برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

8 درمان خانگی برای بیماری های جزئی با گیاهان دارویی

8 درمان خانگی برای بیماری های جزئی با گیاهان دارویی برای درمان اکثر بیماری‌های کم‌اهمیت و جزئی درمان‌های خانگی طبیعی وجود دارند. در ادامه به ۸ مورد از درمان‌های خانگی کاملا طبیعی اشاره می‌کنیم که می‌توان برای درمان بیماری‌های کم‌اهمیت و جزئی استفاده کرد.
دفعه بعدی که دچار یک بیماری جزیی شدید فورا سراغ دارو نروید، بلکه در عوض به دنبال درمان‌های طبیعی در محیط خانه خود باشید.
به گزارش «بهپو»، وقتی‌که صحبت از کمک‌های اولیه ساده می‌شود بسیاری از افراد درمان‌های خانگی طبیعی را به داروهای داروخانه ترجیح می‌دهند. خوشبختانه برای درمان اکثر بیماری‌های کم‌اهمیت و جزئی درمان‌های خانگی طبیعی وجود دارند. در ادامه به ۸ مورد از درمان‌های خانگی کاملا طبیعی اشاره می‌کنیم که می‌توان برای درمان بیماری‌های کم‌اهمیت و جزئی استفاده کرد.

 

جوش‌شیرین برای نیش زنبورها

اکثر افراد از جوش‌شیرین به‌عنوان یک ماده تمیزکننده یا ماده‌ای برای تازه نگه‌داشتن غذا استفاده می‌کنند، اما جوش‌شیرین کاربردهای دیگری نیز دارد که یکی از آنها تسکین نیش زنبور است. هر شخصی در آشپزخانه خود جوش‌شیرین دارد، پس جوش‌شیرین یک درمان ساده و در دسترس است. از جوش‌شیرین می‌توان برای تسکین نیش زنبورها استفاده کرد. پس‌ازآنکه زنبوری شما را نیش زد، فورا مقداری جوش‌شیرین روی کف دست خود بریزید و به آن آب کافی اضافه کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد و سپس این خمیر را روی محل گزیدگی قرار دهید تا از درد و التهاب شما کاسته شود. افرادی که به نیش زنبور حساسیت دارند باید فورا به پزشک مراجعه کنند.
 

ریحان برای نیش پشه‌ها

از برگ گیاه ریحان می‌توان برای تسکین خارش حاصل از نیش پشه استفاده کرد، هرچند در نوشته‌های پزشکی اسناد محدودی در مورد این کاربرد برگ ریحان وجود دارد. با مالیدن چند برگ از گیاه ریحان به محل موردنظر می‌توان باعث تسکین خارش محل گزیدگی پشه شد. استفاده از ریحان نه‌تنها باعث تسکین محل موردنظر می‌شود، بلکه تحقیقات نشان داده است که از روغن برگ ریحان می‌توان به‌عنوان یک ماده ضدنیش پشه هم در طول روز و هم در طول شب استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: اصول پیشگیری و درمان گزیدگی‌های پشه، کنه، کک، زنبور، مار و عقرب

 

گیاه صبر زرد برای آفتاب‌سوختگی‌ها

گیاه صبر زرد یا آلوئه ورا را می‌توان از داروخانه‌ها تهیه کرد، اما محصولات تجاری معمولا آمیخته به الکل، رنگ‌های مصنوعی و دیگر ترکیبات غیرضروری هستند. با استفاده از گیاه صبر زرد می‌توان باعث تسکین آفتاب‌سوختگی شد. گیاه صبر زرد ازآنجایی‌که باعث تسکین پوست و احساس خنکی آن می‌شود در درمان آفتاب‌سوختگی، سوختگی‌های ناشی از کار در آشپزخانه، جوش‌های ملایم و حتی بریدگی‌های ناچیز مناسب است. برای استفاده از این گیاه ابتدا یک تکه از آن را ببرید و با چاقو آن را بازکنید و سپس آن را مستقیما به محل آسیب‌دیده بمالید.
 

فندق افسونگر (عنبر سائل) برای کبودی‌ها

فندق افسونگر یک داروی طبیعی قابض است. از دهه‌ها قبل از این گیاه برای مشکلات پزشکی همچون تسکین خارش پوست و درمان جوش استفاده می‌شد. علاوه بر این، از آن می‌توان برای تسریع بهبود کبودی استفاده کرد. فندق افسونگر سرعت جریان خون نزدیک به سطح پوست را افزایش می‌دهد و درنتیجه خون انباشته‌شده در اطراف کبودی را پراکنده می‌کند و همچنین هر تورمی را کاهش می‌دهد. برای درمان سریع کبودی ابتدا روی آن یخ قرار دهید و سپس یک پارچه نازک را در فندق افسونگر خیس کند و پارچه را روی کبودی قرار دهید. این کار را چند بار در روز انجام دهید تا کبودی برطرف شود.
تصویر
 

آرنیکا یا تنباکوی کوهی برای ورم و درد

آرنیکا یک گیاه گل‌دار از خانواده گل آفتاب‌گردان است که به تسریع ترمیم بافت، کاهش التهاب و تسکین درد کمک می‌کند. برای آسیب‌های خفیفی همچون کبودی‌ها، ورم و درد عضلات می‌توان از این گیاه هم به‌صورت موضعی و هم دهانی (خوردن قرص گیاه آرنیکا) استفاده کرد. ژل موضعی آرنیکا یا آرنیکای دهانی باقدرت x ۳۰ (دوز بالاتر آرنیکا سمی است) را خریداری کنید. قرص‌های آرنیکا را می‌توان روزی سه بار خورد و ژل آرنیکا را می‌توان از ۱ تا ۶ بار در روز استفاده کرد.
تصویر

 

عسل برای خراش‌ها

عسل از قرن‌ها قبل به‌عنوان دارویی برای درمان بریدگی‌ها، خراش‌ها و زخم‌های عمیق استفاده می‌شده است. برای خراش‌های ناچیز ابتدا محل را به‌طور کامل تمیز کنید. سپس یک قاشق غذاخوری از عسل را با یک قاشق غذاخوری از ژل آلوئه ورا مخلوط‌کنید. این مخلوط را روی محل خراش دیده بریزید و باقی را در یخچال نگه‌دارید تا در صورت نیاز استفاده کنید. برای بریدگی‌ها و زخم‌های عمیق پیشنهاد می‌شود که به پزشک مراجعه کنید.
 

گل اشرفی یا گل همیشه‌بهار برای بریدگی‌ها و سوختگی‌ها

اگر بریدگی یا سوختگی شما خیلی شدید نیست می‌توانید با استفاده از گل اشرفی آن را درمان کنید. گل اشرفی ضدمیکروب است و زخم را از باکتری‌ها پاک می‌کند، از عفونت جلوگیری می‌کند و فرایند بهبود را تسریع می‌بخشد.
علاوه بر این، این گیاه سرشار از فلاونوئیدها است که از سلول‌های پوستی در مقابل آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. در بازار امروز می‌توان گل اشرفی را به‌صورت پماد یا اسپری تهیه کرد.
تصویر

 

آویشن برای بریدگی‌ها

یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای درمان بریدگی‌ها گیاه آویشن است. روغن موجود در گیاه آویشن قدرت ضدمیکروبی فوق‌العاده‌ای دارد.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «اوری دی هلث»، برای استفاده از این گیاه ابتدا یک فنجان آب را بجوشانید و یک قاشق چای‌خوری از برگ خشک‌شده گیاه آویشن به آن بیفزایید و سپس بگذارید که این مخلوط خنک شود. درنهایت با استفاده از یک پارچه تمیز این مخلوط را روی بریدگی قرار دهید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات