برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

آیا بطری‌های پلاستیکی مضـرهسـتند؟

آیا بطری‌های پلاستیکی مضـرهسـتند؟ به نظر می‌رسد تقریبا هر چیزی که می‌خورید یا می‌نوشید به‌نوعی با پلاستیک احاطه‌شده باشد. از شانه‌های پلاستیکی تخم‌مرغ و بطری‌های آب گرفته تا بطری شیر نوزادان، اما آیا این پلاستیک‌ها برای سلامت ما مضر هستند؟ پاسخ بستگی به نوع پلاستیکی دارد که مورداستفاده قرار می‌گیرد.
به نظر می‌رسد تقریبا هر چیزی که می‌خورید یا می‌نوشید به‌نوعی با پلاستیک احاطه‌شده باشد. از شانه‌های پلاستیکی تخم‌مرغ و بطری‌های آب گرفته تا بطری شیر نوزادان، اما آیا این پلاستیک‌ها برای سلامت ما مضر هستند؟ پاسخ بستگی به نوع پلاستیکی دارد که مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نام بیسفنول A، ماده‌ای که بسیاری از پلاستیک‌ها به‌کار می‌رود را به یاد داشته باشید، زیرا بی‌خطر بودن آن اخیرا موردتردید قرارگرفته است. برای اینکه پلاستیک به‌سلامتی شما آسیب برساند، سه شرط باید موجود باشد. اول اینکه ماده‌ای آسیب‌رسان در این پلاستیک موجود باشد. دوم اینکه این ماده آسیب‌رسان از آن پلاستیک بیرون بیاید و به بدن شما وارد شود و سوم اینکه آن ماده به‌اندازه کافی وارد بدن شود که به آن آسیب برساند. پلی‌کربنات‌، نوعی از پلاستیک است که دست‌کم دوتا از این شرایط برای آسیب‌رسانی را دارا است. این نوع پلاستیک حاوی بیسفنول A (BPA) است که اخیرا به خاطر کاربرد آن در بطری‌های شیر کودکان و آسیب‌رسانی بالقوه آن برای انسان‌ها و حیوان‌های در حال رشد مورد توجه قرارگرفته بود. بررسی‌ها نشان داده‌اند که BPA می‌‌تواند از ظرف پلاستیکی به درون غذاها و نوشیدنی‌ها نشت کند و بعد وارد بدن شما شود.

اتصالاتی که مولکول‌های BPA را در پلاستیک پلی‌کربناتی در کنار هم نگاه می‌دارند، در مرور زمان، هنگامی‌که پلاستیک حرارت می‌بیند یا در معرض مواد اسیدی یا بازی قرار می‌گیرد، شکسته می‌شود. این مولکول‌های آزادشده BPA به غذاها و نوشابه‌های درون ظرف پلی‌کربناتی می‌چسبد و به درون بدن وارد می‌شود.

بیشتر بخوانیدآیا می‌توان دوباره از بطری‌های پلاستیکی استفاده کرد؟BPA درون بدن به باعث اختلال در دستگاه غدد درون‌ریز و هورمون‌ها در بدن می‌شود، چراکه عمل هورمون‌های جنسی را تقلید می‌کند. این وضع به‌خصوص در مورد رشد جنسی جنین که وابسته به پیام‌رسانی دقیق هورمونی است، اشکال ایجاد می‌کند. بررسی‌ها نشان داده است که BPA حتی در مقادیر کم در رشد جنین‌های موش اشکال به وجود می‌آورد. پرسش این است که آیا این ماده با مقادیری که ما به‌طورمعمول در معرض آن قرار داریم، می‌تواند به انسان‌ها هم آسیب برساند یا نه. چندی پیش مقامات بهداشتی کانادا تصمیم گرفتند که استفاده از پلاستیک‌های پلی‌کربناتی را در شیشه‌های شیر نوزاد ممنوع کنند. باوجوداینکه این مقامات نتیجه‌گیری کردند که مقدار BPA واردشده به بدن افراد از حد بی‌خطر عبور نمی‌کند، اما آنها نگران هستند که حتی مقادیر کم BPA باعث آسیب‌ رسیدن به نوزاد و کودکان در حال رشد شود.

بیشتر بخوانیدآثار زیان بار بطری های پلاستیکیسازمان غذا و داروی آمریکا می‌گوید، BPA خطری برای انسان‌ها ایجاد نمی‌کند، زیرا حد بی‌خطر این ماده برای انسان‌ها (0/05 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز) سه برابر مقداری از این ماده است که به‌طورمعمول وارد بدن افراد می‌شود، اما در بازبینی که در سال 2007 در نشریه Reproductive Toxicology منتشر شد، دانشمندان استدلال می‌کنند که بیش از 40 بررسی وجود دارد که نشان می‌دهد BPA در مقادیری کمتر از حدی که برای انسان‌ها بی‌خطر محسوب می‌شده است، هم ممکن است آسیب‌رسان باشد. در همین حال هیات سم‌شناسی موسسه‌های ملی بهداشت آمریکا پس از بازبینی 200 بررسی مختلف در مورد BPA چنین نتیجه‌گیری کرد که «تا حدی نگرانی وجود دارد که آن مقداری از BPA که از بطری‌های پلاستیکی شیر کودکان و پوشش داخلی قوطی‌های کنسرو نشست می‌کند، به انسان‌های در مرحله رشد آسیب برساند. اگر ثابت شود که حتی مقدار کمی BPA از پلاستیک‌های پلی‌کربناتی نشت کرده واقعا برای سلامت انسان‌ها خطرناک است، شاید زمان برای تغییر دادن سیستم فعلی نگهداری مواد خوراکی و نوشیدنی فرارسیده باشد./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات