برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

آسیب مغزی 19 میلیون نوزاد در اثر کمبود ید

آسیب مغزی 19 میلیون نوزاد در اثر کمبود ید یونیسف در گزارشی هشدار داد «کمبود ماده معدنی ید سالانه ۱۹ میلیون نوزاد را با خطر آسیب مغزی روبرو می‌کند.»
یونیسف در گزارشی هشدار داد «کمبود ماده معدنی ید سالانه ۱۹ میلیون نوزاد را با خطر آسیب مغزی روبرو می‌کند.»
به گزارش «بهپو»، «کمبود ید» بیشتر در کشورهای درحال توسعه شایع است و می تواند بر رشد روانشناختی و عصبی جنین تاثیر بگذارد و ضریب هوشی کودک را به میزان 8 تا 10 امتیاز کاهش دهد. همچنین کمبود گسترده ید می‌تواند به سرانه شناختی مجموع یک کشور آسیب بزند و به پیشرفت‌های اجتماعی- اقتصادی ضربه وارد کند.
از دهه ۱۹۹۰ اقدام جهانی برای افزودن مقدار ناچیزی از ید به نمک خوراکی به طور موفقیت‌آمیز معضل کمبود ید را برطرف و سلامت رشد مغزی کودکان در جهان را حفظ کرده است. هرچند تحقیقات حاکی از آن است که برای مقابله با این معضل باید اقدامات بیشتری انجام شود و هنوز ۱۴ درصد از کودکان متولد‌شده در جهان با خطر قابل‌پیشگیری آسیب مغزی روبرو هستند. به گفته محققان نوع مواد معدنی که کودک در سال‌های نخست تولد دریافت می‌کند بر رشد مغزی در تمامی دوران زندگی او تاثیر می‌گذارد. حیاتی‌ترین دوره رشد کودک و دریافت ید، ۱۰۰۰ روز بین دوره لقاح و سن دو سالگی است.
«گاردین» با اشاره به اینکه «بیشتر کشورها به دلیل اینکه این ماده معدنی به طور نامنظم در خاک و محیط زیست آن‌ها توزیع شده با خطر کمبود ید روبرو هستند.» می نویسد:  «در بسیاری از مناطق خاک به طور فزاینده‌ای از ماده معدنی ید محروم است. اکنون نمک یددار در دسترس ۸۶ درصد خانوارهای جهان قرار دارد و به طور فزاینده‌ای در صنعت مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند این چالش برای بسیاری از کشورها باقی‌مانده است.»
از جمله کشورهایی که کمبود ید در آن‌ها شایع است می‌توان به بروندی، مالی، ماداگاسگار، موزامبیک، سودان جنوبی و سودان اشاره کرد که در تمامی این مناطق باید اقدامات جدی اتخاذ شود./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات