برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

کیت های تشخیص سریع کرونا در اوایل بیماری کارایی بهتری دارند

کیت های تشخیص سریع کرونا در اوایل بیماری کارایی بهتری دارند تست های آنتی ژن سریع در اوایل بیماری قدرت بیماریابی خوبی دارند و طبق پروتکل ها، در سیستم دولتی و در مراکز بهداشتی تابع وزارت بهداشت مورد استفاده قرار می گیرند.

رییس انستیتو پاستور ایران با اشاره به وضعیت استفاده از تست های سریع آنتی ژن در مراکز بهداشتی، گفت: تست های آنتی ژن سریع در اوایل بیماری قدرت بیماریابی خوبی دارند و طبق پروتکل ها، در سیستم دولتی و در مراکز بهداشتی تابع وزارت بهداشت مورد استفاده قرار می گیرند.

به گزارش «بهپو»، «علیرضا بیگلری»، درباره تست های تشخیصی رپید تست گفت: یک شرکت ایرانی را در زمینه تولید رپید تست های آنتی ژن تایید کردیم که در حال تولید است و وارد بازار شده است. چهار تا پنج شرکت هم در حال ارزیابی هستند تا تولیدات شان را ارزیابی کنیم که در صورت دریافت مجوز، آن ها هم وارد بازار می شوند و به راحتی نیاز بازار را به تست های  انتی ژن سریع رفع می کنند.

وی افزود: البته کیت های خارجی هم که تمایل به واردات شان به کشور وجود دارد، بررسی شده و در صورت تایید به شرطی که تولیدات داخلی نتوانند بازار را تامین کنند، کیت های تست سریع آنتی ژن خارجی برای اینکه یک سوپاپ اطمینانی باشد، وارد شده و نیاز از طریق شرکت هایی که آماده واردات به کشور هستند، با بررسی های دقیق رفع می شود. در حال حاضر شرکت هایی هستند که مورد تایید قرار گرفتند و هر کجا که نیاز کشور بیش از ظرفیت تولید داخلی شود، آن ها وارد چرخه می شوند. البته نکته مهم برای ما کیفیت است و روی این موضوع دقت زیادی انجام می شود.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت برنامه ای برای استفاده از تست آنتی بادی در سیستم دولتی ندارد و آنچه در حال حاضر استفاده می شود، تست های سریع آنتی ژن است، افزود: کیت های سریع آنتی ژن تولید داخلی که مورد تایید قرار گرفته اند، بین تمام دانشگاه های علوم پزشکی توزیع شده و مسلما با افزایش تولید، تعداد کیت ها بیشتر هم خواهد شد و به تدریج شرکت های دیگری هم به تولید این کیت ها اضافه می شوند.

بیگلری تاکید کرد: طبق پروتکل های تدوین شده تست های آنتی ژن در سیستم دولتی و در مراکز بهداشتی تابع وزارت بهداشت مورد استفاده قرار می گیرند و به صورت رایگان برای افرادی که شامل پروتکل ابلاغی هستند، انجام می شود.

وی درباره درصد خطای تست رپید آنتی ژن گفت: تست های سریع آنتی ژن حدود ۸۰ درصد موارد PCR را می توانند تشخیص دهند. یعنی اگر تست PCR می تواند ۱۰۰ تست را تشخیص دهد، این تست های سریع آنتی ژن می توانند ۸۰ تا از آن ها را تشخیص دهد. در عین حال با توجه به اینکه اختصاصیت تست های سریع انتی ژن هم نزدیک به ۱۰۰ درصد است و پاسخ مثبت آن ۱۰۰ درصد مثبت است، خیالمان راحت است. البته نکته ای که وجود دارد این است که با توجه به اینکه این تست ها سرعت بیشتری داشته و نسبت به تست PCR راحت تر انجام می شوند و امکانات فنی خاصی را برای انجام تست نیاز ندارند، از مزایای تست رپید آنتی ژن است.

بیگلری درباره چرایی عدم استفاده از تست های رپید آنتی ژن در بیمارستان ها گفت: تجربه ما و بسیاری از کشورها و توصیه سازمان بهداشت جهانی نشان داده که تست های آنتی ژن سریع در اوایل بیماری قدرت بیماریابی خوبی دارند. افرادی که در بیمارستان بستری می شوند، به تکنیک بهتری برای انجام تست که همان PCR است، نیاز دارند و در عین حال کسی که در بیمارستان است، ممکن است در هفته دوم ابتلا باشد. این تست ها در اوایل بیماری کاربرد خوبی دارند، اما در اواخر بیماری که لود ویروس کم است، اما عوارض را بیشتر می بینید، ممکن است کارایی شان به آن خوبی نباشد.

«سید سجاد مروجی»، مدیر یکی از شرکت‌های دارویی وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در خصوص کیت‌های ایرانی تشخیص سریع کرونا گفت: نمونه‌گیری با این تست‌ها از طریق نازوفارنکس است.

وی در خصوص قیمت این کیت با بیان اینکه یکی از مزایای عمده این کیت‌ها این است که هزینه بسیار پایین‌تری نسبت به PCR دارد، توضیح داد: هزینه کیت‌های ایرانی تشخیص سریع کرونا ۳۰ درصد هزینه‌هایی است که برای تست PCR صورت می‌گیرد و این امر یکی از موارد عدالت در سلامت است و به لحاظ ارزان بودن و کیفیت مناسب و همچنین از این جهت که در دسترس است و تجهیزات پیشرفته دیگری مورد نیاز نیست، می‌تواند در نقاط مختلف کشور مورد حتی مناطق روستایی مورد استفاده قرار گیرد و احتیاج به تجهیزات خاص، مدت زمان طولانی و قیمت بالا ندارد.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «ایسنا»، او ادامه داد: این کیت‌ها از لحاظ دقت همانند PCR هستند، اما تنها حدود تا ۱۰ تا ۱۲ دقیقه طول می‌کشد که جواب تست یک فرد اعلام شود، در حالی که در تست PCR با توجه به شرایط آزمایشگاه ۲۴ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد تا نتیجه آزمایش یک شخص اعلام شود و پاسخ دهی کوتاه مدت موجب می‌شود چرخه آلودگی بیماری به سرعت قطع شود./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات