برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

ساخت کیت تشخیص سرمی کووید ۱۹ به دست محققان موسسه رازی

ساخت کیت تشخیص سرمی کووید ۱۹ به دست محققان موسسه رازی محققان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با ساخت کیت تشخیص سرمی کووید ۱۹ توانسته اند روشی مطمئن تر و با حساسیت بیشتر در مقایسه با روش های سرولوژی موجود برای شناسایی ویروس بیماری کووید ۱۹ ابداع کنند.

محققان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با ساخت کیت تشخیص سرمی کووید ۱۹ توانسته اند روشی مطمئن تر و با حساسیت بیشتر در مقایسه با روش های سرولوژی موجود برای شناسایی ویروس بیماری کووید ۱۹ ابداع کنند.

به گزارش «بهپو»، طراح و سازنده کیت الایزای تشخیص سرمی بیماری کووید ۱۹ در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی درباره این موفقیت گفت: توانستیم ۲ کیت الایزای ردیابی آنتی‌بادی کلاس IgM و IgA  و IgG را برای شناسایی ویروس کووید -۱۹ ( SARS-COV-۲ ) طراحی و بسازیم.

«روح اله کشاورز»، درباره این طرح بیان داشت: تحقیقات و پژوهش بر روی این طرح در فروردین سال ۹۹ آغاز و اواخر اردیبهشت ماه نمونه های قابل ارایه به آزمایشگاه رفرانس وزارت بهداشت (مستقر در انستیتو پاستور ایران) تحویل داده شد.

 وی افزود: طی ۲ ماه ارزیابی کیت، تاییدیه برای هر ۲ کیت به اداره کل تجهیزات پزشکی و سازمان غذا و دارو ارسال و به صورت موازی مستندات مورد نیاز از جمله KMF، DOC ، BOM و سایر مستندات تهیه و طی چندین بار بازنگری مورد تایید این سازمان قرار گرفت. شهریورماه امسال نیز پروانه بهره برداری و فروش این کیت برای موسسه رازی صادر شد.

این محقق موسسه رازی، استفاده از آنتی ژن اختصاصی S و فرمولاسیون خاص محلول های آن را از ویژگی های این ۲ کیت نام برد و تاکید کرد: این وضعیت علاوه بر ایجاد ویژگی ۱۰۰، سهولت انجام آزمایش برای کارشناس آزمایشگاه را به همراه داشته و همچنین با استفاده از آنتی بادی کلاس A در کنار آنتی بادی کلاس G باعث افزایش حساسیت این کیت شده است.

 کشاورز، همچنین به تجربه موفق موسسه رازی در تولید کیت های الایزا اشاره و تصریح کرد: اخذ پروانه تولید تجاری کیت های الایزای پاراتوبرکلوز(یون) و بروسلوز در گاو و گوسفند برای نخستین بار در ایران از سال های گذشته نوید بخش بومی شدن دانش فنی تولید کیت های الایزای تجاری در کشورمان است؛ تا آنجا که طراحی ۲ کیت الایزای تشخیص بیماری کووید ۱۹ طی ۲۰ روز، گسترده بودن دامنه استفاده از این دانش فنی در حوزه کیت های الایزای پزشکی را نیز نشان می دهد.

مسوول آزمایشگاه تشخیص موسسه رازی، با قدردانی از رییس و معاون تحقیقات و فناوری موسسه در به ثمر رسیدن این کیت ها و همکاری بی شائبه مسوولان شعبه اراک موسسه رازی که عملیات لجستیکی و بازدید های خط تولید در این شعبه انجام شد، اظهار داشت: در صورت تداوم حمایت ها، تولید تمام کیت های الایزای دامپزشکی مورد نیاز سازمان دامپزشکی و آزمایشگاه های بخش خصوصی برای چند ماه آینده دور از دسترس نخواهد بود.

«نادر مصوری»، رئیس بخش توبرکولین و مالئین موسسه رازی و دیگر محقق همکار در این فناوری برتر، نیز با اشاره به تجربه بالای موسسه رازی در ساخت کیت های تشخیصی گفت: موسسه رازی پشتوانه ارزشمندی در زمینه ساخت کیت های تشخیصی دارد و کیت هایی که تا کنون توسط محققان این موسسه ساخته شده از جمله کیت بیماری یون از قوی ترین کیت ها بوده و طی چند سال اخیر به بازار عرضه و مصرف شده است.

وی افزود: پس از شناسایی ۲ بیمار مبتلا به کرونا در قم، ایده ساخت کیت تشخیص کرونا از سوی دکتر کشاورز مطرح و بعد از اطمینان از نیاز وزارت بهداشت به این کیت، در ۲۰ روز شدید کاری به صورت شبانه روزی و بی وقفه موفق به ساخت کیت سرمی تشخیص ویروس کووید ۱۹ شدیم.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «ایرنا»، مصوری همچنین به امضای تفاهم نامه همکاری با سازمان انتقال خون استان البرز اشاره و اظهار کرد: طبق گفته مسوولان این سازمان، پلاسما درمانی در استان البرز با استفاده از کیت سرمی تشخیص کرونا ویروس بسیار موثر و با کمترین میزان تلفات بوده است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات