برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

ضدعفونی‌کننده های دست را جایگزین شستشو با آب و صابون نکنید

ضدعفونی‌کننده های دست را جایگزین شستشو با آب و صابون نکنید برخی تصور می‌کنند که محلول‌های ضدغفونی‌کننده دست می‌توانند جایگزین شستشوی دست با آب و صابون برای مقابله با ویروس کرونا و سایر عوامل بیماری‌زا باشد، در حالی که این تصور اشتباه است.

برخی تصور می‌کنند که محلول‌های ضدغفونی‌کننده دست می‌توانند جایگزین شستشوی دست با آب و صابون برای مقابله با ویروس کرونا و سایر عوامل بیماری‌زا باشد، در حالی که این تصور اشتباه است و شستشوی دست بهترین گزینه برای جلوگیری از انتقال ویروس محسوب می‌شود.

به گزارش «بهپو»، با وجود این که ظاهرا می‌توان صابون و ترکیبات ضدعفونی کننده دست را به جای یکدیگر استفاده کرد، این دو ماده با اهداف متفاوتی تولید شده‌اند.

محلول‌های ضدعفونی کننده دست که معمولا حاوی ۶۰ تا ۹۵ درصد ایزوپروپانول یا اتانول به عنوان ماده موثر هستند؛ برای زمانی است که صابون و آب در دسترس نباشد.

این محلول‌ها دارای تاریخ انقضا هستند و باید به درستی مورد استفاده قرار گیرند تا موثر باشند. با وجود این استفاده از این محلول‌ها به اندازه شست‌وشوی دست‌ها با صابون موثر نیست.

این محلول‌ها مجموعه وسیعی از ویروس‌ها و باکتری‌ها را نابود می‌کنند، اما قابلیت نابودسازی تمام میکروب‌های مضر را ندارند.

برخی از این میکروب‌ها که با محلول‌های ضدعفونی کننده از بین نمی‌روند عبارتند از: « Cryptosporidium » که عامل مشکلات تنفسی و گوارشی است؛ ویروس « Norovirus » که عامل اسهال و استفراغ است؛ باکتری « Clostridium difficile » که عامل بیماری‌های روده و التهاب است.

صابون یک ماده شوینده است و به راحتی میکروب‌ها را می‌شوید و آن‌ها را مانند روغن موجود روی ظروف، پاک می‌کند. با وجود این که صابون میکروب‌ها را مستقیما نمی‌کشد، تعداد آن‌ها را روی دست به شدت کاهش می‌دهد.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «ساینس دیلی»، به همین علت متخصصان، شست و شوی دست‌ها با آب و صابون را توصیه می‌کنند و تنها در جایی که به صابون دسترسی نیست، استفاده از محلول‌های ضدعفونی را به عنوان یک جایگزین مناسب معرفی می‌کنند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات