برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

9 قانون سلامت از زبان پزشکان

9 قانون سلامت از زبان پزشکان پزشک‌هایی که خود از عادت‌های سلامت پیروی می‌کنند در ارائه توصیه‌های سلامت مانند کاهش وزن و تمرین کردن موفق‌تر هستند و در مقایسه با دیگر پزشکان غالبا موجب تغییرات مثبت بیشتری در میان بیماران خود می‌شوند.


تخصص پزشکان ایجاب می‌کند که در زمینه مربوط به سلامت نکته‌هایی را به ما گوشزد کنند. پزشک‌هایی که خود از عادت‌های سلامت پیروی می‌کنند در ارائه توصیه‌های سلامت مانند کاهش وزن و تمرین کردن موفق‌تر هستند و در مقایسه با دیگر پزشکان غالبا موجب تغییرات مثبت بیشتری در میان بیماران خود می‌شوند. آنچه در بالا گفته شد، نتایج تحقیقی است که در سال 2010 در ژورنال Preventive Cardiology به چاپ رسید. به‌عبارت‌دیگر، پزشک‌هایی که خود نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند، در مقایسه با دیگر پزشک‌هایی که فقط حرفش را می‌زنند توصیه‌های مفیدتر و الهام‌بخش‌تری به بیماران خود می‌دهند. با توجه به مطالبی که در بالا بیان‌شده است در ادامه نوشته به سراغ پزشک‌های برتری خواهیم رفت که خود شخصا نکات مربوط به سلامت را انجام می‌دهند.
 

بررسی خال‌ها

«اول هر ماه خال‌های روی پوستم را بررسی می‌کنم.» این سخن دکتر الیزابت تنزی، مربی بالینی بیماری‌های پوست در بیمارستان جانز هاپکینز واشنگتن دی‌سی است.
در پاسخ به چرایی این سخن او توضیحات زیر را ارائه می‌دهد: پس‌ازآنکه از بیماری ملانوم جان سالم به در بردم، معاینه و بررسی پوست خود را بیشتر جدی گرفتم. وقتی‌که فرزند دومم را باردار بودم متوجه خالی روی قسمت پایینی پای خود شدم که از حد معمول مقداری تیره‌تر بود، اما ازآنجایی‌که ظاهر این خال نگران‌کننده نبود به مدت 6 ماه توجهی به آن نکردم. بعضی از همکارانم نیز می‌گفتند که این خال خوش‌خیم است، اما تخصص پوست من این هشدار را می‌داد که اگر خال شما تغییر کرد (حتی اگر زیاد بزرگ نباشد) باید آن را برداشت. وقتی‌که فهمیدم این خال من ملانوم است بسیار شوکه شدم. خوشبختانه، در مراحل اولیه متوجه این مسئله شدم و خال را برداشتم. با توجه به این موضوع، همچنان پوست خود را بررسی می‌کنم و هر خال مشکوکی را سریعا برمی‌دارم. هرماه پوست خودتان را بررسی کنید و تغییرات حاصله را به پزشک خود گزارش دهید. اگرچه در هر یک ساعت یک آمریکایی به دلیل ملانوم فوت می‌کند، اما وقتی‌که این بیماری سریعا تشخصی داده شود، می‌توان با احتمال تقریبی 100 درصدی آن را درمان کرد.
 

فکرکردن به چیزهای مثبت

 
«هرروز به سه چیز خوبی فکر می‌کنم که برای آنها شکرگزار هستم.» این سخن دکتر ماریان استوارت، نویسنده کتاب ساعت 15 دقیقه‌ای (The Fifteen Minute Hour) است.
در پاسخ به چرایی این سخن او توضیحات زیر را ارائه می‌دهد: یکی از قواعدی که با آن زندگی می‌کنم این است که اگر از خودم مواظبت نکنم، قادر به مراقبت از شخص دیگری نخواهم بود. افراد بسیار زیادی از این قاعده بی‌اطلاع هستند و اگر تعداد این افراد را برای شما بگویم، دچار شگفتی می‌شوید. هورمون‌های استرس تأثیر بدی روی وضعیت ذهن و جسمانی شما می‌گذارند و توانایی شما را در مقابله با این وضعیت‌ها کاهش می‌دهند. برای مدیریت استرس تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانند معجزه کنند. این تکنیک‌ها شامل خوردن غذای سالم، نفس عمیق کشیدن، خواب کافی و تمرین است، اما خود من برای مدیریت استرس سعی می‌کنم که به 3 چیز خوبی فکر کنم که در طول یک روز برای من اتفاق می‌افتد. این کار من نتیجه مثبتی داشته است. تمرکز روی چیزهای کوچک و شادی‌بخش باعث پرورش تفکرات مثبت می‌شود و این تفکرات مثبت مواد شیمایی کاهنده استرس (مانند دوپامین) را به درون مغز شما آزاد می‌کند.
 

بستن کمربند ایمنی به هنگام ورود به ماشین

«من همواره کمربند ایمنی خود را می‌بندم، حتی اگر در حال عوض کردن محل پارک ماشینم باشم.» این سخن ریچارد اوبراین، سخنگوی انجمن پزشکان اورژانس آمریکا است.
در پاسخ به چرایی این سخن او توضیحات زیر را ارائه می‌دهد: به‌عنوان یک پزشک اورژانس، افرادی را دیده‌ام که با سرعت ?? کیلومتر در ساعت در ساعت تصادف کرده‌اند و صورت آنها در اثر برخورد با شیشه جلوی اتومبیل صاف و خردشده است. دیدن چنین صحنه‌هایی اصلا خوشایند نیست. حتی وقتی‌که در حال خارج شدن از محل پارک هستید، ممکن است کنترل خود را از دست دهید و به یک تیر چراغ‌برق بزنید یا با یک ترافیک ناخواسته مواجه شوید. اگر با پشت ماشین خود به چیزی برخورد کنید، کیسه هوای ماشین پر نمی‌شود و درنتیجه به سمت فرمان ماشین یا شیشه جلو پرتاب می‌شوید و به‌صورت شما صدمه خواهد رسید. بهترین راه برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی این است که کمربند ایمنی خود را ببندید.
 

فعال بودن در رابطه زناشویی

«من حداقل هفته‌ای 3 تا 4 بار رابطه زناشویی دارم.» این سخن دکتر اندرو شفیلد، مربی بالینی در مرکز پزشکی لانگون نیویورک در شهر نیویورک است.
در پاسخ به چرایی این سخن او توضیحات زیر را ارائه می‌دهد: مزیت‌های رابطه زناشویی به‌مانند مزیت‌های خوردن غذاهای سالم و ورزش منظم است. یک زندگی زناشویی ارضاکننده می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی، بهبود جریان خون، کمک به مشکلات خواب و کاهش دردهای میگرن شود. نتایج یک تحقیق مشهور نشان داده است که برای دستیابی به بهترین مزایای سلامت باید در طول یک سال 200 بار دچار ارگاسم شوید. این میزان حدودا برابر با 3 تا 4 بار زناشویی در هفته است.
 

توجه به داروهای مصرفی

«من یک کارت ایندکس پلاستیکی دارم که در آن اسم تمام داروها، مکمل‌ها، داروهای غیرتجویزی مصرفی و همچنین آلرژی خود را فهرست کرده‌ام.» این سخن اورلی آویزتور، رئیس انجمن عصب‌شناسی آمریکاست.
در پاسخ به چرایی این سخن او توضیحات زیر را ارائه می‌دهد: داشتن چنین لیستی این امکان را فراهم می‌آورد که در صورت وقوع یک حادثه اضطراری پزشکان و پرستاران بیمارستان به نحو بهتر و مطلوب‌تری شما را درمان کنند. چنین لیستی باعث مراقبت بهتر پزشکان از شما و همچنین کاهش خطا پزشکان می‌شود. بیش از نیمی از بیماران داروی مصرف خود (مخصوصا دوز مصرفی دارو) را فراموش می‌کنند. با داشتن چنین لیستی می‌توانید از امکان تجویز داروهای تشدیدکننده بیماری خود جلوگیری کنید.
 

آگاهی از تراکم پستان خود

«به‌طور منظم خود را تحت ماموگرافی قرار می‌دهم و در مورد سؤال می‌پرسم.» این سخن دکتر استیسی ویتیلو، متخصص رادیولوژی در زمینه عکس‌برداری سینه در مرکز رادیولوژی جزیره استاتن در ایالت نیویورک است.
در پاسخ به چرایی این سخن او توضیحات زیر را ارائه می‌دهد: اگر خود شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان دارای مشکلات مربوط به پستان هستید، بهتر است که از سن 40 سالگی یا زودتر به‌طور سالانه تحت ماموگرافی قرار بگیرید. ازآنجایی‌که بافت متراکم پستانی یکی از عوامل خطرساز سرطان پستان است (بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که این تراکم میزان ابتلا به سرطان پستان را تا 5 برابر افزایش می‌دهد)، بعد از ماموگرام در مورد تراکم سینه خود سؤال کنید. پستان‌های متراکم دقت ماموگرام را در شناسایی سرطان پستان کاهش می‌دهند، بنابراین اگر پستان‌های متراکمی دارید بهتر است که به‌طور سالانه مادامی‌که پستان‌های متراکم باقی می‌ماند،علاوه بر ماموگرام از یک تصویر‌برداری دیگر مانند سونوگرافی، MRI، تصویربرداری گاما مخصوص پستان استفاده کنید. تراکم پستان چندان دستخوش تغییر نمی‌شود، مگر آنکه وزن بسیار زیادی را کم کنید یا به دست آورید یا دچار تغییرات هورمونی شود، اما تراکم پستان با افزایش سن کاهش می‌یابد. بیش از نیمی از زنان کمتر از 50 سال دارای پستان‌های متراکم هستند. علاوه بر این، حدود یک‌سوم از زنان بالای 50 سال نیز اینگونه هستند.
 

خوردن صبحانه

«من هرروز صبح صبحانه، مخصوصا تخم‌مرغ با سبزی‌های پخته، می‌خورم.» این سخن دکتر ویلیام بارت، رئیس مرکز مراقبت‌های مفصلی در شهر شورویو ایالت مینه‌سوتا است.
در پاسخ به چرایی این سخن او توضیحات زیر را ارائه می‌دهد: تحقیقات نشان می‌دهد که افراد صبحانه خور راحت‌تر می‌توانند وزن کم کنند یا وزن سالم به دست آورند. داشتن وزن اضافی می‌تواند باعث کمردرد، گردن درد و کتف درد شود. افزایش وزن در قسمت میانی بدن شما باعث تغییر حالت بدن شما و ایجاد درد می‌شود. من همواره به بیماران خود توصیه می‌کنم که برای کاهش وزن علاوه بر درمان‌های طب مفصلی صبحانه سالمی نیز بخورند و هرگز صبحانه را حذف نکنند. من شخصا همواره صبحانه‌ای می‌خورم که حاوی پروتئین و سبزی‌ها است و از خوردن غذاهای فراوری‌شده در سر میز صبحانه خودداری می‌کنم.
 

ورزش و تمرین روزانه

«من هرروز، حتی در روزهای تعطیل، ورزش و تمرین می‌کنم.» این سخن دکتر لاری سانتورا، رئیس بخش قلب و عروق بیمارستان سنت ژوزف در اورنج کانتی کالیفرنیا است.
در پاسخ به چرایی این سخن او توضیحات زیر را ارائه می‌دهد: تمرین و ورزش مهم‌ترین چیزی است که در مقایسه با هر دارویی مزایای سلامت بیشتری دارد. تمرین باعث شل شدن شریان‌ها، کاهش هورمون‌های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول، کاهش قند خون، افزایش کلسترول HDL خوب، مانع ریتم‌های غیرعادی قلب، مانع حملات قلبی و سکته مغزی، کاهش خطر چاقی و سرطان‌های مرتبط، بهبود تراکم استخوان و افزایش سطوح تستوسترون در مردها می‌شود. من در طول هفت روز هفته هر روز 45 دقیقه تمرین‌های هوازی انجام می‌دهم. اگر یک روز این تمرین‌ها را انجام ندهم، احساس خستگی می‌کنم و دردهای بیشتری در من بروز می‌کند و به‌طورکلی احساس می‌کنم که برای انجام کارهای روزمره انرژی و هیجان کافی ندارم.
 

استفاده از نخ دندان قبل از خواب

«من روزی یک‌بار از نخ دندان استفاده می‌کنم آن‌هم قبل از خواب.» این سخن بایرون وال، متخصص جراحی‌های دندان و رئیس سابق انجمن دندان Albuquerque است.
در پاسخ به چرایی این سخن او توضیحات زیر را ارائه می‌دهد: وقتی‌که خواب هستید جریان بزاق کاهش می‌یابد و این امر خطر پوسیدگی لثه و دندان را افزایش می‌دهد. به همین دلیل باید قبل از خواب ابتدا از نخ دندان استفاده کرد و سپس دندان خود را مسواک زد. وضعیت لثه‌های شما می‌تواند روی بدن شما تأثیر بگذارد و در ایجاد بیماری‌هایی از بیماری ریه گرفته تا دیابت مؤثر باشد. من از بیماران خود می‌خواهم که روزی یک‌بار نخ دندان بکشند. البته این را باید بگویم که خود من نیز روزی یک‌بار نخ دندان می‌کشم./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات