برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

آیا استنشاق بخار اکالیپتوس برای درمان کرونا مفید است؟

آیا استنشاق بخار اکالیپتوس برای درمان کرونا مفید است؟ با وجود خواص اکالیپتوس در تسکین علایم سرماخوردگی این سوال مطرح می شود که آیا استنشاق بخار اکالیپتوس در درمان کرونا مفید است؟

درخت اکالیپتوس، درخت بومی استرالیا، غذای اصلی کوالاها است. در گذشته از آن به عنوان ضد عفونی کننده برای از بین بردن میکروب ها استفاده می کردند. از روغن این درخت در داروهای سنتی بومی برای بهبود زخم ها و عفونت های قارچی و از چای تهیه شده از برگ های آن  نیز برای کاهش تب استفاده می شد. مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که روغن اکالیپتوس به عنوان خلط آور عمل می کند. امروزه، روغن درخت اکالیپتوس در بسیاری از محصولات ضد سرفه و سرماخوردگی بدون نسخه برای تسکین احتقان بینی –گرفتگی- استفاده می شود.

 

بیشتر بخوانید: خواص اکالیپتوس، از درمان تب تا سرفه و سرماخوردگی

 

به گزارش «بهپو»، با وجود خواص اکالیپتوس در تسکین علایم سرماخوردگی این سوال مطرح می شود که آیا استنشاق بخار اکالیپتوس در درمان کرونا مفید است؟

ادعاهایی در مورد موثر بودن استنشاق بخار روغن های عصاره ای مانند روغن اکالیپتوس در درمان کرونا وجود دارد. برخی دیگر نیز اضافه کردن موادی مانند پرتقال یا لیمو و روغن نعناع به آب جوش و استنشاق آن را مطرح می کنند. این ادعاها توضیح می دهند که «حرارت بخار در مقابل ویروس های تنفسی، یک داروی طبیعی است که ویروس های کرونا، آنفلوانزا و رینوویروس را از بین می برد.»

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های امریکا و سازمان جهانی بهداشت بخار درمانی با هر ماده ای را به عنوان درمان برای ویروس کرونا پیشنهاد نمی کنند. سازمان غذا و دارو در ایالات متحده به شرکت های فروش روغن های  عصاره ای که ادعای درمان یا پیشگیری از کووید-19  را دارند هشدار داده است. این ادعاها اکنون از وب سایت های آن کشورها حذف شده است، اما پست های شبکه های اجتماعی هنوز در مورد مزایای بخار روغن اکالیپتوس جهت محافظت در برابر عفونت های ویروسی، وجود دارد.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران»، بخار درمانی می تواند به عنوان یک درمان مکمل به تسکین مخاط نازک در هنگام سرماخوردگی یا آنفلوانزا کمک کند اما به طور کلی، هنوز شواهد علمی از مفید بودن آن وجود ندارد./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات