برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

اقدامات اورژانسی در حوادث خانه‌تکانی

اقدامات اورژانسی در حوادث خانه‌تکانی سعی کنید هنگام کار با مواد شوینده همیشه در و پنجره‌ها را باز بگذارید. در صورتی‌که سرفه و خس‌خس سینه ادامه پیدا کند، حتما از اورژانس کمک بخواهید.
هر سال نزدیک عید، اورژانس‌های بیمارستان‌ها شاهد حوادث متعددی هستند که با خانه‌تکانی‌های شب عید مرتبطند. بعضی از صدمه‌‌‌ها سرپایی برطرف می‌شوند و بعضی دیگر هم جدی هستند و به بستری در بیمارستان نیاز دارند. حوادث فقط در اثر بی‌احتیاطی اتفاق می‌افتند و می‌توان به راحتی از بروز همه آنها جلوگیری کرد.
رایج‌ترین حوادث اورژانس خانه‌تکانی که ما شاهد آن هستیم، عبارتند از:

مسمومیت با شوینده: مشکلی که مواد شوینده ایجاد می‌کنند، از نوع پوستی است. مواد شوینده ممکن است بیش از حد قلیایی یا اسیدی باشند. این مواد برای پوست تحریک‌کننده‌اند و بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به حساسیت‌های پوستی کار با دستکش است. بعضی از مواد شوینده قوی که خانم‌ها برای شستن دستشویی استفاده می‌کنند هم ممکن است حساسیت ریوی ایجاد کند. این مواد فرار که به شکل بخار درمی‌آیند، به مخاط آسیب جدی می‌زنند. این مشکل بیشتر وقتی به وجود می‌آید که فرد ماده‌ای مانند جوهر نمک را با یک شوینده مخلوط می‌کند. این مواد برای فرد سالم بسیار خطرناک است، چه رسد به فردی که به یکی از بیماری‌های تنفسی مبتلا باشد. ساختن ماده شوینده به‌وسیله افراد ممنوع است و بهتر است فقط از مواد شوینده و سفیدکننده در دسترس استفاده کنید. سعی کنید هنگام کار با مواد شوینده همیشه در و پنجره‌ها را باز بگذارید. در صورتی‌که سرفه و خس‌خس سینه ادامه پیدا کند، حتما از اورژانس کمک بخواهید. این اختلال هر چقدر هم پر سر و صدا باشد، معمولا جدی نیست و با خروج از محیط و رفتن به فضای باز برطرف می‌شود، به جز در بیماران مبتلا به آسم و...
 
بیشتر بخوانید: مسمومیت با مواد شوینده
 
سقوط از ارتفاع: گاهی خانم‌های خانه‌دار در وضعیتی خطرناک و نامناسب لبه پنجره قرار می‌گیرند و با دست دیگر شروع به پاک کردن شیشه می‌کنند. این کار فوق‌العاده خطرناک است و اگر سقوط کنند، احتمال شکستگی، در‌رفتگی، قطع نخاع و حتی مرگ وجود دارد. در این کار حتما از افراد حرفه‌ای کمک بخواهید. در صورت سقوط فرد به‌هیچ‌وجه او را تکان ندهید. اگر آسیب جزئی به نخاع وارد شده باشد، ممکن است با یک حرکت اشتباه افراد غیر‌حرفه‌ای، مصدوم قطع نخاع شود.
 
دردهای عضلانی: بیشتر اتفاق‌های فیزیکی در همان داخل خانه و موقع نصب پرده با استفاده از نردبان یا چهارپایه رخ می‌دهد. مشکل‌های دیگر دردهای عضلانی است که در اثر قرار گرفتن در یک وضعیت نامناسب به مدت طولانی یا بلند کردن جسم سنگین اتفاق می‌افتد که به صورت گرفتگی گردن در ناحیه کتف و شانه و... است. این دردها خوش‌خیم‌اند و با مسکن‌های خوراکی، گرما و ماساژ زیر دوش گرم بهبود می‌یابند.
 
برق‌گرفتگی: این اتفاق بسیار خطرناک است و تلفات جانی آن زیاد. هنگام شستن در و دیوار خانه اگر پوست بدن خیس باشد، حالت رسانا پیدا می‌کند و در صورت اتصالی در یک وسیله برقی و تماس آن با بدن، برق‌گرفتگی رخ می‌دهد بنابراین وسایل خانه را همیشه بررسی کنید و اگر به تعمیر نیاز دارد، تعلل نکنید. اگر برق‌گرفتگی اتفاق افتاد، ابتدا منبع برق را قطع کنید. در صورتی‌ که این کار ممکن نیست و می‌خواهید فرد را از برق جدا کنید، از وسایل بلندی مانند یک چوب خشک یا پارچه ضخیم نخی یا یک دستکش لاستیکی استفاده کنید تا تماس مستقیم با فرد نداشته باشید. بعد از جدا کردن مصدوم از برق، حتما با اورژانس 115 تماس بگیرید تا از سالم بودن مصدوم مطمئن شوید.
 
بیشتر بخوانید: مقابله برق آسا با برق گرفتگی

غفلت از کودکان: همه این اتفاق‌ها برای کودکان نیز می‌افتد چون خانواده‌ها در این روزها مشغول کارند و ممکن است لحظه‌ای از کودک غفلت کنند. یکی از حوادثی که می‌بینیم، خوردن مواد شیمیایی یا نفت و... است که به اشتباه در دسترس کودکان قرار گرفته است. بیشتر مواد شیمیایی طعمی ناخوشایند دارند و کودکان هم بامزه کردن آن تمایلی به ادامه خوردن ندارند و معمولا هم رقیق‌شده هستند و باعث مسمومیت نمی‌شوند ولی خوردن ماده غلیظ آن هم به مقدار زیاد خطرناک است. مواد ممکن است باعث سوزاندن مخاط شوند. بدترین کاری که ممکن است والدین انجام دهند، وادار کردن کودک به استفراغ است. این مواد معمولا خاصیت فرار دارند و اگر استنشاق شوند، وارد ریه خواهند شد و آسیب زیادی وارد می‌کند. خوراندن آب یا شیر برای رقیق کردن ماده نیز اشتباه است. همین کار باعث افزایش حجم مایع در معده می‌شود و باعث استفراغ خواهد شد. بهترین کار رساندن به اورژانس است و حتما باید ماده خورده شده به وسیله کودک را به پزشک نشان دهند.
 
بیشتر بخوانید: اشتباهات رایج در مراقبت از زخم ها
 
بریدگی‌ها: در این مواقع ممکن است جسم خارجی وارد بدن شود. هیچ‌گاه سعی نکنید جسم را از بدن خارج کنید مگر اینکه جسم خارجی ریز و در نقطه نه چندان مهمی از بدن مانند دست و پا باشد. اگر خونریزی زیاد بود، با فشار سعی کنید مانع ادامه خونریزی شوید. البته قبل از این کار با آب تمیز ناحیه را بشویید، سپس گاز یا پارچه تمیزی را روی آن قرار دهید و فشار دهید. اگر خونریزی بند نیامد، گاز را از روی زخم برندارید، گاز دیگری را روی گاز قبلی قرار دهید. البته می‌توانید از بعضی از مواد بندآورنده خون مانند اسپری یا پودرهایی که در داروخانه‌ها وجود دارد، استفاده کنید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات