برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

آیا می‌توان دوباره از بطری‌های پلاستیکی استفاده کرد؟

آیا می‌توان دوباره از بطری‌های پلاستیکی استفاده کرد؟ استفاده مجدد از بطری‌های پلاستیکی، باعث ایجاد آلودگی‌های باکتریایی می‌شود، مگر اینکه به طور مرتب شسته شود. این شستشو باید با محلول‌های شستشو ملایم انجام شود و به خوبی آبکشی شود (نه با آب خیلی داغ) و باید قبل از استفاده از سالم بودن دیواره مطمئن شوید.
اگر شما یک بطری آب برای نوشیدن روزانه آب دارید، به شما تبریک می‌گویم. آب‌رسانی به بدن برای داشتن زندگی سالم ضروی است. اما یک سؤال مطرح می‌شود: آخرین باری که بطری آب خود را شسته‌اید، کی بوده است؟ اگر با آب پر شده، پس دیگر نیازی به شستن آن نیست،‌ درست است؟
نه دقیقا، به خصوص اگر از بطری‌های یک بار مصرف استفاده می‌کنید و همانطور که از نام آنها معلوم است، تنها برای یک بار استفاده ساخته شده‌اند. مقاله‌ای در سال 2007 در ژورنال Practical Gastroenterology منتشر شد و متخصصان گفته بودند، تولیدکنندگان بطری‌های آب، استفاده مجدد از این بطری‌های یک بار مصرف را توصیه نمی‌کنند. به گفته آنها «دلیل این امر از بین رفتن پلاستیک این بطری‌ها در اثر استفاده زیاد است و این را می توان از نازک شدن بطری یا ترک‌هایی که در آن ایجاد می‌شود، فهمید. باکتری‌ها در این ترک‌ها جمع می‌شوند و سلامتی را تهدید می‌کنند. استفاده مجدد از بطری‌های پلاستیکی، باعث ایجاد آلودگی‌های باکتریایی می‌شود، مگر اینکه به طور مرتب شسته شود. این شستشو باید با محلول‌های شستشو ملایم انجام شود و به خوبی آبکشی شود (نه با آب خیلی داغ) و باید قبل از استفاده از سالم بودن دیواره مطمئن شوید.»

بیشتر بخوانید
آیا بطری های پلاستیکی مضر هستند؟احتمال آلودگی حتی در بطری‌های آب چندبار مصرف هم، در صورت عدم شستشو و عدم توجه به کهنگی آنها، وجود دارد. باکتری‌هایی که در ترک‌ها و شیارهای بطری جمع می‌شوند، به مراتب خطرناک‌تر از موادی هستند که از پلاستیک وارد آب شده‌اند.
بطری‌های آب جای امنی برای این باکتری‌ها هستند. در یک بررسی که در سال 2002 در ژورنال بهداشت عمومی کانادا منتشر شد، محققان دانشگاه کلگری 76 نمونه‌ آب بطری‌های دانش‌آموزان ابتدایی را جمع‌آوری کردند. برخی از این بطری‌ها برای ماه‌ها بدون شستشو استفاده می‌شد. پژوهشگران متوجه شدند، میزان باکتری‌های موجود در آب دو ‌سوم بطری‌ها بیشتر از میزان طبیعی بود که شاید به خاطر رشد باکتری‌های موجود در بطری در دمای اتاق باشد.
محققان منبع دقیق این آلودگی ر امورد بررسی قرار ندادند، ولی احتمالا این باکتری‌های موجود در بطری آب دانش‌آموزان از دست‌هایشان وارد آب شده است. شستشوی ناکافی و نامناسب دست‌ها در دستشویی مدارس، موجب ایجاد کلیفرم‌های مدفوعی در محیط کلاس می‌شود.
بطری‌های نشسته، محیط عالی را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کنند. کتی رایان، استاد علوم زمین دانشگاه کلگری، گفت: «اگر باکتری‌ها در محیط مناسبی مانند دما و رطوبت و غذای مناسب، قرار بگیرند، رشد می‌کنند. بطری‌های نشسته همه این شرایط رشد را برای باکتری‌ها فراهم می‌کنند.»

بیشتر بخوانید
آثار زیان بار بطری های پلاستیکی


 
در آزمایش دیگری، سطح باکتری‌ها در بطری‌هایی که به مدت یک هفته شسته نشده بودند، اندازه‌گیری شد. بعد از اندازه‌گیری میزان باکتری‌های موجود در گردنه و دهانه بطری دیده شد، مقدار این آلودگی به اندازه ایجاد یک مسمومیت غذایی است. این آلودگی موجب تهوع، استفراغ و اسهال می‌شود. شاید بدترین نوع استفراغی که در زندگی تجربه کرده‌اید.
اسکات بلچر، استاد داروسازی دانشگاه سینسیناتی، می‌گوید: «شاید فوبیای میکروبی درون شما بگوید اشکالی ندارد، همه بطری‌ها را داخل ماشین ظرف‌شویی می‌اندازم. شستن ظروف با ماشین ظرف‌شویی یا آب خیلی داغ شاید تنها تغییر کمی در ساختار شیمیایی برخی ظروف ایجاد کند، اما بطری های یک بار مصرف تنها باید یک بار مورد استفاده قرار گیرند. گرما باعث خارج شدن مواد شیمیایی از بطری‌های پلاستیکی می‌شود.»
البته ما نمی‌گوییم که تنها یک بار می‌توانید از بطری‌ها استفاده کنید (به هر حال ما تنها یک زمین داریم و باید از آن مراقبت کنیم)، اما می‌توانید در انتخاب بطری‌های آب هوشمندانه عمل کنید. بلچر استفاده از بطری‌های دارای پوشش محافظتی و ترجیحا بطری‌های استیل را توصیه می‌کند. او گفت: «اگر نیاز به بطری آب دارید، من بطری‌های پلی‌پروپیلنی را که معمولا سفیدرنگ هستند توصیه می‌کنم. این بطری‌ها پلاستیک‌های غیرواکنش‌دهنده هستند که معمولا در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شوند.» هرچند نمی‌توان مطمئن بود کارخانه‌ها از چه ترکیباتی برای تولید آنها استفاده می‌کنند. حتی اگر از آنها استفاده می‌کنید، باید حواستان باشد که همیشه آنها را تمیز نگاه دارید و آلودگی باکتریایی را به حداقل برسانید (قبل از هر بار استفاده آن را خوب بشویید و اجازه دهید کاملا خشک شود)./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات