برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

بالا بودن هورمون استرس، احتمال مرگ ناشی از کرونا را افزایش می دهد

بالا بودن هورمون استرس، احتمال مرگ ناشی از کرونا را افزایش می دهد مطالعات جدید نشان می‌دهد بیماران مبتلا به کووید 19 که در خونشان سطح بالایی از هورمون استرس وجود دارد، بیشتر در معرض مرگ قرار دارند.

مطالعات جدید نشان می‌دهد بیماران مبتلا به کووید 19 که در خونشان سطح بالایی از هورمون استرس وجود دارد، بیشتر در معرض مرگ قرار دارند.

به گزارش «بهپو»، این مطالعه که توسط محققان کالج سلطنتی لندن صورت گرفته است، نشان می‌دهد میزان هورمون استرس –کورتیزول- می‌تواند به عنوان نشانگر شدت بیماری محسوب شود. محققان با استفاده از این نشانگر می‌توانند بیمارانی را که به مراقبت های ویژه نیازمندند، شناسایی کنند.

کورتیزول هورمونی است که توسط بدن در واکنش به استرس‌های ناشی از بیماری، تغییرات متابولیسم، عملکرد قلب و سیستم ایمنی ترشح می‌شود تا بدن بتواند با استرس مقابله کند.

میزان کورتیزول خون در شرایط عادی و استراحت بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نانومتر بر لیتر است و این میزان هنگام خواب صفر می‌شود. میزان کمتر و بیشتر از محدوده طبیعی این هورمون خطرناک است.

مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد میزان هورمون کورتیزول در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ به میزان قابل ملاحظه‌ای بیشتر از افرادی است که به بیماری مبتلا نیستند.

نتایج این مطالعه در نشریه «The Lancet Diabetes & Endocrinology» منتشر شده است.

این مطالعه نشان می‌دهد میزان این هورمون در افراد مبتلا به ویروس جدید کرونا، حدود سه هزار و ۲۴۱ نانومتر بر لیتر است.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «ساینس‌دیلی»، ادامه این مطالعه نشان می‌دهد میزان بقای بیمارانی که سطح کورتیزول خونشان ۷۴۴ واحد یا کمتر است، حدود ۳۶ روز و در افرادی با میزان بیشتر، حدود ۱۵ روز است. با استفاده از نتایج این مطالعه می‌توان بیماران نیازمند به مراقبت‌های ویژه را شناسایی کرد./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات