برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

سقط مکرر در کمین زنان دارای اضافه وزن

سقط مکرر در کمین زنان دارای اضافه وزن مطالعه ای جدید نشان داده است زنانی که دچار اضافه وزن یا کمبود وزن هستند در مقایسه با زنان دارای وزن متوسط، به طور چشمگیری در خطر بیشتر سقط جنین مکرر قرار دارند.

مطالعه ای جدید نشان داده است زنانی که دچار اضافه وزن یا کمبود وزن هستند در مقایسه با زنان دارای وزن متوسط، به طور چشمگیری در خطر بیشتر سقط جنین مکرر قرار دارند.

به گزارش «بهپو»، سقط مکرر به بیش از دو یا سه بار از دست رفتن جنین در نیمه اول بارداری گفته می شود. شیوع سقط مکرر در زنان باردار حدود دو تا سه درصد است و بیش از ۸۰ درصد سقط‌های مکرر در سه‌ ماه‍ه نخست بارداری رخ می‌دهد.

محققان دانشگاه «ساوت همپتون» در آمریکا در این مطالعه برای بررسی اینکه چه عواملی در زندگی ممکن است در بروز سقط های مکرر دخیل باشد، مطالعات مختلف موجود در این زمینه را بررسی کردند.

این مطالعه نشان داد: افرادی که دارای اضافه وزن (شاخص توده بدنی «BMI» بین ۲۵ تا ۳۰)، کمبود وزن (شاخص توده بدنی کمتر از ۱۸.۵) و چاق (شاخص توده بدنی بالای 30) هستند در معرض خطر بیشتر بروز سقط مکرر قرار دارند.

سقط جنین شایع ترین عارضه در اوایل بارداری است و متأسفانه حدود ۱۵-۲۰ درصد مادران باردار را گرفتار می کند، اما سقط مکرر زمانی تعریف می شود که یک خانم دو یا چند سقط زودرس متوالی داشته باشد.

سقط مکرر یک بیماری پیچیده است و  اگرچه اغلب به عوامل پزشکی متعددی و تأثیر در سبک زندگی نسبت داده می شود، اما حدود نیمی از موارد غیرقابل توضیح باقی می ماند.

مطالعه این محققان شامل بررسی ۱۶ مطالعه بود و نشان می دهد که کمبود وزن یا اضافه وزن به طور قابل توجهی خطر از دست دادن بارداری متوالی را افزایش می دهد.

به گفته این محققان، برای افرادی که BMI بیش از ۲۵ (اضافه وزن) و ۳۰ (چاق) دارند، خطر سقط به ترتیب ۲۰ و ۷۰ درصد افزایش می یابد.

در کنار خطر بروز سقط مکرر برای زنان دارای اضافه وزن یا چاق، محققان همچنین هشدار دادند که سقط های پی در پی در میان افراد کم وزن (یعنی افرادی که نمره BMI آنها کمتر از ۱۸.۵ است) نیز بالاتر است.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «ساینس دیلی»، با این حال محققان همچنین برای ارزیابی تأثیر سایر عوامل سبک زندگی در بروز سقط مکرر در کنار BMI ،عادت هایی مانند سیگار کشیدن، مصرف کافئین و غیره را نیز مد نظر قرار دادند، اما ارتباطی میان سقط مکرر و این عوامل پیدا نکردند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات