر موجود در غلات سبوس دار به افزایش ترشح هورمون های جنسی و تنظیم قند خون در بدن زن و شوهر ها کمک می کند و احتمال باروری آن ها را افزایش می دهد.
 

5-از مصرف فیتو استروژن ها خودداری کنید

برخی گیاهان مانند سویا و رازیانه به صورت طبیعی دارای استروژن گیاهی هستند و اصطلاحا به آن ها «فیتو استروژن» می گویند. مصرف فیتو استروژن ها در زمانی که زن و شوهر ها قصد بارداری دارند، می توانند تاثیری منفی بر تعادل طبیعی هورمون ها در بدن داشته باشند. از این رو استفاده از فیتو استروژن ها و محصولات بر پایه آن ها به زن و شوهر هایی که قصد بارداری دارند توصیه نمی شود.
 

رژیم غذایی پیشنهادی برای بهبود قدرت باروری

 
رژیم غذایی روزانه
سبزی های برگ سبز تیره 1 لیوان
آب سبزیجات 1 لیوان
مواد غذایی دارای اسید های چرب ضروری 1 واحد
تخم مرغ 1 عدد
مغز های خام 1 واحد
میوه های فصل 1 تا 3 عدد
لبنیات 1 تا 2 واحد
آب ساده 8 لیوان
غلات سبوس دار پخته یا معادل آن نان سبوس دار 1 لیوان
 
 
رژیم غذایی هفتگی
عدس، ماش یا انواع لوبیای پخته 2 بار در هفته هر بار نصف لیوان
گوشت قرمز یا مرغ 3 بار در هفته
گوشت احشایی –دل، جگر، قلوه 1 بار در هفته
 
 
به گزارش «بهپو» به نقل از «نشریه دانشگاه هاروارد»، افراد گیاهخوار باید برنامه غذایی خود را برای تامین تمامی ویتامین ها و املاح ضروری زیر نظر متخصص زنان یا متخصص تغذیه دنبال کنند.
 

توصیه های تکمیلی

مصرف ویتامین D را فراموش نکنید

ویتامین D یکی از ویتامین های محلول در چربی است که به تولید هورمون های جنسی و ایجاد تعادل هورمونی در بدن بسیار کمک می کند. محققان دانشگاه هاروارد دریافته اند حدود 67 درصد از زنان نابارور دچار کمبود ویتامین D هستند. از این رو دریافت این ویتامین از طریق مکمل های غذایی یا خوراکی هایی مانند تخم مرغ، ماهی های چرب و لبنیات غنی شده باید در برنامه غذایی زن و شوهر های جوان قرار بگیرد.
 

ویتامین E مصرف کنید

دریافت ویتامین E کافی به سلامت اسپرم ها و بهبود قدرت باروری آن ها کمک می کند. کمبود ویتامین E در بدن مردان، تاثیر مستقیم بر کاهش قوای باروری شان دارد. این ویتامین در حجمی مناسب در محصولاتی مانند تخمه آفتابگردان، بادام، زیتون، اسفناج وسبزی های برگ سبز تیره وجود دارد. مردانی که از کمبود شدید ویتامین E رنج می برند می توانند مکمل این ویتامین را زیر نظر پزشک مصرف کنند.
 

مصرف کوآنزیم Q10 ضروری است

یکی دیگر از مهم ترین توصیه های تغذیه ای به زن و شوهر هایی که قصد باروری دارند این است که مصرف مکمل کوآنزیم Q10 زیر نظر پزشک یا استفاده از خوراکی های حاوی این ترکیب موثر بر باروری را در برنامه غذایی خود داشته باشند. تحقیقات نشان می دهند دریافت حجم مناسبی از کوآنزیم Q10 به افزایش سلامت تخمک ها و اسپرم ها کمک می کند. علاوه بر این دریافت کوآنزیم Q10 کافی باعث افزایش سرعت حرکت اسپرم های موجود در مایع منی می شود و احتمال بارور شدن تخمک ها را افزایش می دهد. کوآنزیم Q10 به طور طبیعی در غذا های دریایی و گوشت های احشایی –دل، جگر و قلوه- وجود دارد.
 

بیشتر سلنیوم مصرف کنید

به گزارش «بهپو» به نقل از «هفته نامه سلامت»، سلنیوم یکی از مواد معدنی و آنتی اکسیدان های بسیار قوی است که می تواند تخمک ها و اسپرم ها را از خطر آسیب دیدگی در برابر رادیکال های آزاد موجود در بدن محافظت کند. زن و شوهر های جوانی که حجم مناسبی از سلنیوم را در طبق برنامه غذایی خودشان دریافت می کنند احتمال باروری بالاتری خواهند داشت. جگر، ماهی، میگو، قارچ و گوشت بوقلمون منابع خوب سلنیوم هستند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات